Dwa zupełnie inne style muzyczne. Dwie kultowe formacje, które zaczynały swoją działalność na początku XXI wieku. Obie zyskały rzesze wiernych fanów w całym kraju, jak i poza jego granicami. Jedna tworzy i koncertuje nieprzerwanie od ponad 20 lat, druga wraca na scenę po prawie 20-letniej przerwie. To będzie niezapomniana podróż w przeszłość i przyszłość. Bo rap i pop są wiecznie żywe.

Jakie Henryk Sienkiewicz miał pasje i kompleksy? Ile Marii skradło jego serce? Czy noblista w czasach szkolnych był wzorowym uczniem? I co autor "Rodziny Połanieckich" miał wspólnego z Poznaniem? Na te pytania chętnie odpowiedzą pracownicy muzeum literackiego poświęconego pisarzowi. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że w stolicy Wielkopolski funkcjonuje taka placówka. I to od prawie 50 lat!

Jak wygląda poznański rynek pracy w liczbach? Ile dzieci uczy się w szkołach? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowym miejskim serwisie "Badam+". Dane o stolicy Wielkopolski prezentowane są tam w formie interaktywnych i dynamicznych wykresów. 

Międzynarodowe Targi Poznańskie zaplanowały w 2025 roku aż 63 wydarzenia targowe, zarówno w Poznaniu, jak i poza nim. Wśród nich są dobrze znane, topowe imprezy, które od lat przyciągają tysiące zwiedzających, takie jak Poznańskie Targi Książki, Poznań Motor Show, Poznań Game Arena czy Meble Polska, ale w programie znajdzie się też kilka nowości. Poza wydarzeniami targowymi na odwiedzających czekają również wystawy całoroczne, które pozwalają poznawać świat nauki w niekonwencjonalny sposób.

W Poznaniu trwają właśnie ferie zimowe. Nowe Zoo zadbało, by tym w czasie nikt się nie nudził. Codziennie, do 2 lutego włącznie, na zwiedzających będą czekać liczne atrakcje, w tym spotkania ze zwierzętami, warsztaty i pokazowe karmienie. Ale to nie wszystko. Z okazji zbliżającego się finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować m.in. nocną wycieczkę po Nowym Zoo, a także indywidualne warsztaty fotografowania zwierząt.

Już w najbliższą niedzielę po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej, a motywem przewodnim będzie bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Na uczestników imprezy czekać będą liczne atrakcje, w tym wyjątkowe licytacje i koncerty, warsztaty, bieg uliczny i inne aktywności, które wypełnią cały dzień.

Poznań miejscem krwawej zbrodni? Przecież "to takie porządne miasto...". Cóż, nie dajmy się zwieść pozorom. W stolicy Wielkopolski jest wiele tajemniczych, pamiętających różne historie zakątków, które mogą pobudzić wyobraźnię miłośników sztuki pisarskiej. A okazja ku temu jest idealna - Wydawnictwo Miejskie Posnania właśnie ogłosiło konkurs na opowiadanie kryminalne osadzone w realiach poznańskich. Najlepsze opowiadania zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii.

Już za kilka dni, 21 stycznia, obchodzimy w Polsce niezwykle sympatyczne święto. Mało kto wie, że tradycja celebrowania Dnia Babci, bo o nim rzecz jasna mowa, narodziła się w stolicy Wielkopolski. Dokładnie 60 lat temu w cukierni Hotelu Merkury zjawił się Ryszard Danecki, redaktor dziennika "Express Poznański", by odebrać tort zamówiony dla aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która w jednej ze sztuk odgrywała rolę Babki. O tym, jaki był finał tej historii, przeczytacie w dalszej części artykułu.

Najważniejsze zabytki, atrakcje turystyczne i symbole Poznania można od niedawna odkrywać dzięki wyjątkowej grze planszowej. W nowej odsłonie przygód superdetektyw Spy Guy przenosi się do stolicy Wielkopolski, by rozwikłać tajemnicę kradzieży "Plaży w Pourville", jedynego płótna Claude'a Moneta w polskich zbiorach. Co ciekawe, dzieło faktycznie zostało skradzione w 2000 roku. Akt ten media okrzyknęły "skokiem stulecia". Właśnie minęło 15 lat od momentu odnalezienia cennej zguby, a my - korzystając z okazji - przypominamy tę niesamowitą historię.

Do kalendarza miejskich uroczystości powraca niezwykłe wydarzenie. 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, ulicami Poznania przejdzie uroczysty korowód, w którym znajdą się królowie, święta rodzina i aniołowie. Uczestnicy przebrani za postacie biblijne wyruszą ze Starego Rynku w samo południe. W trakcie przemarszu odbędzie się wspólne kolędowanie oraz odgrywanie scen biblijnych.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4