Poznaniak Artur Kujawiński przebiegł całą Portugalię z północy na południe
![Artur Kujawiński podczas przemierzania Portugalii z północy na południe - uśmiechnięty mężczyzna w stroju sportowym na poboczu drogi - grafika artykułu](/mim/sport/pictures/obrazek,pic1,1077,244641,429840,show2.jpg&_sst=1738857447688)
Blisko 660 kilometrów biegu w na przemian słonecznej i deszczowej pogodzie, pokonane ruchliwymi drogami krajowymi zrrealizowane zostało przez Artura Kujawińskiego w formule self-supported. Oznaczało to samodzielne dbanie o siebie, o nocleg, a także o wyżywienie. Było to przede wszystkim czasochłonne i - jak podkreślali również zagraniczni ultramaratończycy - wymagało dużej odwagi i kondycji, by pokonać ów dystans w jak najkrótszym czasie w obcym kraju.
Wyzwanie Run Across Portugal zawierało podjęcie próby ustanowienia dwóch rekordów: do Guinness World Records jako Fastest crossing of Portugal on foot (male) (najszybsze przebięgniecie Portugalii na własnych nogach przez mężczyznę) oraz do amerykańskiego portalu rejestrującego wyzwania biegowe i marszowe Fastest Known Time jako najszybsze pokonanie Portugalii z północy na południe w formule self-supported.
Jednym z wymogów komisji Księgi Rekordów Guinnessa było zebranie minimum dwóch oświadczeń dziennie składanych na specjalnym formularzu od lokalnych osób stających się tym samym świadkami wyzwania. Wymagało to czasu na znalezienie i przekonanie chętnych osób w kraju, w którym w mniejszych miejscowościach nie jest łatwo spotkać osoby anglojęzyczne.
Narzucone tempo i walka z terenem (ogromna liczba podbiegów), a także specyfika biegu bez wsparcia wiązało się również z tzw. zarwaniem trzech nocy i w efekcie mocnymi niedoborami snu w końcowej fazie biegu. Ostatnie owe trzy noce to następujący przebieg: jedna godzina snu na trawiastym poboczu między pierwszą a drugą w nocy, następnie dwie godziny między 3:30 a 5:30 nad ranem również na trawiastym poboczu. Druga noc to szybki prysznic w hotelu, dwie godziny drzemki i wyruszenie o 3:20 w nocy na dalszą trasę. Kolejna, trzecia nocka to bieg przeplatany marszem przez całą noc z kilkoma 12-14 minutowymi drzemkami również na trawiastym poboczu lub na przystankach autobusowych.
Pierwszy etap wyzwania, jako że był płaski i w komfortowych okolicznościach, zaowocował przebiegnięciem (z rezerwą sił) aż 97 kilometrów z plecakiem zawierającym m.in. odzież na przebranie , dużo elektroniki rejestrującej ślad biegu, powerbanki, czołówki itp. Dalsze etapy to utrzymanie kilometrażu w okolicach 70 kilometrów dziennie, mimo narastającego zmęczenia, biegu w deszczu i w mokrych rzeczach oraz walki o jedzenie i miejsce na nocleg.
Średnia jaką udało się uzyskać to 73 kilometry dziennie i biorąc pod uwagę iż było to bieg bez wsparcia, gdzie duża część czasu zabierana jest na radzenie sobie samodzielnie, jest to jeden z lepszych wyników na świecie. Zresztą w zasadzie tego typu wyzwania są rzadkie, a jeśli już są podejmowane to odbywają się z pełnym supportem np. camperem z zespołem typu fizjoterapeuta , kucharz, nawigator itp.
Nie można też brać pod uwagę tzw. przejść szlaków, gdyż nie są one uwzględniane w formule sportowej głównie biegowej, polegającej na jak najszybszym i największym dziennym kilometrażu.
Relacje z każdego dnia można obejrzeć na profilu sportowym Artura Kujawińskiego na Facebooku
Zobacz również
![Bieg City Trail w Poznaniu, fot. Piotr Oleszak Bieg City Trail w Poznaniu, fot. Piotr Oleszak - dzieci w zimowych strojach, w czapkach i rękawiczach, z zawieszonymi numerami startowymi rozgrzewają się przed biegiem w lesie](/mim/sport/pictures/bieg-city-trail-w-poznaniu-fot-piotr-oleszak-dzieci-w-zimowych-s,pic1,1077,0,433194,show2.jpg?_sst=1738857447688)
W sobotę odbędzie się kolejny bieg z cyklu City Trail w Poznaniu
![Pho3nix Kids Maraton Zdjęcie przedstawiwa dzieci na trasie ubiegłorocznego wyścigu organizowanego podczas Poznań Półmaraton. Najmłodsi biegną po niebieskiej nawierzchni, która jest strefą finiszu dla dorosłych biegaczy kończących zmagania na placu św. Marka MTP](/mim/sport/pictures/zdjecie-przedstawiwa-dzieci-na-trasie-ubieglorocznego-wyscigu-or,pic1,1077,0,433135,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Bieganie zaczyna się tutaj. Ruszają zapisy na Pho3nix Kids Półmaraton
![I Otwarte Mistrzostwa Poznania w warcabach stupolowych, fot. Adrian Franek I Otwarte Mistrzostwa Poznania w warcabach stupolowych - wspólne zdjęcie uczestników kategorii open. Kilkanaście osób, kobiet i mężczyzn, stoi z dyplomami za udział w zawodach. 2 osoby kucają, zaś 3 najlepsze osoby kategorii również z pucharami na tle baneru](/mim/sport/pictures/i-otwarte-mistrzostwa-poznania-w-warcabach-stupolowych-wspolne-z,pic1,1077,0,433058,show2.jpg?_sst=1738857447688)
W stolicy Wielkopolski odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Poznania w warcabach stupolowych
![Konferencja prasowa przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży w sportach letnich Wielkopolska 2025 Konferencja prasowa przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży w sportach letnich Wielkopolska 2025 - za stołem konferencyjnym siedzi 4 mężczyzn w garniturach. Od lewej są to: Jacek Bogusławski - członek zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Paweł Szczepaniak - prezes Wielkopolskiego Stowrzyszenia Sportowego, Tomasz Wiktor - dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego](/mim/sport/pictures/konferencja-prasowa-przed-ogolnopolska-olimpiada-mlodziezy-w-spo,pic1,1077,0,433012,show2.jpg?_sst=1738857447688)