POZNAŃSKIE SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT OBCHODZI 40 - LECIE

Schronisko dla Zwierząt w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej obchodzi w tym roku swoje 40 - lecie. Dzisiaj, 17 maja, odbyły się z tej okazji uroczystości z udziałem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Osoby szczególnie zaangażowane na rzecz rozwoju schroniska uhonorowane zostały pamiątkowymi medalami i dyplomami.

schronisko - grafika artykułu
JUBILEUSZ SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT

Budowę poznańskiego schroniska rozpoczęto w 1964 roku z inicjatywy Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Bardzo aktywnie na rzecz tego przedsięwzięcia działała pierwsza prezes Towarzystwa hrabina Elżbieta Krasińska. Towarzystwo w 1994 roku przekazało zarządzanie schroniskiem Urzędowi Miasta. Przeprowadzono wówczas gruntowną modernizację obiektów. Zorganizowano gabinet lekarski, zakupiono specjalistyczny samochód do wyłapywania psów i ich humanitarnego transportu. Środki na uruchomienie pracowni rentgenowskiej zostały pozyskane z dwóch źródeł - aparat rentgenowski ufundowała firma prywatna, a władze Poznania sfinansowały przystosowanie budynku. Schronisko wspierane jest w znaczący sposób przez mieszkańców.
Obecnie schronisko zajmuje około 1 ha, opiekuje się około 400 psami i około 50 kotami. Na jego utrzymanie Miasto przeznacza ponad 1,1 mln zł rocznie. Najwyższa Izba Kontroli w pokontrolnym protokole zapisała, że poznańskie Schronisko dla Zwierząt prowadzone jest wręcz wzorcowo. Wśród 23 pracowników nie ma żadnego przypadkowego, każdy jest miłośnikiem i przyjacielem zwierząt. Od 10 lat kierownikiem schroniska jest Grzegorz Lachowicz, który ogromną wagę przywiązuje do tego, aby zwierzęta przebywały w jak najbardziej przyjaznym otoczeniu. Poznańskie schronisko wyróżnia się zadbanymi i pięknie skomponowanymi obiektami zielonymi. Warunki lokalowe też są bardzo dobre. Pomimo tego, schronisko nie jest najlepszym miejscem dla przebywających tam zwierząt. Nigdy nie zastąpi własnego domu i opiekunów tylko dla siebie. Zarówno więc Miasto, jak i schronisko podejmują wszelkie możliwe działania, aby jak najwięcej zwierzaków znalazło swoją "rodzinę". Mieszkańcy, którzy wezmą pod opiekę psa z poznańskiego schroniska, zwolnieni są z opłaty podatku od posiadania psów.
Zdjęcia wszystkich podopiecznych można obejrzeć na stronach internetowych schroniska.