Mityng 1MILA Poznań 2024 przeszedł do historii
- Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, marki ENEA i pozostałym naszym Partnerom, w Poznaniu jesteśmy z 1MILĄ już piąty rok i za każdym razem podkreślamy jak wyjątkowa i zżyta jest tu społeczność biegaczy. Ale to, co się wydarzyło w tę niedzielę, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! - mówi Ada Smokowska, Dyrektorka mityngu 1MILI. - Dosłownie nie mogliśmy uwierzyć w tłumy biegaczy, które - mimo niesprzyjającej aury - przybywały na stadion POSiR Golęcin. Poznaniu, dziękujemy!
Mityng 1MILI tradycyjnie otworzył bieg na 5 km, który rozpoczyna się i kończy na stadionie, ale trasa wiedzie wokół Jeziora Rusałka. Jak się później okazało, była to jedyna konkurencja, którą udało się rozegrać na względnie suchej nawierzchni. Tytuł najszybciej kobiety na trasie "Lekkiej Piątki" obroniła Katarzyna Ślusarczyk (Gorzów Wielkopolski), która z czasem 00:18:39 poprawiła swój własny żeński rekord imprezy. Druga na mecie zameldowała się 16-letnia, niezwykle utalentowana triathlonistka, Julia Rachuba (Koszal Triathlon, 0:19:02). Pola Kowalewska (OŚ AZS,) z czasem 0:19:15 wywalczyła brąz. Rywalizację mężczyzn wygrał Adrian Żakowski (00:16:06), reprezentujący Decathlon Poznań. Drugie miejsce zajął Adrian Fabrykowski (AKS Bukowe, 0:17:27), a trzecie - Krystian Stańko (Obornicki Klub Lekkoatletyczny, 0:17:41).
Znamy Mistrzów Poznania Amatorów!
Po rywalizacji na dystansie "Lekkiej Piątki" przyszedł czas na dzieci i młodzież, którzy ścigali się na dystansach 100, 400 i 800 metrów. Jesienna aura nie tylko nie odstraszyła młodych biegaczy, ale, sądząc po ich uśmiechach, była wręcz dodatkową atrakcją. Po startach indywidualnych w bój ruszyły Sztafety Rodzinne 4x400 m, w których rodzice wraz z pociechami udowodnili, że nie liczy się zajęte miejsce, ale możliwość wspólnego uprawiania sportu.
Oczywiście gwoździem programu była rywalizacja na koronnym dystansie 1609 m, czyli 1 mili. Walka o tytuł Mistrza i Mistrzyni Poznania Amatorów trwała do ostatnich serii. Ostatecznie wśród kobiet najlepsza okazała się, obrończyni tytułu, Hanna Jaraszkiewicz (Kobiety Biegają) z czasem 5:17.60.
Na kolejnych stopniach podium zameldowały się Ewelina Jezierska (Night Runners, 5:30.20) oraz Nela Radlińska (5:39.15). W męskiej klasyfikacji triumfował Kacper Chruściński (12. Brygada Zmechanizowana, 4:32.75), przed Kamilem Rowińskim (Passion First, 4:37.81) i Vitalijem Kiktenko (Swords Athletics, 4:42.44).
Mityng zwieńczył wyścig Sztafet 4x400 m. Rywalizację sztafet damskich i męskich zdominowali młodzi zawodnicy klubu UKS ACHILLES LESZNO. Wygrali oni obie klasyfikacje. Na drugich lokatach, również w obu rankingach, zajęli zawodnicy z grupy treningowej Mistrzowski Trening. W rankingu sztafet mieszanych wspaniale zaprezentowała się ekipa gospodarzy - drużyna Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, z Pawłem Siekierskim na czele, uzyskując doskonały czas 4:34.41!
- Warunki nie były łatwe, ale - pół żartem, pół serio - nie sztuką jest bieganie, kiedy jest łatwo. Poznaniacy po raz kolejny udowodnili, że nie wymiękają. Atmosfera była tak gorąca, że aura zeszła na drugi plan. Najważniejsza była pasja i zabawa i to absolutnie udało nam się dowieźć. Samozwańczo ogłaszam Poznań biegową stolicą Polski! - podsumował z uśmiechem Tomasz Smokowski, organizator i komentator 1MILI.
W czasie deszczu nikt się nie nudził!
Prognozy pogody od kilkunastu dni wskazywały, że tegoroczna 1MILA Poznań będzie wyzwaniem zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Fundacja Zdrowy Ruch i partnerzy wydarzenia podjęli szereg działań, by zawody przebiegły bezpiecznie i w jak najbardziej komfortowych warunkach.
W efekcie w minioną niedzielę Golęcin tętnił życiem, a ciekawe rzeczy działy się również poza bieżnią! W Strefie Kibica stanął ogromny namiot, w którym biegacze i kibice mogli chronić się przed deszczem i posłuchać rozmów z ekspertami przy darmowej kawie i herbacie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Rodzinnej Aktywności ENEA z edukacyjnymi grami i zabawami, nawiązującymi do sportu i ekologii. Lech Poznań przygotował sportowe miasteczko dla dzieci. W strefie marki Garmin można było przetestować najnowszy sprzęt pomiarowy. Z kolei na stoisku agencji TODO wielkim wzięciem cieszyły się specjalne maskotki "Wybiegaj w Przyszłość", ze sprzedaży których część dochodów przeznaczona została na wsparcie Programu Stypendialnego "Wybiegaj w Przyszłość". Jego beneficjentami są młodzi polscy biegacze, będący na początku swojej kariery sportowej.
Tegoroczna 1MILA Poznań przechodzi do historii jako najbardziej deszczowa, ale równocześnie najbardziej emocjonująca z poznańskich edycji mityngu. Poznańscy biegacze udowodnili, że nie ma złej pogody na wspólne bieganie!