Jadwiga Rotnicka urodziła się 20 listopada 1943 roku w Lubochni, w Wielkopolsce. Dzieciństwo i okres szkolny spędziła w Gnieźnie. Od 1966 roku jest związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym zdobyła stopień doktora nauk geograficznych ze specjalizacją w hydrologii.. W 1989 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w tej samej specjalności na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Karierę zawodową związała z Instytutem Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, gdzie jako profesor nadzwyczajny prowadziła cenione przez studentów wykłady i seminaria dotyczące hydrologii, gospodarki wodnej oraz ochrony środowiska. Ponadto w latach 1997-2004 pełniła funkcję dyrektora III Oddziału Centrum Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO BP w Poznaniu, a w latach 1990-2007 zasiadała w Radzie Miasta Poznania. Jej zaangażowanie i działanie na rzecz naszego miasta było zauważane i doceniane przez poznaniaków poprzez kolejne reelekcje. Pracowała m.in. w komisjach: Ekologicznej, Polityki Przestrzennej, Kultury i Nauki oraz Rewitalizacji. W latach 1992-1998 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Miasta.

W 2007 roku została wybrana na Senatora Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia Platformy Obywatelskiej. W Senacie VII kadencji była członkinią komisji: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Środowiska. W VIII kadencji przewodniczyła Komisji Środowiska, zasiadała w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Klubu Senatorów Platformy Obywatelskiej.

Jadwiga Rotnicka była prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego, członkiem poznańskiego Rotary Club oraz honorowym członkiem Business and Professional Women Club. Jest matką chrzestną samolotu PLL LOT noszącego nazwę "Poznań". W 2015 roku została nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, a w 2012 roku otrzymała statuetkę "Lider Pracy Organicznej" przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej