ANDŻELIKA BORYS

Urodziła się 18 października 1973 r. w polskiej rodzinie Czesława i Henryki Borysów, mieszkających w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, późniejszej Białorusi. Ukończyła szkołę średnią w Podlipkach, następnie uczyła się w Zamościu i podjęła studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Po ukończeniu studiów wróciła na Białoruś, gdzie uczyła języka polskiego w polskiej szkole w Grodnie i w Odelsku.

Andżelika Borys od 1995 r. jest członkinią Związku Polaków na Białorusi (ZPB, zwanego dalej "Związkiem"); w 1998 r. została przewodniczącą wydziału edukacji. Na szóstym zjeździe Związku w marcu 2005 r. została, ku zaskoczeniu władz Białorusi, wybrana przewodniczącą Związku, zastępując na tym stanowisku współpracującego z władzami państwowymi Tadeusza Kruczkowskiego. 12 maja 2005 r. Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi unieważniło zjazd. Mimo to 15 marca 2009 r. Andżelika Borys została ponownie wybrana przewodniczącą Związku na kolejną kadencję. Po rezygnacji z przyczyn osobistych, z pełnionej funkcji wyjechała do Brazylii, by uczyć tamtejszą Polonię języka polskiego. Po powrocie na Białoruś, 10 grudnia 2016 r. została ponownie wybrana na przewodniczącą Związku.

Za swoją działalność niejednokrotnie była ścigana przez białoruski wymiar sprawiedliwości. Od marca 2005 r. była kilkadziesiąt razy przesłuchiwana przez KGB, prokuraturę oraz milicję. Kilkakrotnie była skazana na wysokie kary grzywny oraz aresztu. Między innymi za zorganizowanie 2 maja 2008 r. w Grodnie koncertu zespołu Lombard, na początku lutego 2010 r. na karę w wysokości 4,2 miliona rubli (ok. 1000 euro) za "nielegalną działalność charytatywną" a kilka dni później na milion rubli "za udział w nielegalnym wiecu" przed Domem Polskim w Grodnie. 12 marca 2015 r. Andżelika Borys otrzymała powiadomienie o postanowieniu inspektora Departamentu Dochodzeń Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej (KKP) dotyczące zastosowania wobec niej czynności inwigilacyjnych w postaci nieustannej obserwacji ze strony tego urzędu. 23 marca 2021 r. została aresztowana. Postawiono jej zarzuty dotyczące podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu, zagrożonego karą od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. 25 marca 2022 r. Andżelika Borys została zwolniona z więzienia, ale nadal przebywała w areszcie domowym, dopiero w kwietniu 2023 r. została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów.

W 2006 r. otrzymała tytuł Kobiety Roku miesięcznika Twój Styl oraz nagrodę "Fidelis Poloniae" za obronę wolności słowa, przyznawaną przez Światowe Forum Mediów Polonijnych. Od 2009 r. jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty". W 2011 r. za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie otrzymała Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych. W 2014 r. została uhonorowana nagrodą "Polonicus" w kategorii Organizacja życia polonijnego w Europie Wschodniej, przyznawaną przez Polonię europejską we współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej