Zdrowa Aorta - bezpłatne badania

To już ostatnia szansa, by skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego - USG aorty brzusznej. Mogą się na nie zgłosić mężczyźni z Poznania i całej Wielkopolski, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. 

Na zdjęciu stolik, za nim baner z napisem: zdrowa aorta, badanie usg aorty brzusznej - grafika artykułu
To już ostatnie miesiące, w których można wziąć udział w programie

Ostatnie bezpłatne badania USG aorty brzusznej odbędą się 22 sierpnia oraz 12 września w Centrum Medycznym Arterieart w Poznaniu przy ul. Rakoniewickiej 23A. Są częścią Wielkopolskiego programu "Zdrowa Aorta", który właśnie dobiega końca. 

Zapisywać mogą się mężczyźni w wieku 50-69 lat, mieszkający w województwie wielkopolskim. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 503 075 095 (kontakt od pon. do pt. w godz. 9 - 15) lub wysłać mail na adres: zdrowaaorta@arterieart.com. W wiadomości należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz miejscowość, w której chce się wykonać badanie - odbywają się one we wszystkich miastach powiatowych województwa wielkopolskiego. Są całkowicie bezpłatne, ponieważ finansowanie odbywa się z funduszy regionalnych Unii Europejskiej. 

Do tej pory badania wykonano już u 9 500 pacjentów. U ponad 220 osób stwierdzono tętniaka aorty brzusznej - który może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie wykryty w odpowiednim czasie. Pacjenci ci zostali objęci nie tylko programem Zdrowa Aorta, ale również - dzięki inicjatywie twórcy projektu, prof. Grzegorza Oszkinisa - bezpłatnymi badaniami kontrolnymi, których prowadzenie planowane jest przez kolejne 3 lata.

USG aorty brzusznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Pomaga uchronić się przed tętniakiem - czyli znacznym zwiększeniem średnicy aorty. U mężczyzn występuje on znacznie częściej niż u kobiet, a prawdopodobieństwo jego występowania rośnie wraz z wiekiem. U większości osób nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Pęknięty - stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.

AW