Twoja decyzja może zmienić życie dziecka - dowiedz się, jak zostać rodziną zastępczą

W obliczu rosnących wyzwań w zakresie pieczy zastępczej, Miasto Poznań podejmuje wysiłki, aby zapewnić bezpieczne środowisko dla dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Problematyka ta wymaga zarówno zaangażowania instytucji, jak i wsparcia lokalnych rodzin.
"Na dzień dzisiejszy osiemdziesięcioro dzieci z prawomocnymi wyrokami sądu oczekuje na umieszczenie w pieczy zastępczej, czyli są to takie sytuacje gdzie dobro, zdrowie i życie tych dzieci jest zagrożone. To są środowiska, monitorowane przez pracowników socjalnych i asystentów rodziny, bardzo szczegółowo, bardzo często w sposób systematyczny, po to tylko, żeby w tych rodzinach nie doszło do tragedii do czasu umieszczenia dzieci w pieczy" - mowi Zastępczyni Dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Arleta Kołodziej, podkreślając konieczność szybkiej reakcji i stałego nadzoru nad sytuacjami kryzysowymi.
W trosce o dobro najmłodszych, ważne jest, aby podejście do pieczy zastępczej nie tylko zabezpieczało dzieci, ale również wspierało ich rozwój w stabilnym, rodzinnym środowisku. Jak wskazuje gościni programu "Najlepszą formą pieczy zastępczej jest rodzina. W Polsce mamy deinstytucjonalizację pieczy zastępczej i placówka opiekuńczo-wychowawcza powinna być tylko na chwilę."
Cały odcinek programu "Rozmowa dnia" dostępny jest na stronie TVP3 Poznań: Rozmowa dnia: Za mało rodzin zastępczych (10.02.2025)
Zobacz również

Wsparcie dla rodzin zastępczych w Poznaniu - skorzystaj z oferty Centrum Wspierania Rodzin...

Zostań rodzicem zastępczym - odwiedź nasze stoisko w Posnanii

Zapraszamy na kolejne reportaże o rodzicielstwie zastępczym
