Dobrawa i Rycheza

Radne przypominają o rocznicy 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta i podkreślają, że przy tej okazji warto upamiętnić kobiety, które również tworzyły historię Polski. Uzasadniając swoją propozycję radne przypominają życiorys i dokonania obu kobiet.
Dobrawa Przemyślidka była żona Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski. Odegrała ważną rolę w historii naszego kraju. Jej małżeństwo z Mieszkiem I miało charakter polityczny i wieńczyło zawarty wcześniej, ok. 964 r., sojusz księcia Polan z księciem czeskim Bolesławem I. Przypisuje się jej aktywny udział w życiu kraju - zwłaszcza w jego chrystianizacji - i znaczący wpływ na męża. Dobrawa stanowiła również swoistą gwarantkę pokoju: dopiero po jej śmierci Mieszko wdał się w konflikt zbrojny z Czechami, który doprowadził do zajęcia Śląska oraz Małopolski. Dobrawa zmarła w 977 roku. Nie do końca wiadomo, gdzie jest pochowana. Do niedawna sądzono, że w katedrze gnieźnieńskiej, ale ostatnio archeolodzy coraz częściej uważają, że została pochowana pod posadzką ufundowanej przez siebie kaplicy, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Rycheza Lotaryńska była żoną Mieszka II Lamberta. Poprzez to małżeństwo dynastia Piastów wchodziła do ścisłego kręgu najważniejszych europejskich dynastii. W 1025 roku wraz z mężem została koronowana na królową Polski. Opuściła kraj po tym, jak jej mąż został przegnany i uwięziony w wyniku politycznego porozumienia zapośredniczonego przez jej szwagra Bezpryma. W kolejnych latach prawdopodobnie na krótko wróciła do Polski, a nawet sprawowała nieformalną regencję w imieniu swojego syna, Kazimierza Odnowiciela. Gdy ten, tak jak ojciec, został wypędzony, pomogła mu zebrać armię i zapewniła środki potrzebne do odzyskania dziedzictwa przodków. Rycheza sprowadziła z Europy Zachodniej budowniczych i fundowała klasztory, co przyczyniło się także do rozkwitu działalności kulturotwórczej. Historyczną postać polskiej królowej Rychezy należy traktować jako symbol łączności Wschodu z Zachodem. Zmarła w Niemczech w roku 1063.
AKTUALIZACJA 26.02.2025
Miasto udzieliło odpowiedzi o następującej treści:
"Kwestie nazewnictwa ulic, placów oraz innych obiektów, w tym mostów, należą do wyłącznej kompetencji Rady Miasta Poznania. W związku z tym złożone przez Panie Radne propozycje nadania dwóm mostom imion księżnej Dobrawy i królowej Rychezy Lotaryńskiej zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Prezydium Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.
Jednocześnie informuję, iż sprawa nazewnictwa mostów była już przedmiotem posiedzenia Prezydium 10 lutego 2025 r., podczas którego pozytywnie zaopiniowano nazwy: most Berdychowski i most Chwaliszewski.
Z wyrazami szacunku
Z up. PREZYDENTA MIASTA
(-) Natalia Weremczuk
ZASTĘPCZYNI
PREZYDENTA MIASTA POZNANIA"
oprac. red.
Zobacz również

Zasłużeni dla Poznania

Doradztwo zawodowe dla młodzieży

Zmiany w harmonogramie sesji RMP
