- Wysoki kontrast
- Niepełnosprawni
- Informacje dla niesłyszących
- english
- Deutsch
- italiano
- español
- hrvatski
- português
Okolice Poznania
Wielkopolski Park Narodowy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych terenów położonych w pobliżu Poznania. Rocznie odwiedza go ponad milion turystów! Park leży ok. 15 km na południe od Poznania, a korzystając z połączenia autobusowego lub kolejowego można do niego w łatwy sposób dojechać. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. Ochroną objęto także 32 drzewa pomnikowe i 1 głaz narzutowy. Przez Park biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu. To idealne miejsce dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych, a także dla fanów nordic walkingu!
Położony na północny wschód od Poznania Park Krajobrazowy "Puszcza Zielonka" to raj dla rowerzystów! W Puszczy Zielonce i jej okolicach sieć szlaków rowerowych należy do najciekawszych i najbogatszych w Wielkopolsce! Układ tras można porównać do koła rowerowego. Składa się z dwóch pierścieni - małego i dużego oraz ośmiu szprych. Łączna długość szlaków wynosi 224 km. Trasy rowerowe dają nieograniczone możliwości planowania przebiegu wycieczek. Za ich pomocą można dotrzeć do wszystkich najciekawszych miejsc Puszczy Zielonki i okolic. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Można zatem wybrać się na dwugodzinną przejażdżkę, jak również dwudniową wycieczkę wykorzystując lokalną bazę noclegową i co ważne można wrócić do punktu rozpoczęcia trasy innym szlakiem niż się ją zaczęło. A to cenią rowerzyści!
Rezerwat Metoryt Morasko to zdecydowanie najciekawszy i najcenniejszy obiekt spotykany w obrębie miasta! To obszar wokół siedmiu kraterów meteorytowych na stoku najwyższego wzniesienia w Poznaniu Góry Moraskiej (154 m n.p.m.), uznawany jest za jedno z największych skupisk tego rodzaju obiektów na Ziemi - zarówno pod względem wielkości, jak i ich liczby! Największy z kraterów ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m. Oprócz owych walorów "kosmicznych" i krajobrazowych, jest to także zabytek przyrodniczy wysokiej klasy. Większość kraterów położona jest w niegdyś typowym dla Wielkopolski a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo - grabowym, zwanym grądem z bardzo dobrze zachowaną florą roślin tworzących barwne aspekty w trakcie wiosennego kwitnienia. To raj dla przyrodników, rowerzystów oraz osób ceniących ciszę i spokój!