Imieniny Piotra i Pawła

Na poznanianki i poznaniaków czeka weekend pełen atrakcji. Wydarzenia z okazji imienin Miasta Poznania będą się odbywać od 28 do 30 czerwca. Lokalizacja też nie jest przypadkowa - powrócimy do miejsca, gdzie to wszystko się zaczęło, czyli na Ostrów Tumski i Śródkę.

Na biały tle jasno niebieski herb, w którym znajduje się obraz Piotra i Pawła. Po prawej ikonografika, która przedstawia Piotra i Pawła. Pod spodem cienka czarna kreska, na której opierają się napisy: "Imieniny Miasta" oraz "Ogród Tumski-Śródka-Stary Rynek-Plac Kolegiacki". Pod spodem symbole miasta. - grafika artykułu
Imieniny Miasta

Stolica Wielkopolski już w średniowieczu otrzymała patronat świętych - Piotra i Pawła. Już w sobotę 29 czerwca będziemy obchodzić imieniny naszego herbu oraz Miasta. Z tej okazji w mieście odbędzie się wiele wydarzeń, aby uczcić ten dzień.  

Tam, gdzie to wszystko się zaczęło...  

Wydarzenia z okazji imienin Miasta będą odbywać się w historycznej i najstarszej dzielnicy Poznania. Najważniejsze atrakcje będą czekać na Śródce, Ostrowie Tumskim i na placu Kolegiackim. Są to wyjątkowe miejsca, które nie tylko zapoczątkowały istnienie Poznania, ale także do dzisiaj przenoszą ze sobą ciekawą historię.  

Plac Kolegiacki wypełni się sztuką 

Tradycyjnie 29 czerwca odbędzie się uroczysta sesja rady miasta w Ratuszu. Tego dnia rada nie podejmie żadnej uchwały, a za to uhonoruje ludzi wybitnych, ważnych dla Poznania. Wybrani otrzymają honorowe obywatelstwo, tytuły zasłużonych dla miasta, a także nagrody: naukową, artystyczną i sportową.  

Po sesji obchody przeniosą się na pl. Kolegiacki, gdzie aktorzy widowsika wędrownego Teatru Asocjaja 2006 zaprezenują spektakl "Siła Patyny".  

Sobota to także rodzinny piknik Święto Miasta z kolegiatą w tle. Na nim uczestnicy w każdym wieku będą mogli wziąć udział we wspólnym śniadaniu. Najmłodsi będą mogli obejrzeć zabawne spektakle lub wziąć udział w warsztach plastycznych i kulinarnych. Nieco starsi obudzą w sobie zmysł odkrywcy podczas wycieczek z przewodnikiem, który opowie o historii placu Kolegiackiego. Piknik odbędzie się w towarzystwie koncertu muzyki operowej.  

Targ Śródecki, czyli jeszcze więcej sztuki 

Obchody imienin zaczną się już 28 czerwca w Vinci Art Gallery na Rynku Śródeckim (ul. Rynek Śródecki 15/2). W galerii odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa prof. Piotra C. Kowalskiego, który do odtworzenia historii wykorzystał miejskie studzienki.  

Jeszcze tego samego dnia na mieszkańców i mieszkanki czeka wyjątkowe widowisko - Koncert nad dachami Poznania, czyli występ na tarasie widokowym Bramy Poznania. Stąd rozpościera się piękna panorama na Ostrów Tumski i Poznań. W tym roku wystąpi zespół wokalny Inspiro Ensemble, który wykona piosenki z repertuaru Agnieszki Osieckiej.  

Lokalni rzemieślnicy 

W sobotę i niedzielę (29 i 30 czerwca) przy ul. Filipińskiej stanie Targ Śródecki. Przy słynnym muralu będa czekać pokazy kulinarne, zajęcia edukacyjne, konkursy i koncerty. Na Targu pojawią się lokalni rzemieślnicy, który równocześnie będą udział w programie Zaułek Rzemiosła. Zaprezentują oni swoją pracę, a przy okazji opowiedzą co nieco o fachu i przeprowadzą kreatywne warsztaty. Rzemieślnictwo to także garncarstwo, ceramika i metoplastyki - mieszkańcy i mieszczanki będą mogli obejrzeć wiele pokazów, podczas których introligatorzy, cukiernicy i rzeźbiarze pokażą swoje umiejętności.  

Między stoiskami 

Targi to także możliwość na zakupy, nie tylko rzemieślnicze, ale także spożywcze. Dlatego zachęcamy do uważnego oglądania i wąchania! Stanowisk. Pomiędzy stoiskami będzie poruszać się grupa dudziarzy, a wieczorem odbędzie się koncert miejscowych muzyków.  

Spacery po zabytkach 

W sobotę 29 czerwca będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po kościele Najświętszej Marii Panny oraz spacerze po Ostrowie Tumskim. W programie zaplanowano także warsztaty plastyczne i zabawy w Rezerwacje Archeologicznym GeniusLoci.  

Na zakończenie imienin kilka atrakcji 

W niedzielę, 30 czerwca, w kawiarence Hotelu Śródka odbędzie się pokaz filmowy "Śródeckie opowieści". Zapraszamy o 12.00 i 14.00 na historię tej najstarszej dzielnicy Poznania.  

Wydarzeniem kończącym uroczystości będzie koncert Chopin nad Cybiną (30 czerwca) w amfiteatrze przy Bramie Poznania.

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie wydarzenia i na Facebooku.