Zbrodnie sentymentalne

- Grandzimy po raz dziesiąty i jesteśmy z tego dumne - mówi Magda Drogoś-Kraszewska, dyrektorka literacka Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Jubileuszowa edycja odbędzie się w Starym Browarze na dwóch piętrach Słodowni. Start - 20 września.

Tłum ludzi w sali, gdzie jest dużo książek. Stoją na półkach i leżą na ladzie. Ludzie oglądają i kupują książki. - grafika artykułu
fot. Philipp Gmür

Pamiętam, jak podczas pierwszej edycji Grandy organizatorzy zapewniali, że spotkamy się za rok. I słowa dotrzymali. Nawet więcej, bo robimy to co roku już od dekady! Czy Granda powtórzy swój sukces sprzed dziesięciu lat, kiedy na spotkania z autorami powieści do dawnego gmachu dworca PKP przyszły tłumy zainteresowanych, a na wystawę Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM nie udało się wejść wszystkim chętnym? - Granda jest coraz starsza, ale co roku jakby nowa. Bo zawsze staramy się na nowo spojrzeć na imprezę i dodać coś oryginalnego. W tym roku będziemy grandzić pod hasłem "Zbrodnie sentymentalne", bo czujemy, że to czas podsumowań. Na spotkaniach z autorami na pewno będziemy wracać do przeszłości, nie tylko festiwalowej, ale także literackiej. Spojrzymy na to, jak zmieniła się literatura popularna, jak zmieniły się potrzeby odbiorców - zapowiada Magda Drogoś-Kraszewska.

- Razem z Grandą wzrosło nowe pokolenie czytelników. Na festiwal przychodzą młodzi dorośli i nastolatkowie, którzy pojawiali się na pierwszych imprezach z rodzicami i dziadkami i brali udział w spotkaniach dla najmłodszych. Szczycimy się tym, że jesteśmy imprezą dla każdego, o szerokim spektrum programowym - podkreśla Drogoś-Kraszewska. - Gdy zaczynałyśmy, naszym głównym polem działania była książka papierowa i klasyczny film kryminalny. Obecnie ciężar zainteresowań odbiorcy coraz bardziej przenosi się w stronę audiobooków, audioseriali, podcastów, seriali realizowanych na podstawie książek, emitowanych na platformach streamingowych. Jedyne, co się chyba nie zmieniło, to stałe zaciekawienie kulisami pracy kryminalistyków, prawników, psychologów, psychiatrów i wszelkiego rodzaju specjalistów i naukowców związanych ze ściganiem i badaniem przestępców - opowiada o swoich spostrzeżeniach.

Co nowego na Grandzie? Po raz pierwszy widownia weźmie udział w audiospektaklu nagranym przez Radio Poznań na podstawie scenariusza Ryszarda Ćwirleja, dobrze znanego nie tylko w Poznaniu autora kryminałów i twórcy nowego gatunku literackiego - powieści neomilicyjnej. W planach są również profesjonalne warsztaty podcasterskie z Michałem Larkiem. - Jest też specjalny punkt programu. To Wielka draka z okazji 10. Grandy, czyli wspólne świętowanie. Będzie można usłyszeć odrobinę o kulisach powstawania festiwalu, damy też głos bookstagramerom, którzy są naszymi stałymi gośćmi, oraz naszym partnerom. A przepytywać nas będą autorzy i widownia - zdradza dyrektorka literacka festiwalu.

W ramach Grandy odbędą się debaty, wykłady i spotkania autorskie. Piątek (20.09) tradycyjnie poświęcony będzie literaturze faktu. Tym razem gośćmi festiwalu będą autorzy Kryminalnej historii Watykanu - Artur Nowak i Arkadiusz Stempin. Na sobotę (21.09) zaplanowana z kolei została Gala premier, jednak w zupełnie nowej odsłonie. Nie zabraknie też pokazów i prelekcji Zakładu Medycyny Sądowej oraz - tradycyjnie już - wydarzeń dla dzieci.

- Na Grandzie nigdy nie brakuje gwiazd, nie inaczej będzie w tym roku. Odwiedzą nas przede wszystkim dwaj świetni goście z zagranicy: John Glatt - amerykański dziennikarz śledczy, pisarz, autor powieści opartych na faktach prezentujących seryjnych morderców oraz najbardziej szokujące zbrodnie w USA. Ze Szwecji z kolei przyjedzie do nas Stefan Anhem, autor doskonałych powieści kryminalnych, ale także znany scenarzysta telewizyjny i filmowy. Jest autorem scenariuszy do najpopularniejszych szwedzkich seriali kryminalnych, m.in. tych o Kurcie Wallanderze - zapowiada spotkania Drogoś-Kraszewska.

Wśród zaproszonych gości są również m.in. Robert Małecki, autor powieści o dziennikarzu Marku Benerze Porzuć swój strach i Najgorsze dopiero nadejdzie; Marcel Moss - znany z takich tytułów jak Nie patrz, Nie odpisuj czy Pokaż mi; autorka serii Kolory zła Małgorzata Oliwia Sobczak, a także Marek Stelar, Igor Brejdygant, Izabela Janiszewska, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Mariusz Czubaj, Max Czornyj oraz były funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP Vincent V. Sewerski, autor m.in. Niepokornych i Nieśmiertelnych. - Mogłabym wymieniać jeszcze bardzo długo, bo lista jest wielostronicowa. Tradycyjnie gościmy też wspaniałych poznańskich twórców: Joannę Opiat-Bojarską, Ryszarda Ćwirleja, Michała Larka, Joannę Jodełkę i Piotra Bojarskiego - wylicza. 

Oprócz tego organizatorzy zapraszają do Stacji Sensacji zarówno w Poznaniu, jak i Wielkopolsce. To m.in. biblioteki, szkoły, teatry, muzea oraz kawiarnie. - W tym roku jesteśmy szczególnie dumne, że w tygodniu poprzedzającym festiwal będzie można pójść,  dzięki Bibliotece Raczyńskich, na spotkanie ze Sławkiem Gortychem, na Kryminalny Slam Poetycki czy zobaczyć wystawę. Dzięki  współpracy z Wydawnictwem Zakamarki zaprosimy na Scenę Wspólną, gdzie wystąpi Martin Widmark, twórca przygód o Lassem i Mai. Pograndzimy oczywiście w AszTeatrze, Marynce, Centrum Szyfrów Enigma i jeszcze kilku innych świetnych miejscach - wskazuje Drogoś-Kraszewska. 

Jubileuszowa edycja Grandy odbędzie się w Starym Browarze na dwóch piętrach Słodowni. Jedno zajmie scena, gdzie realizowane będą główne punkty programu, drugie - stoiska wydawców. Tam też odbędą się promocje i mniejsze spotkania. - Stary Browar to nowe miejsce dla Grandy. Czy zostaniemy tam dłużej? Trudno powiedzieć. Zobaczymy, czy spodoba się naszym gościom i widowni. Przestrzeń różni się od poprzednich lokalizacji, więc liczymy na to, że nowa organizacja sprawdzi się w praktyce - dodają organizatorzy.

Monika Nawrocka-Leśnik

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024