Co zrobić z choinką po świętach?

Nadchodzi moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozbierać stojące w domach choinki. Istnieje kilka metod pozbycia się drzewka, w zależności od tego, czy jest ono ścięte, czy nadal posiada korzenie.

Tablica informacyjna na brązowym kontenerze z napisem 'BIO' na górze. Znajdują się na niej informacje o tym, co można, a czego nie można wrzucać do pojemnika. W tle rozmazana roślinność. Na tablicy są napisy m.in.: 'WRZUCAJ LUZEM, BEZ FOLIÓWKI'. Można wrzucać resztki jedzenia (bez mięsa), trawę, liście, obierki owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, trociny, itp. Nie można wrzucać bioodpadów w workach, tworzyw sztucznych, mięsa, kości, ziemi, kamieni, popiołu, itp. - grafika artykułu
Wraz ze świętem Trzech Króli nadchodzi moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozbierać stojące w domach choinki

Drzewka bez korzeni były odbierane sprzed domów jednorodzinnych i mieszkań w zabudowie wielorodzinnej jeden raz w styczniu i będą jeszcze jeden raz w lutym. Dokładne terminy odbioru choinek można sprawdzić w harmonogramach udostępnianych na stronie internetowej "Harmonogram odbioru odpadów" oraz w aplikacji Smart City Poznań. Zarządcy nieruchomości wielorodzinnych (wspólnoty i spółdzielnie) najczęściej umieszczają informację w papierowej wersji na tablicach ogłoszeń.

Wymagania dotyczące przygotowania drzewek:

  • drzewka muszą być pozbawione ozdób, ziemi i doniczek,
  • doniczki i ziemię należy wrzucić do pojemników na odpady zmieszane.

Uwaga: Choinki z ziemią i w doniczce nie będą zabierane sprzed posesji.

Osoby, które wcześniej samodzielnie rozdrobnią roślinę, mogą wrzucić to, co z niej pozostało do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Tak przygotowane drzewko można również samodzielnie zawieźć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, skąd trafi do biokompostowni. 

HO