Wyjątkowa wystawa w poznańskim muzeum

"Jacek Malczewski / Lech Majewski" - tak brzmi tytuł nowej wystawy Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ekspozycja czasowa będzie dostępna od 26 lipca. Jest to prezentacja wideoartów Lecha Majewskiego na podstawie dzieł Jacka Malczewskiego. 

Kadr z wideoartu - mężczyzna patrzący na obraz - grafika artykułu
Lech Majewski podejmuje twórczą dyskusję z Jackiem Malczewskim/ kadr z wideoartu artysty, mat. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Twórca wystawy, Lech Majewski wykorzystał sztukę wideo do interpretacji dzieł Jacka Malczewskiego. Ekspozycja składa się z cyklu 13 etiud filmowych, opartych na kilkunastu obrazach malarza. 

Wideoarty będą dostępne dla zwiedzających w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Zostaną usytuowane w pobliżu dzieł Jacka Malczewskiego, których w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz jego oddziałach jest około 150. 

Praca Lecha Majewskiego, będąca formą dialogu z Jackiem Malczewskim, stawia diagnozę współczesności. Pokazuje ona, jak artysta widzi XXI wiek, skupiając się na aspektach takich jak zanik duchowości, marazm czy upadek obyczajów. 

W dniu otwarcia wystawy (26 lipca) o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Lechem Majewskim, podczas którego uczestnicy i uczestniczki poznają refleksje oraz krytyczne spojrzenie twórcy na temat współczesności. Prowadzące rozmowę dr Agnieszka Skalska oraz Zuzanna Wagner zapytają m.in. o źródła fascynacji twórcy ekspozycji sztuką Jacka Malczewskiego. 

Następnego dnia, 27 lipca o godzinie 12.00, odbędzie się spacer po ekspozycji "Podróż przez epoki i pejzaże. Śladami Jacka Malczewskiego w wideoartach Lecha Majewskiego". Uczestnictwo w nim pozwoli na poznanie dialogu artystów i interpretacje obrazów, za pomocą których komunikują się ponad mediami i epokami. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Wagner. 

Lech Majewski jest twórcą wideoartów, malarzem, reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, poetą i prozaikiem. Jego prace pojawiały się w prestiżowych centrach sztuki: w Londynie, Buenos Aires, Paryżu, Wenecji i wielu miastach Dalekiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii. 

Polski malarz, Jacek Malczewski jest jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Jest twórcą dzieł takich jak: "Melancholia", "Błędne koło", "Thanatos", "Śmierć" czy "Zatruta studnia". 

Wejściówka na spotkanie z twórcą oraz na spacer po ekspozycji jest w cenie biletu do muzeum. Wystawa zakończy się 26 stycznia następnego roku.  Więcej informacji na temat ekspozycji znajduje się na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

AG