Taniec w kulturze fizycznej z Ewą Wycichowską

Dyrektor Polskiego Teatru Tańca, tancerka i choreograf Ewa Wycichowska odebrała wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie prestiżową Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "taniec". Od nowego roku akademickiego 2015/2016 Ewa Wycichowska będzie prowadzić zajęcia na nowym kierunku "Taniec w kulturze fizycznej" w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Ewa Wycichowska (Materiały Polskiego Teatru Tańca, Andrzej Grabowski ) - grafika artykułu
Ewa Wycichowska (Materiały Polskiego Teatru Tańca, Andrzej Grabowski )

Ewa Wycichowska znalazła się wśród laureatów Nagrody, które wręczono wybitnym polskim artystom. "Jeśli ktoś chce zobaczyć osobę szczęśliwą - to niech teraz spojrzy na mnie" - stwierdziła słynna tancerka i choreografka po odebraniu nagrody.

Nagrody ministra przyznano w 11 kategoriach, m.in. całokształt twórczości (Adam Zagajewski), za film (Tomasz Kot) i literaturę (Olga Tokarczuk). W uroczystości wziął udział rektor AWF w Poznaniu, prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński.

Nowy kierunek, jakim jest "Taniec w kulturze fizycznej" dołączy do pięciu kierunków, na których kształci poznańska AWF: wychowanie fizyczne, sport, fizjoterapia, turystyka i rekreacja, dietetyka. Prof. Ewa Wycichowska prowadzić będzie przedmioty pod nazwą Kompozycje tańca i Repertuar.

Studenci nowego kierunku będą mieć do wyboru dwie specjalności: tancerz-terapeuta i nauczyciel tańca. Kierunek skierowany jest do osób posiadających zdolności taneczne i do tych, które zdobywały umiejętności m.in. w zespołach tańca współczesnego i formacjach tanecznych, do osób prowadzących zajęcia z tańca i chcących poszerzać swoje kompetencje w tym kierunku.

To oferta dla tych, którzy chcą rozwinąć swój talent pod okiem profesjonalnych nauczycieli i wybitnych specjalistów. Studenci będą mieć trzy tysiące godzin zajęć, w tym między innymi: taniec współczesny, taniec klasyczny, techniki modern, techniki streetowe, uzupełniające, parkour oraz improwizacje, kontakt-improwizacje, partnerowanie, akrobatykę, tańce charakterystyczne, gimnastykę, body conditioning.

Absolwenci kierunku, po ukończeniu trzyletnich studiów, będą mogli pracować w teatrach tańca, ośrodkach kultury, placówkach oświatowych i zdrowotnych, a także w instytucjach o charakterze performatywnym (łączących ze sobą wysoką sprawność fizyczną, taniec, aktorstwo i pracę z głosem). Będą też umieli zaprojektować, wykonać oraz poprowadzić pracę zespołu wykonującego profesjonalne dzieło sceniczne.