Odezwa i akcja w ratuszu

Komisariat Naczelnej Rady Ludowej wzywa do spokoju. Napięcia są już jednak bardzo silne.

Zeskanowana odezwa, na białym papierze z czarną czcionką. - grafika artykułu
Odezwa poznańskiej Rady Robotników i Żołnierzy oraz rad ludowych z 13 listopada 1918 r. informująca o sformowaniu Straży Obywatelskiej.

Komisariat Naczelnej Rady Ludowej wydaje odezwę do społeczeństwa polskiego zaboru pruskiego, w której wzywa do spokoju:

"Polacy! Pękły okowy krępujące wolność naszą. Z całą ufnością doczekamy wyroku kongresu pokojowego, który z naszym współudziałem ustali zachodnie granice ojczyzny naszej: Polski. Dosyć polało się krwi polskiej w tej wojnie morderczej. Toteż pokojową drogą pragniemy dojść do upragnionego celu - do utworzenia zjednoczonej Polski (...)".

Nastroje są już jednak bardzo napięte. Jedną z pierwszych i bardziej spektakularnych polskich demonstracji zbrojnych staje się tego dnia tzw.,,zamach na ratusz". Było to zorganizowane najście na odbywające się w ratuszu posiedzenie Wydziału Wykonawczego Rady Robotników i Żołnierzy, w którym dotąd dominowali Niemcy.

Wynikiem akcji jest usunięcie z Wydziału 4 Niemców i wprowadzenie na ich miejsce 4 Polaków zaangażowanych w przygotowania zbrojne: Bohdana Hulewicza, Mieczysława Palucha, Henryka Śniegockiego i Zygmunta Wizę. Dzięki wejściu do Wydziału Wykonawczego, Polacy uzyskali kontrolę nad Komendą Miasta i dowództwem V Korpusu.