Bezpieczna kąpiel podczas lata

Fale upałów jeszcze długo nas nie opuszczą. W dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni szukamy schronienia w cieniu, ale także basenów i jezior, w których możemy się schłodzić. Często nie myślimy o tym, że podczas wyskoków nad wodę też trzeba zachować pewne środki ostrożności. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie kąpać się w upalne dni.

Na zielonej trawie różni ludzie leżą na kocach lub siedzą na leżakach. W oddali jezioro, w którym pływają inne osoby. W tle las i niebieskie niebo pokryte chmurami. - grafika artykułu
Bezpieczna kąpiel podczas lata / fot. POSiR

W okresie letnim szukamy każdego sposobu, żeby się trochę schłodzić. Wiele osób wybiera odpoczynek nad jeziorem, inni pływalnie miejskie w otwartych lub zamkniętych basenach. Nieważne, na jaki obiekt się zdecydujemy, musimy pamiętać, żeby korzystać z nich z głową.   

Zanim wejdziesz do wody 

Po kąpieli słonecznej i wylegiwaniu się na plaży nie wchodź od razu do zimnej wody. Grozi to szokiem termicznym. Przed wejściem lepiej się schłodzić, opłukując ręce, nogi i tułów zimną wodą. Po przyzwyczajeniu się do niej dopiero zanurz się w wodzie całkowicie.  

Warto poszukać w okolicy pryszniców, w których bez problemu można się opłukać przed i po kąpieli. W przypadku basenów pozwoli to nie tylko zwiększyć higienę, ale także pomoże uniknąć podrażnienia oczu i skóry przez środki chemiczne, które stosuje się do dezynfekcji wody. 

Odpowiedni ubiór 

Pamiętaj, że nawet w wodzie słońce świeci bardzo ostrymi promieniami, dlatego warto zadbać o nakrycie głowy, które nadaje się do pływania w wodzie.   

Kolor naszego stroju kąpielowego też ma duże znaczenie. Woda w jeziorze i w basenie różni się przejrzystością, a także swoim kolorem. W jeziorach kolory takie jak: niebieski, zielony, fioletowy są zupełnie niewidoczne znad brzegu. Podobnie ma się to w basenie, w którym wszystkie kolory niebieskie, zielone lub zbliżone do turkusowej tafli zlewają się z wodą. W obu przypadkach zupełnie niewidoczne są najbardziej popularne kolory, czyli czarny i biały. Niezbyt dobrze wypada brązowy, który jest ledwie widoczny.  

Najlepszym wyborem stroju kąpielowego są: czerwony, żółty, różowy i pomarańczowy. Warunkiem jednak jest to, aby były to intensywnie neonowe odcienie, które z daleka rzucają się w oczy. Dzięki temu będziemy lepiej widoczni w wodzie, co ułatwi pracę ratownikom w sytuacji zagrożenia. Ta wskazówka może się przydać szczególnie rodzicom, którzy chcą bezpiecznie spędzić czas nad wodą ze swoimi pociechami.  

Odpowiednie miejsce do pływania 

Wybierając się nad jezioro, powinniśmy szukać miejsc, które są do tego przeznaczone. Plaże strzeżone zapewnią bezpieczeństwo, a w razie potrzeby szybką pomoc medyczną.W naszych publikacjach, które znajdują się na portalu Lato w Poznaniu prezentujemy bezpieczne kąpieliska na terenie Poznania. Pisaliśmy o nich w poprzednim artykule: Miejskie kąpieliska w Poznaniu i okolicach

Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na flagę wywieszoną przez ratowników. Zazwyczaj funkcjonują trzy kolory, które oznaczają, czy woda nadaje się do pływania. Jeżeli na wieżyczce ratowników powiewa biała flaga, to śmiało można wchodzić do wody. Żółta wskazuje na to, że warunki są umiarkowane i musimy zachować ostrożność podczas kąpieli. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz wchodzenia do wody, nawet jeśli polega na zabawie przy brzegu.  

Przypominamy, że pogoda nad jeziorem może zmienić się w każdej chwili. Burze, silne wiatry i deszcz mogą być niebezpieczne nawet na spokojnej wodzie. Jeżeli zauważymy, że pogoda nagle się pogorszyła powinniśmy natychmiast wyjść z wody.  

Skoki na główkę czy z głową? 

Czy to na basenie, czy nad jeziorach pomosty kuszą skakaniem na bombę lub jak zawodowi pływacy "na główkę". Nigdy nie skacz do wody w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Przez załamie światła może nam się wydawać, że grunt jest bardzo nisko i bez problemu możemy skoczyć "na główkę" do wody. Niestety taki skok może skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a nawet urazem kręgosłupa.  

Zanim zdecydujemy się oddać skok, powinniśmy upewnić się, że dno jest wystarczająco głębokie. Taka aktywność też powinna odbywać się w towarzystwie kilku osób, które w razie wypadku będą mogły szybko zareagować lub wezwać pomoc.  

Ważny jest odpoczynek 

Aktywność wodne potrafią bardzo zmęczyć nasze ciała. Chociaż na początku nie czujemy objawów ciągłego pływania, to warto pamiętać o regularnych przerwach i odpoczynku. Długie przebywanie w wodzie, szczególnie zimnej, może prowadzić do hipotermii. Pierwszymi znakami mocnego wychłodzenia są na przykład sine usta. Po wyjściu z wody warto zakryć się ręcznikiem i schować w cieniu, żeby nie narażać ciała na nagłe działanie mocnych promieni słonecznych.  

Posiłki między kąpielami  

Przerwy w pływaniu to dobry czas, żeby uzupełnić żołądki. Ważne jest, żeby nie wchodzić do wody zaraz po posiłku. Pełny żołądek może obniżyć naszą sprawność lub wywołać kolkę, która uniemożliwi pływanie.  

Chociaż spędzamy godziny w wodzie, to musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Podczas wysiłków fizycznych w wodzie ciało również się odwadnia. Lepiej unikać alkoholu, ponieważ nie jest dobrym sposobem na nawodnienie, a zbyt duża ilość wypitego napoju źle wpływa na naszą koordynację i reagowanie w niebezpiecznych sytuacjach.  

Przestrzeganie zasad to bezpieczna kąpiel  

Mamy nadzieję, że dawka wiedzy o bezpiecznej kąpieli pomoże naszym czytelnikom odpowiednio przygotować się do letnich pobytów nad wodą. Chociaż w pierwszej chwili nie myślimy o odpowiednim ubiorze lub nawodnieniu, to są to jedne z rzeczy, które pozwolą nam spokojnie i bezpiecznie spędzić drugą połowę lata.