Historia i życie codzienne
Mówi się o mieszkańcach Poznania, że są zapobiegliwi, konsekwentni i dobrze zorganizowani. Te cechy mieli już zapewne nasi przodkowie, bo właśnie tu, nad rzeką Wartą, przed tysiącem lat powstało państwo polskie. Poznań i odległe o 50 km Gniezno były jego pierwszymi stolicami.
Grobowce Bolesława, pierwszego koronowanego władcy Polski i jego ojca - księcia Mieszka, znajdują się w katedrze św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Najcenniejszą, obok katedry budowlą jest XVI-wieczny renesansowy ratusz na Starym Rynku, okolony zabytkowymi kamieniczkami pieczołowicie odrestaurowanymi po II wojnie światowej. Stąd jest zaledwie parę kroków na do poznańskiej fary, jednego z najbardziej okazałych kościołów barokowych w Polsce. Odwiedzając Rynek nie można pominąć widoku "poznańskich koziołków" na wieży ratuszowej. Trzeba też zakosztować specjałów wielkopolskiej kuchni regionalnej w jednej z restauracji na starówce.
Poznań, ma wiele historycznych miejsc i budowli. Niezwykłe wrażenie robi potężna bryła niedawno odrestaurowanego zamku cesarskiego, ostatniej zbudowanej z takim rozmachem rezydencji cesarskiej w Europie. Warto wspomnieć także o niezwykłych poznańskich kamienicach, które powstały u schyłku XIX wieku i są ikoną architektoniczną poznańskiej secesji.
Źródłem bogactwa poznańskich mieszczan były rzemiosło i handel. Poznań znany jest od stuleci z targów i jarmarków. Największy był jarmark na św. Jana (24 czerwca). Na współczesne Jarmarki Świętojańskie przyjeżdżają mistrzowie artystycznego rzemiosła z całej Polski: rękodzielnicy, malarze, rzeźbiarze, a także miłośnicy staroci i hobbyści.
Zapobiegliwi i zamożni Poznaniacy mieli zawsze szacunek dla wiedzy i nauki. Pierwsza w Poznaniu wyższa uczelnia - Akademia Lubrańskiego założona została w 1518 roku. Teraz działa tu 26 szkół wyższych, w blisko 600-tysięcznym mieście uczy się ponad 130 tys. studentów.
Poznań słynie z tradycji dobrej gospodarki oraz oszczędności, od ponad 85 lat kojarzone z przedsięwzięciami targowo-wystawienniczymi. Międzynarodowe Targi Poznańskie, położone w ścisłym centrum Miasta, to największy ośrodek targowy w Polsce i trzeci pod względem wielkości w Europie Środkowej. Rocznie organizowanych jest tu ponad 50 wydarzeń w których uczestniczy łącznie 315 tysięcy zwiedzających z całego świata.
Poznań to raj dla miłośników zakupów. W pasażach i centrach handlowych Poznania dostępne są zarówno produkty światowych marek jak i rodzimych producentów. Zakupy w Poznaniu to także małe galerie sztuki, sklepy jubilerskie, sklepy z antykami oraz targi staroci organizowane tradycyjnie w weekendy w postindustrialnych przestrzeniach dawnej rzeźni.
W Poznaniu, mieście kultury, działa m. in. znany na całym świecie chór męski i chłopięcy pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, jedyny w kraju Polski Teatr Tańca - Balet Poznański oraz Orkiestra Kameralna Agnieszki Duczmal. Melomanów przyciągają odbywające się co pięć lat skrzypcowe i lutnicze Międzynarodowe Konkursy im. Henryka Wieniawskiego.
Poznań to także bogata scena teatralna. Miłośnicy teatru alternatywnego przyjeżdżają regularnie na Międzynarodowy Festiwal Teatralny "MALTA", który stał się już czerwcową wizytówką Miasta.
Mieszkańcy Poznania żyją w mieście zielonym, z licznymi parkami i dużymi kompleksami rekreacyjnymi, z torem regatowym cieszącym się opinią najładniejszego w świecie. Dzięki bliskości przyrody i różnorodnej bazie sportowej, w tym położonym nad Jeziorem Maltańskim całorocznemu stokowi narciarskiemu, Poznań to doskonałe miejsce na aktywne spędzenie wolnego czasu.