Aktywna społeczność lokalna

Społeczność aktywna charakteryzuje się zaangażowaniem jej członków w życie publiczne i zdolnością do samoorganizowania się.

Tym samym zakłada oddanie inicjatywy obywatelom, tak na poziomie lokalnym, jak i centralnym, przy poszanowaniu wspólnych reguł gry, wiarygodności osób i instytucji, efektywnym komunikowaniu się i zdolności rozwiązywania konfliktów. Poprzez aktywne postawy obywateli umacnia się troska i odpowiedzialność za swoje otoczenie, a prowadzenie wspólnych działań zwiększa poczucie zaufania zarówno w życiu społecznym, jak i ekonomicznym.

Aktywna społeczność to taka, która jest:

  • twórcza - poszukuje nowych rozwiązań, daje szansę na odkrywanie nowych przestrzeni, dba o wyrazistość jednostki i grupy, jej innowacyjność;
  • zaradna - samoorganizująca, przedsiębiorcza, rozwija postawy przedsiębiorcze i dba o dobrobyt; wykorzystuje swój potencjał do tworzenia miejsc pracy, rozwoju ekonomicznego, dba o dobro wspólne;
  • bezpieczna - zorganizowana, posiada jasny system norm, reguł, komunikacji, daje równy dostęp do edukacji i usług;
  •  solidarna - troskliwa, uważna, wrażliwa, posiada sieć wsparcia, ważna jest współodpowiedzialność za miejsce i ludzi;
  • otwarta - tolerancyjna, dba o różnorodność, potrzeby innych, gotowa do dialogu, szanująca odmienne poglądy i autonomię jednostki. 


     Działanie, aktywność to kluczowe elementy społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, które dąży do zmiany społecznej i rozwoju poprzez swoją aktywność i zdolność do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów.


Czynniki takie jak: poczucie więzi, poczucie bezpieczeństwa, poziom zaufania, poczucie przynależności do wspólnoty, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności - odpowiadają w dużym stopniu za poziom odczuwanego dobrostanu wspólnoty i jej poszczególnych członków.


Aktywna społeczność to wspólnota obywateli, która świadomie i odpowiedzialnie zarządza swoim terytorium.

Mieszkańcy - rodziny, sąsiedzi, znajomi, przyjaciele, kierują się dobrem poszczególnych jednostek, jak i całej wspólnoty lokalnej.

Ważne jest, aby ludziom zamieszkującym określony teren, poprawiła się jakość życia.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej