- Wysoki kontrast
- Niepełnosprawni
- Informacje dla niesłyszących
- english
- Deutsch
- italiano
- español
- hrvatski
- português
Stary Rynek
Co powinien zobaczyć każdy turysta, który przyjedzie do Poznania? Odpowiedź jest prosta - Stary Rynek!
Rynek w Poznaniu to trzeci - co do wielkości Stary Rynek w Polsce. Zajmuje obszar 2 hektarów i jest prawie regularnym kwadratem o boku 141 m. Otaczają go przeważnie dwupiętrowe kamienice. Na ich parterze znajdują się przede wszystkim restauracje, malownicze kawiarnie i puby. Kiedyś Stary Rynek przyciągał też kupców. Obecnie nikt już nie handluje na straganach - poza sprzedawcami pamiątek. W czerwcu odbywa się tutaj Jarmark Świętojański - wtedy Stary Rynek znów zamienia się w targowisko, na którym można znaleźć niemal wszystko.
Nie tylko malownicze kamienice
Oprócz urokliwych kamieniczek, o wyglądzie Starego Rynku decydują też Ratusz i waga miejska, pałace Mielżyńskich i Działyńskich, pomnik Bamberki oraz cztery fontanny - Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna - czy pręgierz, ulubione miejsce spotkań poznaniaków. W centralnej części rynku umieszczono sukiennice, kramy, ławy chlebowe oraz jatki.
Nasz Ratusz
Najważniejszą budowlą na Starym Rynku był i jest ratusz. Niegdyś decydowano tu o biegu miejskich spraw i osądzano występki. Dziś budzi zainteresowanie jako jeden z najbardziej znanych zabytków architektury renesansowej w naszym kraju. Najstarszą częścią gmachu są wczesnogotyckie piwnice przykryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Znajdująca się na pierwszym piętrze Sień Wielka, zwana też Salą Odrodzenia, jest jednym z najpiękniejszych wnętrz renesansowych w Polsce. Jej sklepienie - wsparte na dwóch filarach - ozdobione jest wyobrażeniami zwierząt, postaci mitologicznych i biblijnych oraz Słońca, Księżyca i planet. W sąsiedniej Sali Królewskiej uwagę zwraca renesansowy kominek ozdobiony herbem miasta. Izba Sądowa nakryta jest renesansowym sklepieniem z poł. XVI w.; stoi w niej posąg ostatniego króla polskiego - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania. Codziennie z wieży ratuszowej odgrywany jest hejnał Poznania.