Zawsze na warcie
Major Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 roku w Poznaniu. Należał do V Hufca Harcerzy im. ks. J. Poniatowskiego. W czasie II wojny światowej był pracownikiem przymusowym w Zakładach "Centra" w Poznaniu, jednocześnie zdobywał wykształcenie podczas tajnego nauczania.
Po zakończeniu okupacji powrócił do harcerstwa, a kiedy władze komunistyczne postanowiły rozwiązać Związek Harcerstwa Polskiego, włączył się do konspiracyjnej działalności harcerskiej pod pseudonimem "Czarny Wilk".
Za działania antypaństwowe został aresztowany w 1952 roku i skazany 23 stycznia 1953 roku na karę 7 lat więzienia oraz 3 lat utraty praw publicznych. Podczas odsiadywania wyroku doświadczył przemocy psychicznej i fizycznej. 8 lutego 1955 roku został warunkowo zwolniony.
W 1956 roku był czynnym uczestnikiem Poznańskiego Czerwca, a w czasie stanu wojennego udzielał pomocy internowanym i ich rodzinom.
Mimo zaawansowanego wieku brał udział w wielu inicjatywach społecznych. Jego celembyło trwałe upamiętnianie wydarzeń oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego. Wiele sił wkładał w kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.
Swoim zaangażowaniem, siłą i optymizmem zarażał i udowadniał, że wiek to tylko liczby. Jego postawa była żywym przykładem, że w walka o godność, szacunek, prawa człowieka jest nadrzędna za co został nagrodzony na zeszłorocznej Gali Stukot'56 - odgłosy czerwca w kategorii "Za Wolność". Po statuetkę wyszedł z uśmiechem, pełen energii, wzruszenia i zapału do dalszego działania.
Zawsze na warcie, nawet podczas Inauguracji Miesiąca Pamięci Narodowej, która odbyła się 3 kwietnia 2024 roku w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII.
Major Zenon Wechmann dawał nam przykład prawdziwej patriotycznej duszy, która nigdy się nie starzeje. Takiego go zapamiętamy - pełnego energii i walki o wolność.