Koty świętują!

W poniedziałek, 17 lutego, Światowy Dzień Kota celebrują wszystkie poznańskie mruczki. Nie tylko zwierzęta mające już swoje kochające domy, ale też te, które czekają na własny kąt i rodzinę w schronisku. To właśnie tym drugim dedykowana jest akcja "Czas dla Kociambra". W ramach tej inicjatywy poznaniacy i poznanianki mogą spędzić wolne chwile w kociarniach, wspólnie z czworonogami. 

Na zdjęciu bury kot leżący na kocu - grafika artykułu
Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota

Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego). Podczas godzinnej sesji będzie można pobawić się z czworonogami lub po prostu poprzebywać w ich towarzystwie, korzystając z wygodnego fotela. 

- Zachęcamy do zabrania ze sobą smaczków, naturalnych gryzaków, wędek do zabawy z kotami czy kartonowych drapaków, które umilą naszym podopiecznym wspólnie spędzony czas i będą dla nich miłym prezentem - mówi Katarzyna Frąckowiak z poznańskiego Schroniska dla zwierząt.

Zapisy na kocie sesje oraz szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej poznańskiego schroniska.

Zgłoszeń mogą dokonywać wyłącznie osoby pełnoletnie (jedno może dotyczyć maksymalnie 4 chętnych). Dzieci mogą przebywać w kociarni wyłącznie pod opieką dorosłych.

O koty zadbać mogą także dzieci

Sesja w kociarniach to nie jedyne wydarzenia, jakie przygotowano z myślą o poznańskich mruczkach. Najmłodsi mogą wziąć udział w konkursie plastycznym pt. "Koty w dobrych rękach, czyli jak dbać o futrzastych przyjaciół". Zabawa skierowana jest do dzieci w wieku 7 - 12 lat. Dla laureatów przewidziano nagrody. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej.

Tradycyjnie odbędzie się też wielka kocia zbiórka. Tym razem przyłączyć będą się do niej mogły poznańskie szkoły. Zebrane dary zostaną przekazane do Schroniska dla zwierząt, osób działających w Kociej Opiece Terenowej oraz fundacji prozwierzęcych. W podziękowaniu za udział w akcji każda placówka otrzyma pakiet kalendarzy z wyjątkowymi zdjęciami. Modelami są tam koty z poznańskiego schroniska.

Kociambry czekają na dom

Osoby, które chcą podarować podopiecznym schroniska swój czas na znacznie dłużej niż godzinna sesja, mogą sprezentować im coś wyjątkowego - własny dom. 

Aby nie kupować przysłowiowego kota w worku i jak najlepiej dobrać mruczącego przyjaciela do swoich potrzeb i możliwości, warto wypełnić wcześniej ankietę adopcyjną. Można to zrobić na stronie poznańskiego schroniska. Tam też znajdują się informacje o zwierzętach, czekających na nowy dom.

Właściciele kotów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tych czworonogach, mogą zapoznać się z materiałami znajdującymi się na wortalu Gospodarka Komunalna. Informacje te dostępne są także w formie kociambrowego poradnika do pobrania na stronie internetowej WGK. Dostępny jest także webinar przygotowany przez firmę Dogs Plate, we współpracy z Miastem.

Działamy nie tylko od święta

Obchody Światowego Dnia Kota to nie jedyne działania Miasta na rzecz żyjących w Poznaniu czworonogów. Od wielu lat w stolicy Wielkopolski realizowany jest Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. 

Zakłada on m.in. bezpłatne czipowania czy darmową sterylizację oraz kastrację psów i kotów właścicielskich (ta druga usługa dostępna jest dla osób, które opłacają w Poznaniu podatki). Intensywne działania są prowadzone także na rzecz kotów wolno żyjących (zakup domków i karmy, przeprowadzanie sterylizacji plus podstawowy pakiet medyczny). Tegoroczny program jest aktualnie na etapie ustawowego procedowania i zostanie skierowany pod obrady na sesji rady miasta w marcu. Szczegóły co do zasad i możliwości korzystania z wyżej wymienionych usług będą dostępne na stronie Gospodarki Komunalnej.

AJ/ WGK