Laureaci 2023
Nagroda Naukowa
Decyzją z dnia 16 maja 2023 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Witolda Jurka, Nagrodę Naukową Miasta Poznania w 2023 roku otrzymała dr hab. n. med. Małgorzata Dawidowska z Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, za kompleksowe badania podłoża molekularnego i mechanizmów patogenezy ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci, łączące aspekty poznawcze i aplikacyjne.
Stypendia dla młodych badaczy
Decyzją z dnia 16 maja 2023 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Witolda Jurka, stypendia dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego w 2023 roku otrzymują:
- Małgorzata Bołt z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe oraz badania w dziedzinie katalizy i chemii metaloorganicznej.
- Bartosz Ciupek z Politechniki Poznańskiej za optymalizację cieplno-emisyjną kotłów grzewczych na paliwa stałe oraz badania nad poprawą jakości powietrza.
- Maciej Główczyński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za oryginalny dorobek naukowy poświęcony relacjom między człowiekiem, miejscem oraz technologiami, w tym innowacyjne badania dotyczące wpływu technologii cyfrowych, szczególnie mediów przestrzennych, na proces cyfrowego wytwarzania miejsc.
- Michalina Kowala z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wyróżniającą się aktywność naukową na arenie międzynarodowej oraz dorobek naukowy w zakresie badania praw użytkowników na platformach internetowych.
- Grzegorz Miebs z Politechniki Poznańskiej za badania nad systemami wspomagania decyzji oraz ich wdrożeniami
- Damian Łukasz Mrówczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za wyróżniającą się aktywność badawczą oraz dorobek naukowy w dziedzinie badań w zakresie właściwości, homogenizacji i optymalnego projektowania konstrukcji z tektury falistej w przemyśle opakowaniowym.
- Piotr Przymuszała z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za aktywność i uzyskane osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
- Karolina Rassek z Polskiej Akademii Nauk za wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie badania molekularnych mechanizmów leżących u podstaw chłoniaków skórnych T-komórkowych.
- Witold Stachowiak z Politechniki Poznańskiej za całokształt pracy badawczej, a w szczególności za udowodnienie, iż kation w herbicydowych cieczach jonowych może wykazywać działanie chwastobójcze porównywalne z preparatami komercyjnymi i wbrew wcześniejszym przekonaniom nie może być rozpatrywany jako substancja biologicznie nieaktywna.
- Cezary Krzysztof Urbanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za znaczące pogłębienie wiedzy o znaczeniu fauny glebowej w procesach glebotwórczych w ekosystemach leśnych oraz przekształconych działalnością człowieka.
- Natalia Wawrzyniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za znaczące osiągnięcia w badaniu czynników żywieniowych powodujących zmniejszenie utraty masy kostnej w zwierzęcym modelu osteoporozy pomenopauzalnej oraz porównanie aktywności badanych czynników żywieniowych z działaniem leków stosowanych w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie, które znalazły swój wyraz w publikacji wyników badań w czasopismach ogólnoświatowych.
- Daniel Ziental z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za istotny wkład w badania związane z walką z bakteryjnymi i grzybiczymi zakażeniami wieloleko- i panopornymi