Miasto Sprawiedliwego Handlu
10 listopada 2012 roku, Miasto Poznań uzyskało zaszczytny status Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu. Każdy z mieszkańców jest współtwórcą tego sukcesu i staje się świadomym i zaangażowanym konsumentem, popierającym ideę zrównoważonego rozwoju i Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade).
Ruch Miast przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade Towns) zrodził się w 2000 roku, gdy angielskie miasteczko Garstang jako pierwsze ogłosiło się Miastem Sprawiedliwego Handlu. Od tej chwili kampania Miast Sprawiedliwego Handlu rozszerzyła się na wszystkie kontynenty, a ponad 1071 miast i innych jednostek administracyjnych w 23 krajach uzyskało ten tytuł (styczeń 2012). Są wśród nich stolice: Londyn, Paryż, Rzym, Madryt, Dublin, Bruksela, Kopenhaga, Oslo, Luksemburg czy Wellington. Setki kolejnych miast dąży do uzyskania statusu.
Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu jest miastem, które angażuje całą lokalną społeczność we wspieranie rynku produktów Fair Trade. Jest miastem, w którym ludzie świadomie dokonują wyborów, przyczyniając się do polepszenia sytuacji producentów z krajów ubogiego Południa. Uzyskanie honorowego tytułu uzależnione jest nie tylko od poparcia jednostek, ale też lokalnych firm, instytucji i organizacji, działających na rzecz promocji Sprawiedliwego Handlu.
W starych państwach Unii Europejskiej ruch Sprawiedliwego Handlu jest już zjawiskiem szeroko rozpoznawalnym, zakorzenionym w strukturach lokalnych organizacji i mentalności mieszkańców. W Polsce dopiero następuje jego rozwój. Udział w tym ma Poznań i Gdańsk, które jako pierwsze polskie miasta starają się o tytuł. Aby uzyskać to zaszczytne miano, należy spełnić szereg kryteriów, których wypełnianie jest przez cały czas monitorowane.
Pierwszym kryterium jest podjęcie przez Radę Miasta uchwały, iż miasto będzie popierać i promować ideę Sprawiedliwego Handlu. W ramach tego kryterium na spotkaniach lokalnych władz, w biurach i stołówkach będą podawane co najmniej dwa różne produkty Fair Trade.
W ramach uzyskania tytułu należy osiągnąc dostępność produktów Fair Trade dla społeczności lokalnej. W sklepach, kawiarniach i restauracjach powinny pojawić się produkty ze Sprawiedliwego Handlu. W Poznaniu powinno je oferować co najmniej 23 lokale gastronomiczne i 45 sklepów.
Kolejne kryterium stanowi, iż konsumpcja produktów Sprawiedliwego Handlu powinna mieć miejsce także w lokalnych instytucjach, jak uczelnie, szkoły czy Kościoły, organizacjach społecznych i zakłady pracy.
W Mieście Sprawiedliwego Handlu niezbędna jest również współpraca z mediami, które ułatwią przekazywanie problematyki związanej ze Sprawiedliwym Handlem i zrównoważonym rozwojem. Należy ponadto powołać lokalną grupę koordynacyjną. Powinna ona skupiać przedstawicieli różnych środowisk, np. lokalnych władz, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji, a także aktywistów, którzy będą wspólnie działać na rzecz uzyskania i odnawiania statusu Miasta Sprawiedliwego Handlu. Szansę na otrzymanie analogicznego tytułu mają również lokalne szkoły, uczelnie i wspólnoty religijne (np. parafie), angażujące się w promowanie idei i produktów Sprawiedliwego Handlu, które wprowadzą również do konsumpcji na swoim terenie.