Pyrkon - weekend fantastycznych spotkań

Już za kilka dni Poznań przemieni się w krainę magicznych przygód, którą opanują nadprzyrodzone istoty z różnych uniwersów. A to wszystko w ramach 22. Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Impreza rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa aż do niedzieli. Fani gatunku zacierają ręce, bo atrakcji w tym roku będzie co niemiara!

Ulicą obok MTP idą trzy osoby przebrane za postacie znane z uniwersum "Batmana" - jest wśród nich Kobieta Kot, Batman i Joker. Jedna z postaci niesie balon ze znakiem Batmana. - grafika artykułu
Podczas Pyrkonu ulice opanują fantastyczne istoty. Tu cosplayerzy przebrani za postacie z Batmana, fot. archiwum Pyrkonu

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury znajdzie coś dla siebie. To 54 godziny nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na inspirujących prelekcjach i warsztatach, graniu w gry, oglądaniu wystaw, spektakli i pokazów. To także prestiżowy konkurs cosplay - Maskarada - który od lat jest doskonałym show uwielbianym przez uczestników Festiwalu.

Jednak przede wszystkim to Fantastyczne Miejsce Spotkań z twórcami fantastyki z całego świata! Całość odbywa się w niepowtarzalnej atmosferze, którą można poczuć tylko tu, w Poznaniu, i tylko przez trzy dni w roku.

Co czeka na zwiedzających w tym roku?

22. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-16 czerwca. Tegoroczne wydarzenie zapowiada się rekordowo pod względem liczby atrakcji. Organizatorzy przygotowali niemal 2000 punktów programu rozlokowanych w 17 strefach tematycznych, które zajmują łącznie przestrzeń równą 21 boiskom piłkarskim.

Twórcy festiwalu spodziewają się ponad 50 tysięcy uczestników - taką frekwencję odnotowano w zeszłym roku.

Gwiazdy światowego formatu

Będzie różnorodnie i światowo. W strefie filmowo-serialowej nie zabraknie tym razem postaci wielkiego formatu. Listę znanych nazwisk otwiera Miranda Otto - aktorka znana z "Władcy Pierścieni", gdzie wcieliła się w rolę wojowniczej Éowyn, księżniczki Rohanu, jednego z ludzkich królestw ze świata Śródziemia. Australijska aktorka miała także okazję zagrać w innym znanym uniwersum, czyli w świecie Sabriny, nastoletniej czarownicy.

Prosto z Hollywood przyjedzie także Bruce Boxleitner znany m.in. z roli kapitana Johna J. Sheridana w serialu "Babilon 5" oraz z filmu "Tron" z 1982 roku i udziału w kontynuacji tej produkcji "Tron: Dziedzictwo" w 2010 roku. Ten z początku lat 80. XX wieku obecnie uważany jest za jeden z kamieni milowych w rozwoju kina fantastycznonaukowego. Aktorowi towarzyszyć będzie koleżanka z planu serialu "Babilon 5", Claudia Christian, która wcielała się w postać komandor porucznik Susan Iwanowy.

Wśród gości specjalnych znalazł się również Kevin McNally, brytyjski aktor filmowy, którego szeroka publiczność zna jako pirata Gibbsa, wiernego towarzysza kapitana Jacka Sparrowa z filmów "Piraci z Karaibów".

Tegoroczną nowością na Festiwalu Fantastyki Pyrkon jest Strefa Fanów Star Wars. Osoby kochające świat "Gwiezdnych Wojen" będą mogły spotkać polskich aktorów dubbingowych, a także poznać Joonasa Suotamo, który w najnowszych odsłonach wcielał się w rolę Chewbacci, czyli włochatego pomocnika Hana Solo.

I na deser coś dla miłośników nordyckich klimatów... Do świata Pyrkonu zawita również statek "Wikingów", na którego pokładzie znajdą się Clive Standen, serialowy brat Ragnara, Rollo (brytyjski aktor wystąpił w pięciu z sześciu sezonów) i Lucy Martin, którą mogliśmy oglądać w ostatnim sezonie w roli Ingrid, żony zarówno Björna Lothbroka, jak i Haralda Pięknowłosego. Szkoda, że sam Björn Żelaznoboki nie będzie nas mógł zaszczycić swoją obecnością, ale kto wie, może jeszcze kiedyś będzie okazja?

Literackie spotkania

Pyrkon to jednak nie tylko gwiazdy srebrnego ekranu, ale i uczta dla miłośników książek.

W tym roku pojawią się legendy polskiej, jak i zagranicznej literatury fantastycznej, m.in.: norweska pisarka Siri Pettersen, autorka znakomitej Trylogii "Krucze Pierścienie". Zdaniem recenzentów osadzona w klimacie staronordyckich mitów saga jest dla skandynawskiej literatury fantasy tym, czym dla kryminału stały się książki Larssona, Nesbo i Läckberg.

Zza oceanu przyjedzie do Poznania amerykański autor książek fantasy Brent Weeks. Pisarz zadebiutował serią książek z cyklu "Nocny anioł". Jest również autorem sagi "Powiernik światła".

Polską scenę literacką będą reprezentować m.in. Jarosław Grzędowicz (seria "Pan Lodowego Ogrodu, "Księga jesiennych demonów") i Andrzej Pilipiuk (cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl "Norweski dziennik" czy siedmiotomowa seria "Oko Jelenia"). Nie lada gratką jest też przyjazd Rafała Kosika, któremu międzynarodową sławę przyniosła powieść "Cyberpunk 2077: Bez przypadku", a także seria dla nastolatków "Felix, Net i Nika" (licząca obecnie 18 tomów!).

Kobiecy pierwiastek wprowadzą znane głównie z powieści historycznych: Elżbieta Cherezińska (cykle "Harda", "Odrodzone królestwo") czy Ewa Kassala, portretująca w swych książkach silne postacie kobiece (m.in. cykl o królowych starożytnego Egiptu czy nowy cykl "Słowiański szlak").

Nie można zapominać także o autorach komiksów. W tym roku Pyrkon odwiedzą chociażby David Lloyd, współtwórca powieści graficznej "V jak Vendetta", czy Michał "Śledziu" Śledziński, znany polskim czytelnikom jako autor serii "Osiedle Swoboda".

Muzyczna uczta

Organizatorzy przygotowali także coś dla osób kochających dobrą muzykę. W czasie trwania festiwalu na scenie plenerowej oraz w Sali Ziemi pojawią się zespoły i artyści, którzy reprezentują różne gatunki: od ciężkiego rocka po elektronikę. W trakcie Pyrkonu zagrają m.in. Nocny Kochanek, Laboratorium Pieśni, Percival Schuttenbach, Zenek Kupatasa, Burnout Syndromes czy Jeremiah Kane.

Specjalnym punktem programu będzie występ Orkiestry Miasta Poznania przy MPK, która da epicki koncert łączący muzykę klasyczną z rockiem, a także wykona napisaną specjalnie z okazji festiwalu pyrkonową pieśń. Fani mogą spodziewać się muzyki na żywo z produkcji takich jak: "Stranger Things", "Mass Effect", "Mission Impossible" czy "Władca Pierścieni", a to wszystko w fantastycznym wydaniu.

Nauka, zabawa i... maskarada

Pyrkon stawia także mocny akcent na promowanie rzetelnej wiedzy - w końcu jednym z członów wyrażenia "science-fiction" jest właśnie nauka. Osoby chcące poszerzyć swoje horyzonty będą mogły posłuchać np. prof. Andrzeja Dragana i dr. Dawida Myśliwca, a także udać się na stoiska przygotowane przez poznańskie Centrum Szyfrów Enigma czy Stowarzyszenie Demagog zajmujące się fact-checkingiem (z ang. sprawdzaniem faktów).

Ponieważ Pyrkon stał się już imprezą międzypokoleniową, a pierwsi pyrkonowicze przychodzą na festiwal z własnym potomstwem, prężnie działa tu rzecz jasna strefa dziecięca. Będzie też miejsce dla fanów klocków Lego, którymi - jak wiadomo - chętnie bawią się i młodzi, i dorośli, a motywy fantastyczne pojawiają się w wielu kolekcjach. 

Dla wielu uczestników festiwalu najważniejszym punktem jest odbywająca się zawsze w sobotę w Sali Ziemi - Maskarada, cosplayowy konkurs na najwyższym poziomie w oszałamiającej oprawie. Nagrodzone osoby otrzymają tytuł "Cosplayowej reprezentacji Polski" i na koszt organizatora oraz z jego wsparciem pojadą reprezentować kraj podczas finałów Extreme Cosplay Gathering w Paryżu. Na Pyrkonie będzie również działać wypożyczalnia kostiumów i cosplayowe studio fotograficzne.

Nie zdziwcie się jednak, jeśli podczas spaceru po mieście natkniecie się na osoby przebrane za księżniczki, rycerzy, magów czy postacie ze Star Wars - cosplayerzy lubią wychodzić na ulice Poznania!

Fantastyczne miejsce dostępne dla każdego

To, co jest wyjątkowe w Festiwalu Fantastyki Pyrkon, to właśnie możliwość spotkania ludzi, którzy dzielą podobne pasje i zainteresowania. W ramach Dostępnego Pyrkonu przygotowano ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Są to m.in. kasy pierwszeństwa, darmowy wstęp dla asystenta lub opiekuna osoby z niepełnosprawnościami czy tłumaczenie części prelekcji na polski język migowy.

Organizatorzy zaplanowali też edukacyjne punkty programu związane z dostępnością, m.in. pokaz szkolenia przyszłych psów asystujących prowadzony przez przedstawicieli Fundacji Labrador czy warsztaty z języka migowego i kultury głuchych w ramach współpracy z Towarzystwem Osób Niesłyszących "TON".

Informacje praktyczne

Pyrkon rozpoczyna się w piątek o godzinie 12:00 i trwa non-stop do 16:00 w niedzielę, co oznacza, że jest czynny przez 24 godziny na dobę i przez cały ten czas odbywają się poszczególne punkty programu.

Impreza odbywa się na terenie MTP w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej 14.

Bilety można zakupić online na stronie festiwalu oraz w kasach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście Północne od ul. Bukowskiej).

Więcej informacji o festiwalu, pełny program oraz mapka ułatwiająca poruszanie się po terenie MTP dostępne są na oficjalnej stronie Pyrkonu.

To będzie niezapomniany, magiczny weekend!

 AK