Wielki Dzień Pszczół 2024

Dzięki tym małym stworzonkom możemy cieszyć się pięknymi kwiatami i słodkim miodem prosto z pasieki. Mają ogromne znaczenie dla ludzi i śmiało możemy powiedzieć, że gdyby nie one, to nie byłoby nas. Już 8 sierpnia będziemy obchodzić Wielki Dzień Pszczół i innych owadów zapylających. W tym roku również odbędą się ciekawe warsztaty, podczas których każdy dowie się, dlaczego warto dbać o owady zapylające.  

Na pomarańczowym kwiecie siedzi pszczoła, która zapyla kwiat. W tle niewyraźne kształty innych kwiatów. Niektóre z nich jeszcze nie rozkwitły. - grafika artykułu
Wielki Dzień Pszczół 2024 / fot. Ogród Botaniczny UAM

Obchody Wielkiego Dnia Pszczół to od lat wielkie święto dla wszystkich miłośników przyrody. To dobra okazja, żeby dowiedzieć się, jak przygotować swoje najbliższe otoczenie do tego, żeby każdy zapylacz mógł bezpiecznie wykonywać swoją pracę.  

Tak samo, jak w zeszłym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowy program, bogaty w wiele warsztatów, wystaw edukacyjnych i spotkań ze specjalistami z dziedziny entomologii (jest to dział zoologii, który zajmuje się owadami).  

Wydarzenia będą odbywały się w kilku lokalizacjach na terenie Poznania:  

  • w Bramie Poznania,  
  • w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  
  • w Ogrodzie Wrażeń Uniwersytetu Przyrodniczego, 
  • w Palmiarni Poznańskiej, 
  • w filiach Biblioteki Raczyńskich, 
  • w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. 

Warsztaty dla dzieci

Zapylaczowe safari 

  • 8 sierpnia, 10:00, sala warsztatowa w Bramie Poznania (ul. Gdańska 2) 

Zachęcamy najmłodszych do wzięcia udziału w prawdziwym zapylaczowym safari. Podczas niego dzieci w grupach rodzinnych wezmą udział w grach i zabawach z wybranymii gatunkami zapylaczy i roślin im przyjaznych. Uczestnicy za pomocą telefonów, wskazówek i porad będą wykonywać wspólne fotografie. Po powrocie do salki zdjęcia będą wydrukowane, a grupy stworzoną pamiątkowe albumy.  

Informacje dodatkowe: Wydarzenie jest kierowane do rodzin z dziećmi w wieku 5+, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na adres: poznandlapszczol@um.poznan.pl. W tytule maila prosimy wpisać nazwę warsztatu.  

Pszczoły to nie tylko miód - co zawdzięczamy dzikim zapylaczom każdego dnia?

  • 8 sierpnia, 13:00, sala warsztatowa w Bramie Poznania (ul. Gdańska 2)  

Łamigłówki i doświadczenia o pszczołach? To świetna zabawa i okazja, żeby dowiedzieć się co nieco o tym, z czego możemy korzystać dzięki zapyleniom. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile rzeczy codziennego użytku nie powstałoby, gdyby nie udział owadów zapylających. Podczas tych warsztatów rodziny z dziećmi będą mogły "osobiście" poznać niektóre gatunki zapylaczy.  

Informacje dodatkowe: Warsztaty są poświęcone rodzinom z dziećmi. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy na adres: poznandlapszczol@um.poznan.pl. W tytule maila prosimy wpisać nazwę warsztatu. 

Świat owadów w żólto-czarne paski - warsztat dla przedszkolaków

  • 8 i 9 sierpnia, 10:30-12:00, Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) 

Staramy się od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, dlaczego dbanie o pszczoły i inne owady jest ważne. Te warsztaty będą służyły temu, aby najmłodsi dowiedzieli się kilku ciekawostek ze świata zapylaczy, a później samodzielnie wykonali pasiastego owada. To wszystko przy użyciu biodegradowalnych materiałów! 

Informacje dodatkowe: Bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym. Obowiązują zapisy na adres: cir@pcs.poznan.pl.  

Warsztat dla seniorów 

Romeo i Julia w ogrodzie, czyli o relacjach roślin i zapylaczy

  • 9 sierpnia, 10:00 i 13:00, Biblioteka Raczyńskich, sala nr 5, Filia Sztuki (ul. Fabianowo 2) 

Biblioteka Raczyńskich przygotowała też coś specjalnego dla poznańskich seniorów i seniorek. Podczas warsztatu uczestnicy poznają zależności w przyrodzie na różnych przykładach roślin i zapylaczy. Jakie mechanizmy wykształciły rośliny, by zbawić te konkretne owady?  

Podczas drugiej części zajęć seniorzy zaprojektują własny ogród i balkon tak, aby był przyjazny różnym zapylaczom.  

Informacje dodatkowe: Warsztaty są przeznaczone dla seniorów, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na adres: zapisy@bracz.edu.pl. W tytule e-maila prosimy podać nazwę warsztatu i wybraną godzinę. 

Wydarzenia dla wszystkich  

Oprócz wydarzeń przygotowanych dla konkretnych odbiorców, organizatorzy zadbali o to, aby każdy i każda mogli skorzystać z obchodów Wielkiego Święta Pszczół. Na terenie Poznania zostaną rozstawione wystawy, a także odbędą się spotkania z pszczelarzami. Wstęp w te konkretne miejsca jest darmowy i bez ograniczeń wiekowych. 

Otwarty dyżur w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa

  • 7 sierpnia, 17:00, Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania (ul. Ostrówek) 

To spotkanie edukacyjne, które jest całkowicie otwarte dla każdego chętnego. Podczas dyżuru będzie można wspólne wykonać podstawowe prace pielęgnacyjne i konserwacyjne. Przy okazji uczestnicy dowiedzą się ciekawych informacji o roślinach miododajnych i łąkach kwietnych. Na pamiątkę każdy otrzyma nasiona miododajnych roślin, które będzie mógł samodzielnie posadzić w swoim domu.  

Wystawa edukacyjna "Dyskretny urok dzikich pszczół"

  • 13-31 sierpnia, wtorek-piątek 9:00-18:00, sobota-niedziela 10:00-19:00, Kładka w Bramie Poznania (ul. Gdańska 2) 

W tej edycji ważne jest to, aby zwrócić uwagę na piękno i różnorodność dzikich pszczół. Podczas wystawy uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wybrane gatunki dziko żyjących pszczół, które można obserwować w najbliższym otoczeniu. Organizatorzy mają nadzieję, że zwiększenie świadomości na temat życia tych małych stworzeń przyczyni się do ich ochrony.  

Wystawa edukacyjna "Pszczoły dziko żyjące - brzęczący budowniczowie"

  • 3-31 sierpnia, 9:00-15:00, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 165) 

Różnorodność dziko żyjących pszczół przejawia się na wiele sposobów. Niezbyt często przyglądamy się ich miejscom gniazdowania. Są to zwykle niewielkie rezydencje, za to samodzielnie budowane przez te wytrwałe owady, z wykorzystaniem różnych struktur w krajobrazie. Warto przyjrzeć się sposobom gniazdowania pszczół. 

Tajemnice owadów zapylających - stoisko edukacyjne

  • 8-9 sierpnia, 10:00-14:00, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 165) 

Na stoisku edukacyjnym, naprzeciwko głównej bramy będą czekać konkursy i gry, które pozwolą odkryć wiele ciekawostek na temat owadów zapylających.  

Wystawa edukacyjna "Rośliny dla owadów"

  • 1-31 sierpnia, 9:00-17:00, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ogród Wrażeń im. Joanny Krause (ul. Dąbrowskiego 159) 

Wystawa przedstawia w miesiącach przykładowe rośliny kwiatowe, które można zaaranżować w ogrodzie, aby zapewnić taśmę pokarmową dla owadów zapylających od wiosny do jesieni. 

Wystawa plakatów "Pszczoły na fyrtlu"

  • 3-25 sierpnia, wtorek-piątek 9:00-17:00, sobota-niedziela i święta 9:00-18:00, Palmiarnia Poznańska (ul. Matejki 18) 

Zapraszamy do Palmiarni na wystawę prac studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pt. "Pszczoły na fyrtlu". Plakaty przedstawiają graficzną odpowiedź studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji na tematy związane z rolą jaką odgrywają dzikie zapylacze w naszym najbliższym otoczeniu. 

Warsztaty z Pszczelarzem "Co w ulu bzzzyczy?"

  • 10 sierpnia, 10:00-16:00, Palmiarnia Poznańska (ul. Matejki 18) 

Zapraszamy do Pawilonu III Palmiarni na warsztaty z Pszczelarzem. Podczas trwania wydarzenia będzie można poznać tajemnice działania oraz strukturę pszczelej rodziny. Zwiedzający Palmiarnię Poznańską będą mogli dowiedzieć się więcej o pracy pszczelarza, poznać jego strój oraz elementy sprzętu pszczelarskiego. 

Spotkanie z pszczelarzem

  • 5 sierpnia, 17:00, Biblioteka Raczyńskich, Filia 15 (ul. Fabianowo 2) 
  • 14 sierpnia, 17:00, Biblioteka Raczyńskich, Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27) 

Zapraszamy na warsztat, podczas którego dowiemy się jak wyglądają pszczoły i czym się różnią od innych pszczołowatych, zajrzymy do wnętrza ula, odpowiemy na pytanie m.in. co to pszczela rodzina, a także porozmawiamy jakie środowisko jest pszczołom przyjazne, a co stanowi dla nich zagrożenie. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają świeczki z węzy pszczelej.