Kilka wskazówek na upalne dni

W tym tygodniu nasze termometry przekroczą 30 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury z pewnością są męczące, ale przede wszystkim są niebezpieczne. Warto poznać kilka wskazówek, które pomogą przetrwać nadchodzące upały.  

Upalny dzień w parku. Pod mgławicą stoi mężczyzna z dzieckiem, które chłodzi się w wodzie. W oddali spaceruje kobieta. W tle zielone drzewa i ławki. - grafika artykułu
Mgławice są rozstawione w kilku punktach Poznania.

Udar słoneczny 

Długie przebywanie na pełnym słońcu, może skutkować nie tylko poparzeniem, ale także przegrzaniem, które może doprowadzić do udaru słonecznego. Objawia się on przyspieszonym oddechem, wysoką temperaturą ciała, nudnościami, dreszczami lub zaburzeniami widzenia.  

W takiej sytuacji trzeba natychmiast schłodzić ciało, na przykład chroniąc się w cieniu, pijąc chłodne napoje lub nawilżyć twarz, ręce i nogi. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pomoc numerem 112. 

Odpowiedni ubiór i nakrycie głowy 

Przez tak groźnymi konsekwencjami upałów można się uchronić poprzez odpowiedni ubiór. W dni, kiedy słońce mocno świeci warto zadbać o to, aby ubrać jasne ubrania i zakrywać skórę przez ostrymi promieniami słońca. W tym celu dobrze sprawdzą się przewiewne lniane ubrania, lekkie narzuty, które zasłonią ręce i długie przewiewne spodnie, które ochronią nogi.  

Krem z filtrem 

Niezbędnym w czasie upałów jest krem z filtrem z wysoką ochroną. Najlepsze okażą się SPF30, a na twarz i znamiona - SPF50. Warto pamiętać, że kremy z filtrem należy nakładać po każdej kąpieli lub gdy mocno się spocimy, inaczej ich działanie jest osłabione. Oczywiście nie można zapomnieć, że sam krem z filtrem nie wystarcza i mimo jego nałożenia, należy chować się w cieniu. 

Nawadnianie się 

Podczas upałów nasze ciała próbują się schłodzić za pomocą potu, dlatego zużywają więcej płynów niż zwykle. W dni, kiedy temperatura na dworze przekracza 30 stopni Celsujsza należy wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Nie można doprowadzać do odwodnienia organizmu, dlatego warto mieć zawsze pod ręką butelkę wody. 

Chłodzenie się 

W okresie letnim szukamy każdego sposobu, żeby się trochę schłodzić. Wiele osób wybiera odpoczynek nad jeziorem, inni pływalnie miejskie w otwartych lub zamkniętych basenach. Nieważne, na jaki obiekt się zdecydujemy, musimy pamiętać, żeby korzystać z nich z głową.  

Po kąpieli słonecznej i wylegiwaniu się na plaży nie należy wchodzi od razu do zimnej wody. Grozi to szokiem termicznym. Przed wejściem do wody lepiej się schłodzić, opłukując ręce, nogi i tułów zimną wodą. Po przyzwyczajeniu się do niej dopiero możemy zanurzyć się w wodzie całkowicie. Należy pamiętać, że nawet w wodzie słońce świeci bardzo ostrymi promieniami, dlatego warto zadbać o nakrycie głowy, które nadaje się do pływania w wodzie.  

Mgławice wodne w mieście 

Upalne dni w mieście pomogą przetrwać mgławice, które firma Aquanet rozstawiła w Poznaniu. Mgławice to urządzenia, które po włączeniu uruchamiają z dyszy mgiełkę wody, którą można schłodzić się w upalny dzień. System ten nie działa cały czas. Włącza się go za pomocą przycisku, dzięki czemu woda nie jest marnowana. 

Mgławice zostały już zamontowane.Za ich pomocą można schłodzić się przy galeriach handlowych Avenida i Stary Browar oraz Międzynarodowych Targach Poznańskich, w sąsiedztwie Akademii Wychowania Fizycznego (przy ul. Królowej Jadwigi), Dworca Zachodniego i pomnika Starego Marycha (na ul. Półwiejskiej), w parku Wilsona, a także na placu Adama Mickiewicza, ul. Dolna Wilda, ul. Wrocławskiej oraz trzech rondach - Kaponiera, Śródka i Rataje. 

Lipiec, to dopiero początek upalnych tygodni. W takie dni niechętnie wychodzimy z domu, ale gdy zdecydujemy się zażyć świeżego powietrza, to powinniśmy zadbać o nasze zdrowie. Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne, podczas spędzania letnich, upalnych dni w mieście.