Dzieci czekają na rodziców zastępczych

Dom rodzinny jest pierwszym miejscem, gdzie poznajemy świat, uczymy się zasad współżycia i zdobywamy pierwsze umiejętności. To tutaj, w codziennych sytuacjach, kształtują się nasze wartości, uczymy się tolerancji i szacunku oraz odkrywamy, jak budować relacje. Rodzice, będąc pierwszymi nauczycielami, tworzą fundament, na którym oparte są nasze przyszłe doświadczenia społeczne. Niestety nie każde dziecko wychowuje się w pełnym miłości domu. W Poznaniu 80 dzieci oczekuje na jakiekolwiek miejsce w pieczy zastępczej,oprócz tego są dzieci które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, co odzwierciedla pilną potrzebę rozwoju sieci rodzin zastępczych.
"To nie jest tak, że instytucjonalna piecza zastępcza jest zła - z całą pewnością będzie potrzebna zawsze - mówi Marek Oziemkowsk - Kierownik Działu Opieki Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu - natomiast system rodzinny, zarówno pod względem opiekuńczym, jak i wychowawczym, jest z całą pewnością lepszy dla dziecka niż formuła instytucjonalna. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby dzieci, które już muszą trafić poza opiekę rodziców biologicznych, trafiały do form rodzinnych, zwłaszcza do rodzin zastępczych."
Cały odcinek programu "Rozmowa dnia" dostępny jest na stronie TVP3 Poznań: Rozmowa dnia: Dzieci czekają na rodziców (17.03.2025)
Zobacz również

Zostań rodzicem zastępczym - odwiedź nasze stoisko w Posnanii

Zapraszamy na kolejne reportaże o rodzicielstwie zastępczym

Wsparcie dla rodzin zastępczych w Poznaniu - skorzystaj z oferty Centrum Wspierania Rodzin...
