Poznańskie uczelnie w czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Poznańskie uczelnie znalazły się w czołówce dwudziestego drugiego rankingu polskich szkół wyższych opublikowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Trzecie miejsca w swoich kategoriach w skali kraju zajęły: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

Poznańskie uczelnie w czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 - grafika artykułu
Poznańskie uczelnie w czołówce Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Najlepsze miejsca poznańskich uczelni

W prestiżowym, opublikowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Rankingu Szkół Wyższych 2021, w ścisłej czołówce znalazły się trzy poznańskie uczelnie. W kategorii "uniwersytety" trzecie miejsce w skali kraju zajął Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W kategorii uczelni ekonomicznych trzecie miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, w kategorii uczelni rolniczych na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Uczelnie akademickie

W klasyfikacji zbiorczej, wśród ocenianych blisko 100 akademickich uczelni objętych rankingiem, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza uplasował się na 4. pozycji, czyli jedną pozycję wyżej niż przed rokiem (za Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim oraz Politechniką Warszawską). Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu został sklasyfikowany na 17. pozycji (awans o 4 miejsca), Politechnika Poznańska na 19. miejscu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu znalazł się na 25. pozycji, a Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na 31. miejscu.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu zajęła 6. miejsce w Polsce wśród akademii wychowania fizycznego. Politechnika Poznańska nalazła się na 7. miejscu w kraju wśród uczelni technicznych.

Uczelnie niepubliczne

W kategorii uczelni niepublicznych nauczających na poziomie magisterskim, drugie miejsce (bez zmian w ciągu roku) zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie, który posiada wydział zamiejscowy w Poznaniu, 10. lokatę zajęła Wyższa Szkoła Bankowa, a na 21. pozycji znalazła się Wyższa Szkoła Logistyki.

Ranking Kierunków Studiów

Równolegle opublikowany został także Ranking Kierunków Studiów. Spośród głównych kierunków studiów, w swoich kategoriach najlepsze okazały się: filologie obce, filologia angielska, geografia, pedagogika specjalna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, turystyka i rekreacja (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz zootechnika (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Drugie miejsca w swoich kategoriach zajęły: archeologia, filologia polska, administracja, kierunki o bezpieczeństwie (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), kierunki rolnicze i leśne, kierunki o żywieniu i żywności (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), pielęgniarstwo, kierunek lekarsko-dentystyczny, położnictwo, (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu), automatyka i robotyka, lotnictwo i kosmonautyka (Politechnika Poznańska).

Kryteria oceny

Zestawienia przygotowano na podstawie 27. wskaźników, zgrupowanych w 7 kryteriów, obejmujących: prestiż akademicki, innowacyjność, umiędzynarodowienie, losów absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia. Kryteria te uwzględniane były w poszczególnych rankingach z różną wagą. Czyni to z rankingu jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". W ramach ocen wynikających z ww. pojedynczych kryteriów, spośród poznańskich uczelni w czołówce znalazł się Uniwersytet im. A. Mickiewicza, który został sklasyfikowany na na trzecim miejscu w kraju pod względem warunków kształcenia oraz potencjału naukowego.

Kapituła

Nad prawidłowością i rzetelnością procedur sporządzania rankingu czuwała Kapituła składająca się z reprezentantów środowiska akademickiego pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk i byłego ministra nauki i informatyzacji.

Zasięg rankingu

Ranking Uczelni Akademickich obejmuje wszystkie (z wyjątkiem artystycznych) szkoły wyższe w kraju (publiczne i niepubliczne) posiadające uprawnienia habilitacyjne lub uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Ranking Uczelni Niepublicznych obejmuje uczelnie kształcące co najmniej na poziomie magisterskim.