Wybory parlamentarne 2015 - ważne terminy z kalendarza wyborczego

Do 12 października - zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.
- Każdy wyborca może głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić w urzędzie gminy, w której jest się wpisanym do rejestru wyborców.
- Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail, bez konieczności opatrzenia podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP).
- Wyborca może zażądać przesłania wraz z pakietem, nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.
- Procedura dotycząca głosowania korespondencyjnego - zobacz tutaj.
Do 16 października - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
- Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat, mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika.
- Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców Miasta Poznania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
- Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania udzielającego pełnomocnictwo, a także mąż zaufania zgłaszany przez komitet oraz kandydat na Prezydenta Rzeczypospolitej.
- Procedura - głosowanie przez pełnomocnika - zobacz tutaj.
Do 20 października - składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców.
- Wyborca na własny wniosek wniesiony do Urzędu może zostać dopisany do spisu wyborców w dowolnym obwodzie głosowania.
- Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można wnieść na piśmie i dostarczyć do Urzędu w oryginale (osobiście, przez osobę trzecią, przesyłką pocztową) lub złożyć w formie elektronicznej, jednak pod warunkiem opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.
- Osoby pełniące służbę mundurową, które chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby, składają wniosek od 4 do 12 października.
- Procedura dopisania do spisu wyborców - zobacz tutaj.
Do 23 października - składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów otrzymuje, na swoje żądanie, zaświadczenie o prawie do głosowania na podstawie, którego może zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju i za granicą.
- Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Można go złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej (e-mail, bez konieczności opatrzenia podpisem elektronicznym).
- Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę
- Procedura wydawania zaświadczenia o prawie do głosowania - zobacz tutaj.
Informacje na temat wyborów parlamentarnych dostępne są również pod numerem telefonu POZnan* Kontakt - 61 646 33 44 (po wybraniu "4") oraz na stronie: www.poznan.pl/parlament2015/
AT
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
