Poznański Punkt Szczepień Powszechnych na Stadionie Miejskim w Poznaniu

Punkt Szczepień Powszechnych został uruchomiony na Stadionie Miejskim w Poznaniu, jako odpowiedź samorządu na potrzebę realizacji rządowego programu szczepień. Powstał, by zapewnić mieszkańcom miasta maksymalną dostępność do możliwości zaszczepienia się. Punkt realizuje program szczepień zgodnie z wytycznymi rządowymi, w ramach kryteriów ustalonych przez rząd. Punkt będzie działał do 30 września br.

Działanie punktu finansowane jest z dwóch źródeł: budżetu Poznania oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Miasto Poznań zaprasza nadal do skorzystania ze szczepień w miejskich szpitalach - im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej 3 i Franciszka Raszei przy ul. Mickiewicz 2 oraz w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy ul. Aleje Solidarności 36.

Placówki przyjmują chętnych bez rejestracji.


Jak się zarejestrować?

Przed przyjściem do punktu należy się zarejestrować. Są na to cztery sposoby.

  • Pierwszy z nich to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. 
  • Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS. Ważne: aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, warto mieć Profil Zaufany.
  • Trzecia mozliwość to wysłanie SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: "SzczepimySie".
  • Czwarty sposób to rejestracja przez miejską infolinię Poznań Kontakt działającą pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Uwaga: Rejestracja telefoniczna jest prowadzona z uwzględnieniem sytuacji zdrowotnej osób zainteresowanych szczepieniem. Osoby zdrowe, sprawne fizycznie i mobilne będą zapisywane na Stadion Miejski. Osoby z chorobami przewlekłymi, z przeciwwskazaniami do szczepień, z ograniczoną sprawnością ruchową i dostępnością do transportu samochodowego będą zapisywane do punktu w szpitalu im. F. Raszei. Przy rejestracji zostanie wskazana data i godzina szczepienia.


O czym pamiętać przed szczepieniem?

Przed przyjściem do punktu szczepień należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Osoby, które nie mogą wypełnić go w domu, będą mogły zrobić to na miejscu. Zostały do tego celu przygotowane stoły i ławki.

Uwaga: osoby niepełnoletnie posiadają odrębny kwestionariusz do wypełnienia, zarówno osoba szczepiona, jak i rodzica lub opiekuna prawnego nastolatka. Formularze takie będą również dostępne w punkcie szczepień. Jednak w takiej sytuacji osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na zaszczepienie.

W dniu szczepienia należy przyjść do punktu nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Należy mieć przy sobie dowód osobisty, osoby niepełnoletnie powinny mieć dokument identyfikujący tożsamość, tj. dowód osobisty, paszport lub legitymację szkolną. Z względów epidemicznych osobom wypełniającym ankietę na miejscu rekomendujemy zabranie własnego długopisu.

Aby łatwo znaleźć wejście, trzeba przejść wzdłuż czwartej trybuny (od ul. Ptasiej) - oznakowana droga prowadzi schodami na promenadę. Sam punkt szczepień znajduje się na pierwszym poziomie stadionu. Winda będzie dostępna tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi - mogą się one zgłosić (przy wejściu, przy schodach) do obsługi, która umożliwi skorzystanie z urządzenia.

Dla osób jadących samochodem: wjazd na parking wyznaczony został od strony ul. Ptasiej. Prosimy kierować się na parking D. Po wyjściu z samochodu należy kierować się przejściem do strefy stadionowej, w kierunku wejścia na promenadę i do punktu szczepień. Parking będzie dostępny bezpłatnie dla pacjentów. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedzialność za zajmowanie miejsc sąsiadujących z innymi autami.

Dla osób, które chcą przyjechać komunikacją miejską: najprościej wysiąść na przystanku "Stadion Miejski" - aby ułatwić pasażerkom i pasażerom orientację, nazwa przystanku tymczasowo została zmieniona na "Stadion Miejski Punkt Szczepień". Po wyjściu z pojazdu należy udać się pieszo ul. Bułgarską wprost do punktu szczepień. Na przystanku zatrzymują się linie tramwajowe: 1,6,13,15 oraz autobusowe: 145, 163, 191 i 193.

Od 4 maja na wszystkich liniach obowiązywać będzie roboczy rozkład jazdy. 

Poszczególnymi liniami można dojechać do punktu szczepień z następujących rejonów Poznania:
Linia nr 1 - Junikowo, Starołęka, Franowo, Rataje
Linia nr 6 - Junikowo, Miłostowo, Śródka, Centrum (Dworzec Główny),
Linia nr 13 - Junikowo, Centrum,
Linia nr 15 - Piątkowo, Winogrady, Centrum,
Linia nr 145 - Dworzec Zachodni, Łazarz, Grunwald,
Linia nr 163 - Garbary, Centrum, Jeżyce, Grunwald, Górczyn,
Linia nr 191 - Piątkowo, Winogrady, Winiary, Golęcin, Ogrody, Grunwald
Linia nr 193 - Piątkowo, Winiary, Golęcin, Ogrody, Górczyn

Załączniki


Jak działa Poznański Punkt Szczepień Powszechnych i co oferuje?

Punkt Szczepień Powszechnych w Poznaniu zlokalizowany jest na Stadionie Miejskim.  Wejście dla osób poruszających sie pieszo znajduje się od strony ul. Bułgarskiej (wzdłuż strefy sportu i rekreacji, obok punktu pobrań). Osoby, które przyjadą do Punktu samochodem, moga skorzystać z parkingu D, do którego wjazd znajduje sie od ul. Ptasiej. Miasto przygotowało szczegółowe oznakowanie dróg dojśca do Punktu.

Punkt Szczepień Powszechnych bedzie działał 7 dni w tygodniu, w godzinach od 8.00 do 20.00 - w zależności od dostępności szczepionek.

Zespoły szczepiące bedą stosowały dostępne preparaty do szczepień, zgodnie z zaopatrzeniem przez Agencję Rezerw Strategicznych.

Miasto Poznań nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne braki szczepionek i zmiany w programie szczepień.

Każda osoba, która przyjdzie do punktu, będzie w pierwszej kolejności kierowana na stanowisko weryfikacji. Tam pracownik sprawdzi w systemie dane klienta zarejestrowanego na właściwą godzinę szczepienia oraz rodzaj przypisanej szczepionki. Tylko pozytywna weryfikacja danych uprawnia klienta do przejścia do kolejnego etapu. Oznacza to, że osoby, które mają wyznaczony termin na inny dzień i godzinę, nie będą wpuszczone do punktu szczepień. 


Proces zaszczepienia

Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską. Personel medyczny przeanalizuje stan zdrowia i potwierdzi możliwość wykonania w danym dniu szczepienia. Ważne: Jeśli zostaną zidentyfikowane przeciwwskazania lub inne zagrożenia dla zdrowia z tytułu wykonania szczepienia, poszczególne osoby mogą nie zostać zakwalifikowane do ich przyjęcia. Przeciwskazaniem jest złe samopoczucie, temperatura i widoczne oznaki choroby.

Szczepionki podaje uprawniony do tego personel w zorganizowanych w punkcie gabinetach. W Punkcie Szczepień Powszechnych podawane będą wszystkie preparaty dopuszczone do zastosowania w rządowym programie szczepień, w zależności od ich dostępności.


Po szczepieniu

Każda zaszczepiona osoba będzie kierowana do strefy poszczepiennej na obserwację - tam powinna pozostać przez kolejne 15 minut. W strefie tej będą również obecni pracownicy i wolontariusze, którzy zapewnią opiekę i wsparcie. 

Po spędzeniu 15 minut na obserwacji osoby zaszczepione pierwszą dawką powinny przejść do pracowników obsługi, którzy czekać będą przy wyjściu. Tam zostaną umówione na termin szczepienia drugą dawką i otrzymają potwierdzenie rejestracji. Uwaga: należy zachować kartonik z informacjami dotyczącymi terminów szczepień.


Wolontariat w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych

Miasto Poznań zaprasza do współpracy wolontariuszki i wolontariuszy, zainteresowanych pomocą przy organizacji pracy Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych przeciwko COVID-19.

Wolontariuszką/wolontariuszem w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych może być osoba pełnoletnia. Liczą się dobre chęci oraz zmysł organizacyjny.

Do zadań wolontariuszek i wolontariuszy będzie należeć w szczególności:

  • pomoc w utrzymaniu porządku i płynności ruchu osób oczekujących na przyjęcie;
  • kierowanie i pomoc przy rozdzielaniu osób na miejsce szczepienia;
  • wydawanie kwestionariuszy wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 i pomoc w ich wypełnieniu;
  • weryfikowanie godzin zgłoszeń pacjentów na szczepienia;
  • pomoc w utrzymaniu zasad bezpieczeństwa epidemicznego w kolejkach;
  • inne zadania niezbędne do sprawnego funkcjonowania Punktu Szczepień wyznaczone przez koordynatorów wolontariatu.

Korzyści dla wolontariuszki/wolontariusza:

  • porozumienie wolontariackie;
  • przyczynianie się do walki z pandemią;
  • satysfakcja z pracy;
  • zapewnione zostaną środki ochrony osobistej, tj. maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji rąk;
  • możliwość uzyskania zaświadczenia o odbyciu wolontariatu;
  • koszulka;
  • dla zaangażowanych wolontariuszy przewidziane są gadżety Miasta Poznania.

Szczepienia będą odbywać się przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00 - jeśli pozwoli na to liczba dostępnych szczepionek. Zaangażowanie wolontariuszek i wolontariuszy planowane jest w godzinach od 7.30 do 21.00. Wolontariat może odbywać się w tygodniu, jak i w weekend. Wolontariuszki i wolontariusze pracują według wcześniej ustalonego harmonogramu z koordynatorem wolontariatu w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych.

Jak można zgłosić się do wolontariatu w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych:

Osoby zainteresowane wolontariatem w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych proszone są o zgłoszenie się za pośrednictwem formularza: www.zhp.wlkp.pl/wolontariat.html

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej