Moniuszko po raz drugi
Premierową inscenizację Flisa Moniuszkiprzygotuje Barbara Poll, a warstwę muzyczną Rafał Kłoczko. Libretto opery to prosta historia o miłosnym trójkącie z typowo operowym happy endem. Zosia zakochana jest we flisaku Franku, ojciec przyrzekł jednak jej rękę komuś innemu - miastowemu fryzjerowi Jakubowi. Słowa nie wypada łamać, więc sytuacja zdaje się bez wyjścia. Wtedy na jaw wychodzi pewna tajemnica... Tej pogodnej operze uroku dodają sceny chóralne i groźna (choć muzycznie i wizualnie malownicza) burza, z którą na Wiśle zmaga się Franek.
Flis przyniósł Moniuszce duży sukces, a tegoroczna premiera będzie czwartą jego inscenizacją w historii sceny pod Pegazem. Do współpracy zaproszono młodych solistów: Magdalenę Stefaniak (Zosia), Alberta Memetiego (Franek), Pawła Trojaka (Jakub), Michała Romanowskiego (Szóstak) i Sebastiana Rutkowskiego (Antoni). Opera zabrzmi w wersji kameralnej. Uwaga na miejsce wystawienia spektaklu: zostanie on zaprezentowany gościnnie w Teatrze Polskim.
Na scenę opery przeniesiona zostanie Jawnuta, której premiera odbyła się w grudniu 2022 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Reżyserka, Ilaria Lanzino, potraktowała śpiewogrę Moniuszki jako bazę do stworzenia poruszającej opowieści o nienawiści, uprzedzeniach i miłości. Nie bała się poruszać trudnych tematów, w tym zagłady Romów w trakcie II wojny światowej, a jej podejście wyróżnia ogromna wrażliwość i wyczucie. Dużym atutem spektaklu jest niecodzienne połączenie oryginalnej partytury z muzyką romską.
Program festiwalu uzupełni kameralny koncert Moniuszkowskich pieśni oraz propozycja dla najmłodszych widzów. Dzieci (w wieku od 0 do 3 lat) będą mogły wejść w świat muzyki klasycznej patrona teatru w łatwej i przyjaznej dla nich formie podczas wydarzenia najnajMoniuszko.
Paweł Binek
- Festiwal Moniuszki
- 28.09 -13.10,
- Teatr Wielki w Poznaniu
- bilety: 30-150 zł
Więcej informacji w kalendarium wydarzeń
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024