Niezwykła podróż po zagadkowym świecie van Gogha

Nieszczęśliwy za życia, doceniony po śmierci
Nazwiska tego artysty chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynne "Słoneczniki" czy seria autoportretów są rozpoznawane na całym świecie. Vincenta van Gogha zwykło się przedstawiać jako szaleńca bez ucha, które według legendy miał sobie odciąć w napadzie szału. Taki wizerunek jednak jest dramatycznie uproszczony, a sama biografia malarza obrosła wieloma mitami. W rzeczywistości doszło wówczas do nieszczęśliwego wypadku podczas kłótni z innym słynnym malarzem, Paulem Gauguinem. Ponadto incydent z uchem nie powinien przysłaniać tego, co najważniejsze: niezwykłej wrażliwości i dzieł artysty, bez których dziś trudno wyobrazić sobie świat sztuki.
Ten pochodzący z Holandii malarz reprezentował nurt postimpresjonizmu. Jego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła ogromny wpływ na sztukę XX wieku. Co znamienne, artysta został doceniony dopiero po śmierci. Za życia udało mu się sprzedać zaledwie jeden obraz! "Czerwona winnica" powstała pod koniec 1888 roku, w najszczęśliwszym dla niego okresie, podczas pobytu w Arles na południu Francji. To tam ukształtował się w pełni styl malarstwa van Gogha, tam też powstały jego najważniejsze dzieła, w tym kultowe "Słoneczniki", "Gwiaździsta noc" czy "Autoportret z zabandażowanym uchem".
Faktem jest jednak, że biografia van Gogha obfitowała w wiele tragicznych wydarzeń. Malarz przez cały czas zmagał się z problemami finansowymi, poczuciem osamotnienia, uzależnieniem od absyntu, stanami depresyjnymi i lękowymi. Nie układało mu się też w życiu prywatnym - oświadczał się dwóm kobietom i dwa razy został odrzucony. Zmarł w wieku 37 lat, najprawdopodobniej w wyniku samobójczego postrzału, choć okoliczności śmierci nie są do końca jasne. Biografowie podejrzewają udział osoby trzeciej, którą van Gogh miał chronić. Jak widać, epizod z uchem nie był jedynym zagadkowym punktem w jego życiorysie.
Na przestrzeni ostatnich lat swojego życia artysta namalował ponad 2000 obrazów oraz napisał ponad 600 listów. Jego dzieła znajdują się dziś w zbiorach największych i najważniejszych muzeów, galerii i kolekcjonerów na całym świecie. Namalowane przez niego płótna należą obecnie do najdroższych na rynku. Teraz można zobaczyć je wszystkie w jednym miejscu i w zupełnie innej formie.
Na czym polega wyjątkowość wystawy?
Van Gogh Multi-Sensory Exhibition to innowacyjna forma doświadczania sztuki. Prace słynnego malarza zaprezentowane zostaną dzięki technologii Digital Art 360, która przeniesie widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 będzie można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Wszystkie prace artysty wyświetlane będą jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany wokół oraz podłoga przemienią się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza.
Program wystawy skupi się również na listach van Gogha do jego młodszego brata Theo, z którym łączyła go niezwykle bliska relacja. Theo wspierał brata finansowo bez względu na to, w jak skomplikowanej sytuacji życiowej ten się znajdował. Przez pewien czas nawet mieszkali razem w Paryżu. Owocem ich długoletniej przyjaźni jest kilkaset listów, które bracia pisali aż do samej śmierci malarza w 1890 roku. Ich korespondencja odgrywa nie mniej ważną rolę niż obrazy artysty. W szczerych, intymnych tekstach odzwierciedlał on swoje poglądy na świat i samego siebie. Listy są także świadectwem talentu literackiego van Gogha.
Warto dodać, że oprawa wizualna wystawy zostanie wzbogacona nastrojową, odpowiednio dobraną muzyką oraz głosem aktora Roberta Gulaczyka, który wcielił się w postać van Gogha w filmie "Twój Vincent" z 2017 roku. Słynne dzieła artysty płynnie zmieniają się wraz z kolejnymi dźwiękami, przechodząc jedne w drugie i tworząc ruch wokół widza. Dzięki temu będziemy mogli poczuć się, jakbyśmy stali w namalowanym przez niego otoczeniu. Wszystko to wprowadzi odbiorców w wewnętrzny świat van Gogha, pozwoli lepiej docenić kunsztowny styl artysty i razem z nim przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise, gdzie powstawały jego największe dzieła.
Podsumowując, multisensoryczna wystawa dzieł najsłynniejszego postimpresjonisty to połączenie jego niesamowitej wyobraźni i talentu z nowoczesną technologią. To zarazem wyjątkowy pomysł na spędzenie czasu z najbliższymi. Ekscytujący świat van Gogha zaciekawi zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią sztuki, jak i wytrawnych znawców twórczości malarza.
Ekspozycja będzie otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-20.
Szczegółowe informacje i bilety są dostępne na stronie internetowej wystawy.
AK
Zobacz również

Linie turystyczne ruszają w ten weekend

Kolejka Maltanka już kursuje do Nowego Zoo

Już za kilka dni rusza sezon nad Wartą!
