Informacje praktyczne
Jak tu dojechać
W Poznaniu, leżącym dokładnie w połowie szlaku łączącego Berlin iWarszawę, krzyżują się drogi o randze krajowej i międzynarodowej. Można tu dojechać autostradą A2, drogami krajowymi - nr 92 (wschód-zachód) oraz nr 11 (północ-południe). Poznań jest też dużym węzłem kolejowym. Docierają tu pociągi z całego kraju i z zagranicy. Podróż z Berlina trwa ok. 3 godzin. Wszystkie pociągi zatrzymują się na dworcu Poznań Główny położonym w samym środku miasta. Łatwo stąd się dostać do dowolnej dzielnicy. Do Poznania dolecimy samolotem - bezpośrednio z Warszawy, Barcelony, Bristolu, Cork, Dortmundu, Sheffield, Dublina, Edynburgu, Frankfurtu, Kopenhagi, Krakowa, Londynu, Liverpoolu, Monachium, Oslo, Rzymu, Szczecina, Sztokholmu. Z portu lotniczego do centrum miasta, położoneg odległości około 5 kilometrów, wygodnie dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej trzech linii dziennych i jednej nocnej.
Transport miejski
Poznań oferuje rozbudowaną sieć komunikacyjną obejmującą linie tramwajowe i autobusowe obsługiwane przez nowoczesny tabor. Komunikacja miejska funkcjonuje wg rozkładu dziennego (od godziny 5.00 do 23.00) oraz nocnego (między godzinami 23.00 a 5.00), z podziałem na dni powszednie/soboty/niedziele i dni świąteczne. Rozkłady jazdy, z podanym orientacyjnym czasem przejazdu, umieszczone są na przystankach. Pojazdy komunikacji miejskiej wyposażone są w większości w elektroniczny system informacyjny.
Zakwaterowanie
Baza hotelowa w Poznaniu oferuje możliwości noclegu w każdej kategorii cenowej. Może to być duży hotel renomowanej sieci w centrum lub bardziej kameralny, malowniczo położony obiekt nieco dalej od śródmieścia. Można też zatrzymać się w jednym z pensjonatów, dworków albo ośrodków wypoczynkowych nad pobliskimi jeziorami.
Zakupy i ceny
Poznań to raj dla miłośników zakupów. W pasażach i centrach handlowych Poznania dostępne są zarówno produkty światowych marek jak i rodzimych producentów. Zakupy w Poznaniu to także małe galerie sztuki, sklepy jubilerskie, sklepy z antykami oraz targi staroci organizowane tradycyjnie w weekendy w postindustrialnych przestrzeniach budynku starej rzeźni.
Taxi
Miejsca postoju taksówek rozlokowane są w wielu miejscach miasta, w pobliżu terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, głównych węzłów komunikacyjnych, Starego Rynku oraz kompleksów handlowych. Poniżej podane są numery telefonów poznańskich korporacji taksówkowych: (dzwoniąc z telefonu komórkowego, wybrany numer należy poprzedzić prefixem: 61.
Zrzesz. Transp. Prywatnego 196 22
RMI 196 68 / 8219 219
9191 191 91
HALLO 196 23 / 8216 216
Passat ACI 196 67
M1 196 69 / 8222 222
P.S.T. 196 28 / 8519 519
Promix Sp. z o.o. 196 25 / 8515 515
Central Taxi 196 61 / 877 33 44
Stop Sp. z o.o. 196 27 / 8222 333
Club 196 26
EXPRESS 196 24 / 8480 480
Koziołki 196 29 / 8629 629
Multi-Taxi 196 66
LUX 196 62
EUROTAXI 8 111 111
GOLD TAXI 196 60
Kulinarne atrakcje
Kulinarny pejzaż Poznania jest niezwykle bogaty i różnorodny, choć nie pozbawiony wspólnej cechy: wszędzie czekają na gości smaczne dania, piękne otoczenie, mili ludzie i niezapomniana atmosfera. Goszcząc w Poznaniu koniecznie trzeba spróbować dań kuchni lokalnej, wielkopolskiej. Do najbardziej znanych potraw, przyrządzanych w tradycyjny sposób od pokoleń, należy delikatna kaczka z jabłkami, podawana z modrą kapustą i tradycyjnymi poznańskimi pyzami - kluskami drożdżowymi gotowanymi na parze. Komuś nieco mniej głodnemu warto polecić żeberka z szagówkami, szare kluchy z kiszoną kapustą, pyry z gzikiem, plyndze (smażone placki ziemniaczane) oraz poznańskie zupy - polewkę, kartoflankę lub parzybrodę. Na deser koniecznie trzeba spróbować słynnych Rogali Świętomarcińskich. Tradycja jego wypieku sięga XIX wieku, kiedy to proboszcz parafii pod wezwaniem świętego zaapelował do wiernych, aby jego wzorem dzielili się z ubogimi. Legenda mówi o podkowie zgubionej przez konia św. Marcina, na której wzorowany jest kształt tego smakołyku. Dziś rogal jest produktem regionalnym chronionym prawem Unii Europejskiej. Wdniu 11. listopada, obchodzonym jako Święto Miasta, ulicą Święty Marcin przechodzi barwny korowód, ze świętymjadącym na białymkoniu. Tradycja hucznego celebrowania Imienin Ulicy przyciąga do miasta
gości z kraju i zagranicy, którzy wspólnie z mieszkańcami od rana do nocy raczą się rogalami. Poznańscy cukiernicy wypiekają wówczas setki ton tego smakołyku, trzymając się tradycyjnej i sprawdzonej, ale rygorystycznie przestrzeganej receptury. Prawdziwy Rogal Świętomarciński składa się z ciasta drożdżowego wypełnionego nadzieniem z białego maku, migdałów, orzechów, rodzynek i innych bakalii. Oryginalne rogale oblane są lukrem i posypane orzechami a kupimy je w miejscach, które otrzymały certyfikat potwierdzający prawo wyrobu produktu regionalnego. W Poznaniu wstąpić można do licznych restauracji, urokliwych kawiarni i przytulnych knajpek, które prócz lokalnych specjałów oferują potrawy i trunki pochodzące ze znanych w świecie kuchni, także tych najbardziej egzotycznych. Poznańscy Kucharze zawsze dobrze wiedzą, jak zadowolić gusta i podniebienia swych gości, nawet tych, którzy na posiłek nie planują wydać wiele. Na jednym ze znanych poznańskich rynków - Jeżyckim, Łazarskim, na placu Wielkopolskim, czy na placu Bernardyńskim codziennie, jeżeli tylko pora roku sprzyja, można kupić świeże owoce i warzywa, owoce leśne, grzyby, miód, marynaty. Przybywając do Poznaniu, warto się w te specjały zaopatrzyć i zabrać je ze sobą jako wspomnienie rozkoszy dla podniebienia, jakich tu zaznaliśmy.
Zobacz także
Usługi pocztowe
Urzędy pocztowe funkcjonują przeważnie w godz. 8:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Całodobowa poczta znajduje się przy dworcu PKP.