Martwe lub chore ptaki należy zgłaszać Straży Miejskiej tel. 986

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania informuje, że w związku z występowaniem ogniska zakażenia wirusem grypy ptasiej (H5N1) w Polsce niezbędne jest zachowanie określonych zasad bezpieczeństwa.

. - grafika artykułu
.

Większość zakażeń wśród ludzi nastąpiła po kontakcie z żywym lub martwym drobiem lub ptactwem dzikim. Dlatego też bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zaleceń, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem:

  • należy unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania,
  • pod żadnym pozorem nie dotykać napotkanych martwych lub chorych ptaków,
  • przed spożyciem mięsa drobiowego i jaj należy je poddać obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 stopni C,
  • należy myć i dezynfekować ręce po każdym zetknięciu z ptactwem (dzikim i hodowlanym),
  • osoby, które muszą pracować z ptactwem, powinny nosić maski i kombinezony chroniące przed pyłem unoszącym się ze ściółki i dbać o higienę.

Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiej i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób obecnie brak jest dowodów na przenoszenie się wirusa H5N1 z człowieka na człowieka. Narażone na zachorowanie na grypę ptaków mogą być jednak osoby mające bliski kontakt z zakażonymi ptakami, ich odchodami lub tkankami.

Objawy grypy ptaków u ludzi przypominają przypadek zwykłej grypy. Przy występowaniu objawów chorobowych, takich jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel, duszności, bóle mięśniowo-stawowe należy skontaktować się z lekarzem.

Osoby, które zauważą martwe lub chore ptaki powinny zgłosić ten fakt STRAŻY MIEJSKIEJ - tel. 986. Szczególną uwagę należy zwrócić na ptaki tzw. blaszkodziobe i brodzące, np. kaczka, gęś, mewa, rybitwa, łabędź.