Radami na temat tego, jak dbać o jeże zimą, dzielą się pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie (fundacji, która z ramienia Miasta Poznania opiekuje się ptakami i małymi ssakami żyjącymi na wolności i potrzebującymi pomocy).
Śpiący jeż na pierwszy rzut oka może wyglądać jak martwy. Podczas hibernacji:
- spowalniają jego funkcje życiowe - tętno i oddech zwalniają, a temperatura ciała spada z około 35°C do nawet 5°C,
- zużywane są zapasy tłuszczu zgromadzone jesienią,
- organizm oszczędza energię - ruchy są minimalne, a jeż budzi się bardzo rzadko, np. gdy jego schronienie zostanie zniszczone.
Hibernacja jest naturalnym mechanizmem przetrwania, ale może być zakłócona przez zmiany klimatyczne, takie jak łagodne zimy. Jeże budzą się zbyt wcześnie, tracąc cenne zasoby energii, której nie mogą uzupełnić. Problemem jest wówczas niedostatek pożywienia. Choć ziemia nie jest zamarznięta, owady - czyli główny pokarm jeży - nadal są trudno dostępne. Wyczerpane i osłabione zwierzęta stają się bardziej podatne na choroby.
Pomoc należy dostosować do sytuacji. Kluczowa jest obserwacja zwierzęcia. Śpiącego jeża nie można budzić ani przenosić. Jednak jeżeli zobaczy się go w dzień, w dodatku wydaje się wycieńczony lub chory, należy skontaktować się z lokalną organizacją zajmującą się dzikimi zwierzętami. W przypadku Poznania jest to Dziki SOR (przy ul. św. Trójcy 22), prowadzony przez Fundację Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie - telefon: 603 673 647 oraz 662 957 681. Poza godzinami stałych dyżurów SOR-u (codziennie w godz. 10-18) należy kontaktować się ze Strażą Miejską Miasta Poznania - numer 986.
Pamiętać trzeba, że dokarmianie zimą powinno być rozwiązaniem doraźnym (np. kiedy wieczorami widzimy aktywnego jeża). W dłuższej perspektywie warto zadbać o stworzenie naturalnych warunków w ogrodzie, by zapewnić tym zwierzętom schronienie i dostęp do pożywienia przez cały rok.
- Pomagając odpowiedzialnie, możemy wspierać te pożyteczne zwierzęta bez zakłócania ich naturalnego cyklu życia - radzą pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie.
Więcej informacji na temat pomocy jeżom i innym zwierzętom można znaleźć na Facebooku fundacji.
AJ
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/wos/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/wos/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/wos/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/wos/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)