Tradycje Kulinarne Polski

Pyra z gzikiem, parzybroda i kaczka po wielkopolsku - te wyśmienite, tradycyjne dania zaprezentowane zostały w książce Magdaleny Tomaszewskiej - Bolałek, pt. "Tradycje Kulinarne Polski". Zdjęcia potraw zostały wykonane przez autorkę, a przygotowane przez szefa kuchni restauracji Dworu Skrzynki. Książkę w postaci darmowego ebooka można pobrać ze strony fundacji Bunkatura.

Zdjęcie, dwie książki, jedna za drugą ustawiono na szarym tle. - grafika artykułu
Tradycje Kulinarne Polski

"Tradycje kulinarne Polski" to bezpłatny ebook prezentujący historię kuchni Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność. To także opowieść o kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. Książka wzbogacona została anegdotami, legendami, opowieściami oraz odniesieniami do literatury i sztuki. Znalazło się w niej miejsce dla kuchni sarmackiej, a także regionalnej. Uzupełnieniem całości jest rozdział o turystyce kulinarnej oraz 19 prostych przepisów na dania z różnych części Polski, w tym trzy dania pochodzące z Wielkopolski.

Badaczka kultury regionalnej

Autorką książki jest dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek - badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym: wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana. Zajmuje się ona historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną. Promowała kuchnię polską w Europie i Azji.

1500 bezpłatnych egzemplarzy "Tradycji kulinarnych Polski" trafiło do zbiorów bibliotek i instytucji kultury w małych miejscowościach. Niewielka część nakładu dostępna jest również w sprzedaży.

Nagroda Magellana

Książka "Tradycje kulinarne Polski" zdobyła główną nagrodę w kategorii "Wydarzenie roku" w konkursie Nagroda Magellana. Nagroda Magellana przyznawana jest od 2008 roku w celu uhonorowania najbardziej wartościowych publikacji turystycznych na polskim rynku wydawniczym.

Książkę można pobrać bezpłatnie ze strony Fundacji Bunkatura - https://bunkatura.pl/tradycje-kulinarne-polski