Tyle dobrego w kulturze w 2025 roku!

Rok 2025 jak zapewniają dyrektorki i dyrektorzy poznańskich instytucji kultury będzie bogaty w wydarzenia zarówno muzyczne, literackie, teatralne, jak i muzealne oraz te z obszaru sztuk wizualnych. O wszystkich będziemy informować na łamach IKS-a i portalu Kultura.poznan.pl.

Kolorowe domki budnicze z podcieniami na Starym Rynku w Poznaniu, z prawej strony pomnik - pręgierz. - grafika artykułu
Stary Rynek w Poznaniu, fot. Poznan Film Commission
  • Anna Hryniewiecka, dyr. Centrum Kultury Zamek

Rok 2025 zaakcentują nostalgia lat 90. i opowieści o współczesnym paradygmacie męskości. Wystawa Najntisy forever! Popkultura w Polsce lat 90. to zaproszenie do ponownego odczucia na własnej skórze atmosfery minionych lat w wymiarze filmowym, muzycznym, czytelniczym i nie tylko. Ostatnią dekadę XX wieku zobaczymy przez pryzmat naszych codziennych praktyk, przeobrażonych wraz z wejściem Polski w krwiobieg zachodniej kultury konsumpcyjnej. Interaktywna ekspozycja będzie przywoływać pamięć o tamtych miejscach i praktykach. A kasety VHS, "muzyka z chodnika", stare konsole i automaty, kioskowe komiksy i zabawki pozwolą doświadczyć nostalgii, ale też przyjemności i zagrożenia kultury popularnej.

Wystawa Drwal. Historie o męskości podejmie z kolei temat reinterpretacji, zmian w obszarze rozumienia męskości. Zostanie symbolicznie wpisana w kontekst Zamku, miejsca, którego wczesna historia związana jest z postacią cesarza Wilhelma II, zwanego (ze względu na swoje zamiłowania do ścinania drzew) "drwalem". Poprzez swoje prace 13 czołowych współczesnych polskich artystek i artystów podejmie dialog z historycznymi przestrzeniami Zamku i stereotypowym postrzeganiem męskości. Będziemy też intensywnie rozwijać projekty teatralne w ramach sieci Europe Beyond Access oraz Kino bez barier, oba związane z dostępnością kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami.

  • Joanna Żygowska, dyr. Centrum Sztuki Dziecka

W Centrum Sztuki Dziecka przez cały rok zapraszamy na wydarzenia teatralne kierowane do rodzin z młodszymi dziećmi, a także do grup przedszkolnych i szkolnych (widzimy się na Scenie Wspólnej). Będziemy także kontynuować pokazy filmów, które w minionych latach pokochała publiczność Festiwalu Ale Kino!.  

Wiosną zapraszamy na 25. edycję Biennale Sztuki dla Dziecka. Festiwal rozpoczniemy 25 maja, potrwa on do 1 czerwca. W jego trakcie widownię w wieku do 12 lat zaprosimy m.in. na koncerty, spektakle teatralne i taneczne (będziemy mieć aż dwie premiery!), interaktywne wystawy czy spotkania wokół książek.

Natomiast jesienią, od 23 do 30 listopada - 43. edycja Festiwalu Ale Kino!. Na filmy z całego świata zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych! W tym roku czeka nas wiele zmian - wypatrujcie informacji na ten temat!

  • Barbara Glapka, dyr. Domu Kultury "Stokrotka"

Nasze działania to głównie codzienna i odpowiedzialna praca wychowawczo-artystyczna, ale mamy również zaplanowane co miesiąc dodatkowe atrakcje dla mieszkańców. W 2025 roku zapraszamy na Koncerty na fyrtlach, przedstawienia teatralne, zajęcia edukacyjne i plenerowe, warsztaty rzemiosła artystycznego, malarstwa sztalugowego oraz atrakcje w czasie wakacji letnich i zimowych dla dzieci. Seniorów zapraszamy do uczestnictwa w Klubie Seniora, spotkaniach z podróżnikami i artystami, jak i wyjazdach z cyklu Piękna nasza Wielkopolska cała. W styczniu zaplanowaliśmy koncert noworoczny prof. Bartosza Bryły z zespołem, w lutym spotkanie z Zenonem Laskowikiem, a w marcu koncert Zbyszka Rolniczaka z zespołem. W maju współorganizujemy Festyn Rodzinny z OSP Kwiatowe.

  • Małgorzata Kempa, dyr. Estrady Poznańskiej

W 2025 roku Estrada Poznańska zachwyci bogatą ofertą kulturalną. Najmłodszych zaprosimy do ulubionego cyklu Dzieciaki na Piętrze. Na fanów kina czekają festiwal Animator oraz British Film Festival. W Noc Muzeów odwiedzimy instytucje kulturalne po zmroku. Lato rozgrzeje mieszkańców miasta projektami: Kulturalny Stary Rynek i Lato z Estradą, pełnymi muzyki, spektakli i plenerowych pokazów filmowych. Na nowy rok Estrada przygotowała również ciekawy rozkład koncertów. 

  • Małgorzata Grupińska-Bis, dyr. Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury

Rok 2025 w naszej bibliotece zapowiada się intensywnie! Zaprosimy Państwa choćby na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, która opowie o swojej najnowszej książce Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej. Miłośnicy kryminałów z pewnością ucieszą się ze spotkania ze Sławkiem Gortychem, autorem popularnej serii powieści kryminalnych Schronisko. Z kolei Anna Dudzińska podzieli się z nami historią rdzennego skandynawskiego ludu Saamów. A to zaledwie przykłady spotkań autorskich, jakie dla Państwa zaplanowaliśmy. Nowością w naszym programie będzie cykl spotkań o zdrowiu i dobrostanie psychicznym, który poprowadzą psycholożka Ewa Woydyłło oraz Eryk Matuszkiewicz. Szczególnie wyczekiwanym wydarzeniem jest druga edycja naszej Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, która odbędzie się w maju. Rok 2025 przyniesie również bogaty program wystaw fotograficznych, premier wydawniczych oraz liczne zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów.

  • Katarzyna Kamińska, dyr. Biblioteki Raczyńskich

W maju 2025 roku, z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława I Chrobrego i koronacji Mieszka II Lamberta, Biblioteka Raczyńskich zaprezentuje wystawę Woluminy z bibliotek królewskich. Publiczność będzie miała okazję oglądać blisko 30 woluminów należących niemal do wszystkich władców Polski, od Zygmunta II Augusta aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pokazane zostaną także woluminy należące do królewskich córek: Marii Leszczyńskiej, córki Stanisława Leszczyńskiego, królowej Francji w latach 1725-1768, żony Ludwika XV oraz Marii Józefy Wettyn, córki Augusta III Sasa, delfiny Francji, której trzech synów zostało królami Francji. Na wystawie znajdzie się również replika korony Bolesława I Chrobrego, a całość ekspozycji powstanie dzięki współpracy Biblioteki Raczyńskich z Biblioteką Kórnicką, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich oraz Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

  • Joanna Gaca-Wyczółkowska, dyr. Wydawnictwa Miejskiego Posnania

W 2025 roku wśród nowości wydawniczych w naszej ofercie znajdą się m.in. monografia Architektura i polityka Zenona Pałata, Dzieła zebrane Jadwigi Zamoyskiej, biografia Cyryla Ratajskiego autorstwa Andrzeja Zarzyckiego oraz albumowe wydawnictwo Na starym Grunwaldzie (wyd. II) Aleksandry Paradowskiej i Piotra Korduby. Ogłosimy 2. edycję konkursu literackiego "Kryminał do Poznania" i zainaugurujemy konkurs na poznańską powieść z dziedziny fantastyki. Uczcimy też obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, którym poświęcony będzie tom I/2025 "Kroniki Miasta Poznania". W dniach 7--9 marca zapraszamy na Poznańskie Targi Książki. Wiosną uruchomimy portal Wielkopolskie Rodziny Katyńskie. Do końca września fotografowie z całej Polski mogą przesyłać swoje prace do 2. edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej pod hasłem "Blisko nas, bliskie nam". W Fotoplastykonie Poznańskim zaprezentujemy wystawę stereofotografii dokumentującą Wystawę Światową w Paryżu z 1900 roku.

  • Marek Wasilewski, dyr. Galerii Miejskiej Arsenał GaMA

Galeria Miejska Arsenał w roku 2025 chce szczególnie zwrócić uwagę na wystawę Strefy LGBT+. Sztuka queerowa w czasach "dobrej zmiany", która  będzie pierwszym od wielu lat przeglądem sztuki queerowej powstającej w Polsce. Wybrana przez nas cezura obejmować będzie lata 2015-2023, przypadające na lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Oglądać ją będzie można od czerwca do sierpnia. Oprócz tego ważny jest też projekt Izy Tarasewicz Ruiny i obietnice, podsumowanie kilkuletnich badań nad ekologią pracy, tradycją ludową i modernizmem. Ale to także obszerny temat wokół przemian zachodzących na naszych oczach - ekologicznych, politycznych i społecznych zawirowań wstrząsających naszymi systemami. Pokażemy ją w lipcu. Oprócz tego nie można przegapić pierwszej od wielu lat dużej wystawy malarstwa Radka Szlagi, którą pokażemy we wrześniu, oraz wystawy indywidualnej najważniejszego polskiego artysty konceptualnego Jarosława Kozłowskiego, która zostanie otwarta w listopadzie.

  • Tomasz Łęcki, dyr. Muzeum Narodowego w Poznaniu

U progu wiosny w głównym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu otworzymy wystawę jednego z najwybitniejszych polskich malarzy - Józefa Chełmońskiego. To będzie wielka uczta dla oczu i dla ducha. Chełmoński swoim malarstwem stworzył ikony wyobrażenia polskiej wsi i cudowne polskie krajobrazy. Jestem przekonany, że to będzie wystawienniczy przebój, i z wielką radością zapraszam do muzeum od 7 marca. W 2025 roku mija 50 lat od inauguracji Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Jedyne w Polsce muzeum biograficzne wieszcza ma swoją siedzibę w malowniczym pałacu z końca XVII wieku, w którym w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz. W ramach obchodów jubileuszu planujemy wiele wydarzeń, które mają przypomnieć o muzeum, a zarazem uświadomić znaczenie Wielkopolski dla tradycji mickiewiczowskiej. W grudniu otworzymy nowe muzeum! Po kilkuletnim remoncie zaprosimy do Muzeum Etnograficznego, przemianowanego - aby lepiej oddać różnorodność kolekcji - na Muzeum Kultur Świata. Na otwarcie zaplanowaliśmy dwie wystawy: EXotica? i Kreacje. Stroje ludowe rysowane na miarę.

  • Monika Herkt-Rynarzewska, dyr. Poznańskiego Centrum Dziedzictwa

W 2025 roku obchodzimy 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. To znakomita okazja, żeby przyjrzeć się ludziom, którzy zdecydowali o tym, kim i jacy jesteśmy współcześnie. Zachęcimy wszystkich, by razem poszukać odpowiedzi na pytanie: co mamy wspólnego z Piastami?

Skoncentrujemy się mocno na temacie dziedzictwa niematerialnego Poznania, czyli przekazywanych z pokolenia na pokolenie i współcześnie praktykowanych poznańskich tradycjach, zwyczajach i zjawiskach. To ważny element naszej lokalnej tożsamości.

  • Przemysław Terlecki, dyr. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

W lutym 2024 roku rozpoczęliśmy budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Do wakacji 2025 planujemy zakończyć część podziemną, w której znajdzie się wystawa stała o powierzchni 3 tys. m kw., spod ziemi zaczną też "wychodzić" pozostałe cztery budynki nowego kompleksu muzealnego. Prace idą zgodnie z harmonogramem, więc w drugiej połowie roku zamierzamy wyłonić producenta wystawy stałej, której projekt mamy już gotowy. W Odwachu, gdzie od jakiegoś czasu prezentujemy wystawy przybliżające nas do wielkiego otwarcia nowego muzeum. W Roku Cyryla Ratajskiego pokażemy mało znany Poznań tego wybitnego prezydenta. Wielkim wyzwaniem dla nas i jednocześnie szansą na pojawienie się samodzielnych instytucji na muzealnej mapie Poznania jest reorganizacja naszego dotychczas pięciooddziałowego muzeum, z którego zgodnie z decyzją Samorządu Województwa Wielkopolskiego wyłonią się trzy niezależne muzea z Muzeum

Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jako okrętem flagowym. Rozpoczniemy też przygotowania do obchodów w przyszłym roku 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56.

  • Wojciech Nentwig, dyr. Filharmonii Poznańskiej

Arcydzieła mistrzów klasyki, przeboje twórców muzyki filmowej z Hollywood, jazz symfonicznie, zwycięzcy międzynarodowych konkursów, gwiazdy światowych estrad, Muzyczny Alfabet Pana Świerszcza - to w hasłowym skrócie wydarzenia, na które zaprasza Filharmonia Poznańska w 2025 roku. Na początek zaserwujemy fragmenty oper, operetek oraz przeboje znad Dunaju i z Italii (1 i 3.01). Kolejne wydarzenia, m.in. Mistrzowie batuty, Hollywood z Romeo i Julią, Morze czy Dla dzieci w każdym wieku przyniosą plejadę wybitnych artystów, w tym Paula McCreesha, Ariela Zuckermanna, Eiji Oue, Viviane Hagner, Baibę Skride, Lise de la Salle, Kolję Blachera.

  • Przemysław Kieliszewski, dyr. Teatru Muzycznego

W styczniu pokażemy poza Poznaniem Akompaniatora i Apetyt na czereśnie, promując płytę z piosenkami Osieckiej z tego spektaklu. W lutym premiera komediowego musicalu Avenue Q. Zagrają w nim lalki z Muppet Show, ale uwaga (!) ten pełen pikantnego humoru spektakl przeznaczony jest dla dorosłych. Teksty do niego przetłumaczył Jan Czapliński, reżyseruje Łukasz Brzeziński, a choreografię przygotowuje Barbara Olech.

Podobnie jak w ubiegłym roku Kombinat (powróci na scenę), na festiwalu operowym w Bydgoszczy, zagramy ważny spektakl Drogi Evanie Hansenie. Będzie Deszczowa piosenka, Piękna i Bestia i Zakonnica w przebraniu, którą pożegnamy w czerwcu, a 25 lutego zagramy ją po raz 200. Jesienią pojawi się premiera w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. A w listopadzie festiwal Czas na teatr.

  • Renata Stolarska, dyr. Teatru Ósmego Dnia

Po raz kolejny organizujemy plenerowy festiwal młodych, alternatywnych teatrów ulicznych. Chcielibyśmy, aby festiwal integrował poznańskie środowisko teatru alternatywnego, dlatego do współorganizacji zaprosimy np. Teatr Biuro Podróży. Janusz Stolarski przygotuje kolejny monodram Przemiany, dedykowany artystom TÓD w roku ich jubileuszu. Czeka nas także przegląd teatrów młodzieżowych WUCHTA - trzydniowy konkurs adresowany do szkolnych i młodzieżowych grup teatralnych. Zapraszamy na 15 prezentacji w ramach naszego projektu Teatry bez sceny. Przyjmujemy najciekawsze zespoły teatralne, które nie dysponują własną sceną. Odbędzie się też premiera czytania performatywnego Rojberki według tekstów poznańskich działaczek związkowych i obrończyń praw lokatorskich oraz na motywach biografii Marii Rataj, której wspomnienia będą wznowione na początku 2025 roku.

  • Iwona Pasińska, dyr. Polskiego Teatru Tańca

W roku 2025 będziemy skupieni nad idiomem "Człowiek - technologia". Rekomenduję oczywiście cały nasz repertuar, ale w szczególności premierę choreografii Rainera Behra związanego ze słynnym Tanztheater Wuppertal, którą przygotujemy dla Państwa na IV Międzynarodowy Festiwal "Granice natury - granice kultury". W grudniu ubiegłego roku miało u nas miejsce niezwykle ważne wydarzenie - premiera spektaklu Toaca, współtworzonego przez trójkę rumuńskich choreografów, Mădălinę Dan, Andreę Gavriliu i Ștefana Lupu. Kto jeszcze nie widział spektaklu, musi od tego zacząć nowy rok - gramy 17 i 18 stycznia. Koniecznie trzeba zdążyć, zanim wyruszymy z tą produkcją na tournée do Rumunii!

  • Renata Borowska-Jusczyńska, dyr. Teatru Wielkiego

W nadchodzących miesiącach sezonu 2024/2025 zapraszamy widzów na wznowienia trzech tytułów: Cyrulik sewilski (styczeń) z Andrzejem Filończykiem w partii Figara, który na naszej scenie, a więc w miejscu debiutu, świętować będzie jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, Aida (luty) i Czarodziejski flet (kwiecień). Nie zabraknie też tytułów doskonale znanych publiczności, jak choćby Carmen, Rigoletto, Otello, Traviata, klasyki baletowej (Don Kichot) i współczesnych choreografii (tryptyk baletowy BER, 4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara, festiwal Przedwiośnie Baletowe). Finał sezonu będzie pełen premierowych emocji - w czerwcu zaprezentujemy Turandota Pucciniego w reżyserii Rana Arthura Brauna pod muzycznym kierownictwem Jacka Kaspszyka, natomiast balet będziemy podziwiać w spektaklu R+J (Romeo i Julia) w choreografii Roberta Bondary.

  • Piotr Klimek, dyr. Teatru Animacji

Rok 2025 w Teatrze Animacji niesie ze sobą wiele wyzwań: 10. edycja festiwalu Konteksty - rezerwujcie czas na końcówkę października, repertuar wygląda niesamowicie - i oczekiwany od lat remont widowni to nasze dwa największe zadania. W lutym zaprosimy młodych widzów na premierę adaptacji słynnego komiksu Benjamina Rennera Wielki Zły Lis w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego. Po wakacjach Paweł Paszta wyreżyseruje teatralną wersję przepięknej książki Niedźwiedź łowca motyli Susanny Isern.

  • Maciej Nowak, dyr. artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu

W związku z obchodami 150-lecia Teatru Polskiego prof. Waldemar Kuligowski wraz z zespołem współpracowników i współpracowniczek podjął się realizacji fotograficznego projektu artystyczno-socjologicznego. W planach jest wykonanie zdjęcia publiczności złożonej z reprezentatywnego przedstawicielstwa społeczności poznaniaków i poznanianek. Z każdym z uczestników tego projektu mają zostać przeprowadzone krótkie rozmowy, a całość ma być dostępna online.

Kolejnym ważnym elementem obchodów 150-lecia poznańskiego pieścidełka, jak niegdyś zwano Teatr Polski w Poznaniu, jest cykl koncertów jubileuszowych w oparciu o materiały literackie i partytury z archiwum teatru. Przypomnimy najważniejsze postaci związane z naszym teatrem, damy drugie życie scenariuszom i partyturom przechowywanym obecnie w zbiorach Biblioteki Raczyńskich.

Niezależnie od kontekstu jubileuszowego Teatr Polski zaprasza również na premiery. Jeszcze w styczniu w Malarni wystawiony będzie Pan Tadeusz w reżyserii Kamila Biełaszka, studenta Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, znanego szerszej publiczności jako raper Koza. Kolejną realizacją ma być Pigmalion wg George'a Bernarda Shawa w reżyserii Mikity Iłinczyka z Białorusi, a sezon 2024/2025 ma zakończyć spektakl o Fryderyku Chopinie w reż. Piotra Sędkowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i studenta reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

  • Piotr Kruszczyński, dyr. Teatru Nowego

W 2025 rok wchodzimy z nadzieją na 6 premier. Pierwsza - spektakularna inscenizacja Alicji w krainie czarów - już 22 marca. W kwietniu - prapremiera kameralnej opowieści o dwojgu ludzi, gąszczu domowej flory i... żółwiu, zamkniętych nieoczekiwanie w jednym mieszkaniu w czasie pandemii. W maju ruszą prace nad premierą na podstawie tekstów Gombrowicza, w której ze sporą dozą (auto)ironii zgłębimy jego poglądy przed- i po-emigracyjne. Jesienią nasz repertuar uzupełni klasyka światowa i adaptacja znanego scenariusza filmowego. Niezmiennie zapraszamy też na wydarzenia cykliczne i zajęcia edukacyjne.

oprac. red.