97. PZLA Mistrzostwa Polski za nami
Rywalizację podczas trzeciego dnia imprezy rozpoczęli długodystansowcy. Nowa mistrzyni Polski na 5000 m Beata Topka sięgnęła po złoto przypuszczając atak z czwartego miejsca, na którym biegła jeszcze przed ostatnim okrążeniem. W biegu mężczyzn Aleksander Wiącek zaatakował już dwa kilometry przed końcem i nie dał sobie odebrać zwycięstwa.
Konkurs skoku w dal pań przyniósł wiele radości gospodarzom. Adriana Szóstak w ostatniej próbie (6.39) wskoczyła na pierwsze miejsce zapewniając sobie drugi złoty medal na tegorocznych mistrzostwach Polski. Na podium wyprzedziła Annę Matuszewicz i Karolinę Kucharczyk. W konkursie mężczyzn po upragnione, pierwsze złoto krajowego czempionatu sięgnął wielokrotny medalista tej imprezy Andrzej Kuch, skacząc 8.05m.
Tytuł mistrzowski w biegu na 200 m w tym roku wywalczyli wśród pań Marlena Gola (23.39), a wśród panów Adrian Brzeziński (20.99). W skoku o tyczce kobiet triumfowała Kamila Przybyła z najlepszym w tym sezonie wynikiem 4.10 m.
Temperatura zawodów wzrosła podczas finałów płotkarskich. Zacięty pojedynek z bardzo dobrymi wynikami stoczyły Pia Skrzyszowska z Klaudią Siciarz. Skrzyszowska, która zdobyła tytuł mistrzyni kraju, zameldowała się na mecie z czasem 12.85. Bardzo dobry wynik padł również w biegu męskim. Damian Czykier sięgnął po złoto w czasie 13.37.
W gwiazdorsko obsadzonym konkursie rzutu młotem kobiet porządek na podium pokrył się z tegoroczną kolejnością na polskich listach. Zwyciężyła Malwina Kopron (75.42) przed Anitą Włodarczyk (74.06). Obie panie poprawiły swoje najlepsze wyniki w tym roku. Brąz wywalczyła Joanna Fiodorow (72.31).
Silnie obsadzone były również finały biegu na 800 metrów. Rywalizacja pań decydowała o tym, kto pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W bardzo szybkim biegu dominację w tym sezonie potwierdziła Angelika Sarna (2.00:28) przybiegając na metę przed Anną Wielgosz i Joanną Jóźwik. Niespodzianki nie było również wśród panów - triumfował Patryk Dobek (1.48:21) przed Mateuszem Borkowskim i Patrykiem Sieradzkim.
Rywalizację w 97. PZLA Mistrzostwach Polski zakończyły sztafety 4x400m. Ostatnia konkurencja wśród mężczyzn ponownie przyniosła wiele radości poznańskim kibicom, bowiem pierwsi na mecie zameldowali się biegacze OŚ AZS Poznań, a za nimi AZS UMCS Lublin i AZS-AWF Katowice. Kolejność sztafet żeńskich: AZS UMCS Lublin, RLTL Optima Radom, KS AZS AWF Kraków.
Klasyfikację medalową mistrzostw wygrał AZS UMCS Lublin z pięcioma złotymi krążkami. Tyle samo mieli lekkoatleci OŚ AZS Poznań. O kolejności decydowała liczba srebrnych medali, których więcej zdobyli lublinianie. W klasyfikacji medalowej wg województw najsilniejsze okazało się woj. mazowieckie przed dolnośląskim i podlaskim. W klasyfikacji punktowej bezkonkurencyjny był AZS-AWF Katowice, a klasyfikacja punktowa województw dała prowadzenie Mazowszu.
Mistrzostwa Polski trafiły na Golęcin po czternastu latach przerwy. Co ciekawe, w tym roku na poznańskim stadionie startowali lekkoatleci, którzy byli na nim obecni także 14 lat temu. Na uwagę zasługuje wyczyn Piotra Małachowskiego, który zarówno w 2007 jak i 2021 roku sięgnął w Poznaniu po złoto, a w sumie zgromadził aż 13 tytułów mistrza Polski.
Przed oficjalnym zamknięciem imprezy przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz oraz dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania Ewa Bąk wręczyli nagrody Prezydenta Miasta Poznania reprezentantom miasta, którzy uzyskali kwalifikacje olimpijskie. Okolicznościowe czeki i listy gratulacyjne odebrało pięciu z dwunastu poznańskich sportowców, którzy do tej pory wywalczyli kwalifikacje: Joanna Fiodorow, Martyna Jelińska, Wiktor Chabel, Michał Kotkowski oraz Tadeusz Michalik.
97. PZLA Mistrzostwa Polski były rozgrywane w roku jubileuszu Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki, który do życia powołano równo sto lat temu. Z tej okazji Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom, trenerom i działaczom związanym z wielkopolską lekkoatletyką. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Tadeusz Osik, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odebrali Marian Dudziak i Mieczysław Kaczor.
Gospodarzem kolejnych 98. PZLA Mistrzostw Polski będą Suwałki, ale kibiców Królowej Sportu już teraz zapraszamy na kolejne duże lekkoatletyczne zawody w roku 2022. Na Golęcinie spotkamy się za rok na mityngu Poznań Athletics Grand Prix oraz 39. PZLA Mistrzostwach Polski U23.