Weekend w Poznaniu

Pogoda i temperatura w kwietniu jest jak w bollywoodzkim hicie sprzed lat - czasem słońce, czasem deszcz. Podobnie zróżnicowana jest oferta na ten weekend - można go spędzić na przykład na inauguracji KontenerArt nad Wartą, wybrać się na wernisaże wystaw lub kibicować poznańskim rugbystom w walce o mistrzostwo Polski. 

Biegacze podczas zeszłorocznego półmaratonu - grafika artykułu
W niedzielne przedpołudnie Poznań opanują biegacze, którzy pokonają dystans półmaratonu fot. POSiR/Dorota Szota

PIĄTEK 14.04

Spectrum - warsztaty choreograficzne

"Spectrum" to rozłożony na wiele choreograficznych języków spektakl w całości przygotowany przez tancerzy Baletu Teatru Wielkiego. Są jego twórcami w każdym aspekcie: odpowiadają za choreografię, strategię komunikacji, materiały promocyjne, scenografię, dobierają muzykę i tańczą. Szykuje się pełna zaskakujących barw podróż, która odsłoni widzom inne oblicze zespołu baletowego, a tancerzom i tancerkom pozwoli odkryć nowe formy ekspresji, nie tylko na scenie.

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10

Godz. 11:00 i 19:00

Bilety: 25-30 zł

Więcej na stronie Teatru Wielkiego.

Rat Kru na otwarcie kontenerów

Na inauguracji KontenerArt wystąpi poznański duet Rat Kru. Artyści balansują na granicy sztuki i kiczu, niekiedy przekraczając i jedno, i drugie. 

KontenerArt, okolice ul. Ewangelickiej i parku Stare Koryto Warty

Godz. 18:00 - 22:00

Wstęp bezpłatny

Więcej na wydarzeniu na Facebooku.

EABS gra Komedę

EABS to najpopularniejsza i najbardziej podziwiana formacja nowego, polskiego jazzu. To próba nowego podejścia do tego gatunku muzyki poprzez włączenie nowych brzmień (elektroniki, hip hopu a nawet impulsywnego rapu), szukania w pomysłach odniesień do soulu, funku, hip-hopu, elektroniki i kompozycyjnego eksperymentu nowego jazzu. "Repetitions/Letters to Krzysztof Komeda", którego będzie można posłuchać w piątek, to spójna koncepcja kompozytorska zespołu poświęcona legendzie polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie..

Sala Wielka CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 19:00

Bilety: od 100 zł

Więcej na stronie wydarzenia.

Instalacja "Trzepot"

Instalacja "Trzepot" to około dwustu talerzy malowanych ręcznie, na których artystki spróbowały oswoić trudne emocje związane z migracjami. - Chcemy, by nasza instalacja była otwarta na interpretacje, ale głęboko w nas siedzi to, co obserwujemy, czyli ucieczka ludzi przed wojną, lęk przed przyszłością. Dla nas namalowane na talerzach lecące w jedną stronę ptaki symbolizują przemieszczanie. Czasem jest to ucieczka w nieznane i próba znalezienia nowej, bezpiecznej przestrzeni, czasami upragniony powrót - mówią członkinie nieformalnej grupu pol_sztyma_wolna, którą tworzą: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Wszystkie trzy ukończyły Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W pracy wykorzystują starą ceramikę wyszukaną na pchlich targach i dają talerzom i paterom drugie życie.

Pracownia VZORY, ul. Ślusarska 15

Wernisaż o godz. 19.00 (wystawa otwarta do 5 maja)

Wstęp bezpłatny

Więcej na stronie wydarzenia.

Fiński black metal Pod Minogą

Podróż z głębi fińskich lasów do zachodniej części Stanów Zjednoczonych w ciągu jednej nocy? Brzmi nierealnie, ale zadania tego podejmą się Wayfarer oraz Havukruunu, którzy w kwietniu wyruszyli na wspólną trasę. Havukruunu wykonują black metal z naleciałościami wszystkiego, czym black metal nie jest. Jako support wystąpi grupa Tankograd. 

Klub Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8

Godz. 19:00

Bilety: od 85 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wystawa biżuterii PRL

Polski design czy wzornictwo, dziedzictwo narodowe, a może pokłosie socjalistycznej unifikacji? Jak obiektywnie ocenić biżuterię projektowaną i wytwarzaną w latach 1945-1989, aby nie pozbawić jej wyjątkowości, a jednocześnie dokonać syntezy i wysnuć wnioski cenne dla współczesnej polskiej sztuki złotniczej? Z tymi pytaniami wraz z zespołem Galerii YES mierzy się kurator wystawy, dr hab. Michał Myśliński z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wystawa potrwa do 9 czerwca. 

Galeria YES, ul. Paderewskiego 7 

Wernisaż o godz. 19:00, wystawa czynna od poniedziałku do piątku, godz. 11:00-19:00, soboty w godz.: 11:00-15:00

Wstęp bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Piniak w CK Zamek

Piniak Przemysław przyjeżdża na rezydencję artystyczną do CK Zamek i nakłada na Poznań swój filtr. Aby postawić swoje autorskie znaki drogowe, postanawia stworzyć serię miejskich legend. Piniak zaprasza publiczność na spacery miejskie, podczas których opowie o swoim punkcie widzenia. Na wystawie, której kuratorem jest Jagna Domżalska, zobaczyć będzie można malarstwo ilustrujące opowiadania i posłuchać właśnie tych stworzonych na miejscu legend. Wystawę można oglądać do 7 maja.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Wernisaż godzina 18:00

Wstęp wolny

Więcej na strone CK Zamek.

Patrycja Markowska

Koncert (elektryczny) odbędzie się w ramach trasy "Wilczy pęd electric/acoustic Tour". Nie zabraknie nowych utworów z wydanej w zeszłym roku płyty "Wilczy Pęd" oraz największych hitów artystki. Najnowszy krążek wokalistki to granie akustyczne i nieskrępowane, a jednocześnie eklektyczne, z elementami popu, nadającymi współczesny charakter całości.

Tama, ul. Niezłomnych 2

godz. 20:30

Bilety: od 99 zł

Więcej na stronie wydarzenia.

Monodram "Kalina"

Monodram muzyczny Anny Mierzwy to opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, a jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem - choć los nawet na chwilę nie pozwalał jej zapomnieć, że wciąż jest jednak śmiertelna. To historia konstruktorki własnego mitu, która zżymała się na jego użycie. 

Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5

Piątek: godz. 18:30; sobota i niedziela: godz. 17:00

Bilety: 50/70 zł

Więcej informacji na stronie teatru.

Prawo wyboru

Tytułowe prawo wyboru należeć będzie do widzów. To oni zdecydują o losie głównego bohatera tekstu Ferdinanda von Schiracha - w tej roli Aleksander Machalica. Wybitny niemiecki dramatopisarz zyskał już opinię literackiego "sumienia" ludzkości. Polska prapremiera jego - popularnego w europejskich teatrach i stacjach telewizyjnych - dramatu jest okazją, by w pełnym napięciu śledzić przesłuchania kolejnych ekspertek stających przed Komisją Etyki. W sobotę spektakl będzie tłumaczony na polski język migowy, z możliwością skorzystania z pętli indukcyjnej.

Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5

Piątek: godz. 20:00; sobota i niedziela: godz. 19:00

Bilety: 70/90 zł

Więcej informacji na stronie teatru.

SOBOTA, 15.04

Targi Look and beautyVision

Na targach fryzjerskich będzie można zainspirować się nowymi trendami, poznać topowe marki, a także wziąć udział w konkursach, na które fryzjerzy czekają cały rok. Atrakcje są skierowane przede wszystkim dla profesjonalistów, ale osoby spoza branży również znajdą tu mnóstwo pomysłów na stylizacje włosów i tysiące produktów. Równocześnie odbywa się forum kosmetyczne beautyVision. W programie: prestiżowe konkursy fryzjerskie, pokazy gwiazd, seminaria, premiery kolekcji i wykłady prowadzone przez ekspertów. Do zwiedzania obu imprez targowych upoważnia jeden bilet wstępu.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14 (wejście główne od ul. Śniadeckich)

Sobota i niedziela, godz. 10:00-18:00

Bilety: od 42 

Więcej informacji na stronie targów

Mistrzostwa Polski w rugby 7-osobowym

Na boisku Posnanii odbędzie się finałowy turniej Mistrzostw Polski w rugby 7, czyli olimpijskiej odmianie tej dyscypliny. Podczas imprezy rugbiści Posnanii będą bronić tytułu mistrzowskiego. Udział, oprócz poznańskiej, zapowiedziało jeszcze 7 drużyn: AZS AWF Warszawa, GKR Tytan Gniezno, Lechia Gdańsk, Orkan Sochaczew, Juvenia Kraków, Legia Warszawa i Biało-Czarni Nowy Sącz. Zawody rozpoczną się o godz. 14, a na wieczór - od godz. 19:30 zaplanowane są mecze finałowe, które będą rozgrywane przy sztucznym oświetleniu.

Boisko Posnanii, ul. Słowiańska 78

Godz. 14

Wstęp bezpłatny

Więcej na stronie sekcji rugby.

Wina warte Poznania

Win od sześciu wielkopolskich producentów będzie można spróbować na rynku Jeżyckim. To kolejna edycja wydarzenia popularyzującego regionalne winiarstwo, którego organizatorem są Targowiska Poznańskie. W sobotę swoje trunki zaprezentują winnice: Jaworowo, Lipka Wielka, Katarzyna, Vera, Enosfera i Miodosytnia Imbiorowicz.

Rynek Jeżycki

Godz. 8:00-14:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie poznan.pl.  

Komeda - Nim wstanie dzień

Poznańska premiera w ramach komedowskiego cyklu Ery Jazzu. "Nim Wstanie Dzień" to muzyczno-teatralne widowisko łączące koncert jazzowy z obrazem. Wraz z mistrzowską grą aktorską, kompozycjami Krzysztofa Komedy, nowoczesnymi efektami graficznymi oraz wizualizacjami przedstawia fabularyzowane życie wybitnego, poznańskiego muzyka i kompozytora. "Nim Wstanie Dzień" to także jedyne w swoim rodzaju połączenie monodramu, animowanych multimediów i muzyki na żywo, wykonywanej przez kwartet jazzowy.

Sala Wielka CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 19:00

Bilety: od 120 zł

Więcej na stronie wydarzenia.

5 lat Pawilonu

Przez 5 lat udało się Pawilonowi stworzyć nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Od samego początku stał się miejscem różnych głosów, perspektyw i spojrzeń - instytucją budowaną na różnorodności i otwartości. Z okazji rocznicy najpierw wystąpi Daniel Szwed, a po nim Tyler Matthew Oyer. Po koncertach w DKS Oficyna odbędzie się "Pawilon birthday afterparty with Kem". 

Pawilon - ul. Ewangelicka 1, DKS Oficyna - al. Niepodległości 30

Koncerty o godz.: 20:00 i 21:30, afterparty: 00:00

Wstęp: na koncerty - bezpłatny, na afterparty - od 10 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Marika na otwarciu KontenerART

W sobotę, 15 kwietnia, w  KontenerART przy ul. Ewangelickiej odbędzie się koncert Mariki. Królowa polskiego dancehallu wraca do gry. Po kilku latach fonograficznej ciszy, ukazuje się "Cykl", szósty długogrający album artystki. Najnowsza płyta zawiera kilkanaście utworów kipiących od basu, perkusji i energii. Gatunkowo artystka łączy ambitną taneczną elektronikę, dancehall, afrobeat i pop, nawija i śpiewa. 

KontenerArt, okolice ul. Ewangelickiej i parku Stare Koryto Warty

Godz: 19:00

Wstęp: bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Charlie już w sobotę w Rewirach

Charlie to jedna z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych didżejek, jakie ostatnimi laty pojawiły się na polskiej scenie. Utożsamiana z najwyższej jakości selekcją i techniką. Otwarta głowa i stylistyczna elastyczność idące w parze ze świetnym warsztatem są jej największymi atutami, które bronią się same. W jej selekcji znajdują się elementy acidu i cold wave'u, lecz szczególną słabość ma do italo disco, czego dowodem są jej znakomite miksy oraz SZUM  - autorski cykl imprez cieszący się ogromnym uznaniem. W Poznaniu postawi na formułę DJ setu i porywającą, taneczną mieszankę, w której nie zabraknie niespodzianek, co idealnie pasuje do konceptu cyklu Slalom.

Rewiry, al. Niepodległości 8a

Godz. 20:00

Wstęp: bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Start wiosny w Ogrodzie Szeląg

15 kwietnia w odświeżonej odsłonie otwiera się Ogród Szeląg, z nową przestrzenią idealną na podziwianie budzącej się do życia przyrody. A w naturze kultura brzmi najlepiej, więc i tego lata na scenie pojawi się wielu wspaniałych artystów. 

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Start: 10:00

Wstęp: bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia 

Niechęć w SARP social club

Warszawski zespół jazzowy, który liryzm i filmową ilustracyjność zderza z chropowatym brzmieniem alternatywnego rocka, pojawi się w Poznaniu 15 kwietnia. Jesienią zespół zaszył się w studio, by nagrać kolejną płytę. Na koncertach usłyszeć będzie można nowy album niemal w całości. Ponadto Niechęć wykona nagradzane w większości podsumowań najlepszych polskich płyt 2022 roku "Unsubscribe". Nie zabraknie też starszych kompozycji.

SARP social club, Stary Rynek 56

Godz. 19:30

Wstęp:od 45 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Gałczyński wraca na deski

Legendarny i uwielbiany Teatrzyk Zielona Gęś z wielkim hukiem i w blasku fleszy wraca na scenę. Napisane ponad siedemdziesiąt lat temu literackie perełki - scenariusze krótkich scen, gagów, etiud aktorskich i epizodów muzycznych, zebrane pod egidą "Zielonej Gęsi", miały w intencji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego diagnozować ówczesną Polskę, obnażać absurdy codzienności, wskazywać niedorzeczność i fałsz realiów politycznych, a nade wszystko - wyśmiewać głupotę w każdej jej postaci. Poznańska inscenizacja w reżyserii Pawła Aignera udowadnia, jak aktualne pozostają diagnozy Gałczyńskiego w odniesieniu do Polaków.

Spektakl grany będzie do 25 czerwca 2023 roku.

Teatr Animacji, Św.Marcin 80/82

Godzina 17:00

Bilety: normalny - 70 zł, ulgowy - 60 zł, grupowy - 50 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Food Truckowe święto w Poznaniu

Food Park powraca, tym razem  w nowej lokalizacji - na Łęgach Dębińskich, w parku im. Jana Pawła II. W planach organizatorów jest całodniowe wylegiwanie się na zielonej trawie, testowanie najlepszego street foodu w tym kraju, popijanie krajowych piwek, zmrożonych bąbelków, gry, zabawy czy wspólny trening zumby w sobotę o 15:00. Zaproszonych zostało kilkadziesiąt food trucków serwujących dania z całego świata! Pojawią się smaki m.in. z USA, Meksyku czy Azji.

Park im. Jana Pawła II

Sobota - godz. 12:00-21:00, niedziela - godz. 12:00-20:00.

Wstęp: bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Kiermasz książek na rzecz zwierząt

To wyjątkowe 2 dni, podczas których można wesprzeć bezdomne zwierzęta i jednocześnie zaopatrzyć się w ciekawą pozycję do czytania. Organizatorzy zapewniają, że będzie w czym wybierać. Każdy może też przynieść książkę na kiermasz - można zrobić to wcześniej lub w dniu wydarzenia. 

Pireus, ul. Głogowska 35, 

sobota - niedziela, godz. 11 - 18

Wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku.

Baśnie i bajki w muzyce - koncert charytatywny

Baśnie i bajki opowiadane są najmłodszym w każdym zakątku świata. Poznański koncert powstał, by pomagać chorym dzieciom z Afryki. Dla publiczności zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyr. majora Pawła Joksa, która przeniesie słuchaczy do bajkowego świata, gdzie dobro zawsze zwycięża. Każdy bilet stanowi cegiełkę, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów leczenia dzieci z Kamerunu, Madagaskaru  i Republiki Środkowoafrykańskiej

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1,

Godz.: 17:00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Strefa zabawy - Wiosenny bukiet

Jakie kwiaty kojarzą się z wiosną? Na warsztatach dla dzieci będzie można wspólnie stworzyć żółto-czerwony bukiet. Obraz z kwiatami będzie piękną dekoracją dziecięcego pokoju. Podczas warsztatów ich uczestnicy pozostają pod opieką prowadzącej. Liczba miejsc ograniczona.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 11

Wstęp: 20 zł

Dla dzieci w wieku 3‒5 lat

Więcej informacji na stronie CK Zamek

MET Opera Live. Richard Strauss: Kawaler z różą

Retransmisja spektaklu to okazja, by zobaczyć trzy gwiazdy operowej sceny w trzech głównych rolach w inscenizacji komedii Straussa. Sopranistka Lise Davidsen zadebiutuje na scenie Met w roli Marszałkowej, zaś mezzosopranistka Isabel Leonard - w roli Oktawiana. Partnerować będzie im sopranistka Erin Morley w roli Zofii. Orkiestrę poprowadzi Simone Young. Reżyseruje Robert Carsen.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz: 18:00

Bilety: 40/50/60 zł 

Więcej informacji na stronie CK Zamek.

Bajki malutkie

"Bajki malutkie" autorstwa Maliny Prześlugi to cykl trzech niezależnych od siebie mikro-opowieści. Na ratunek pewnej damie w opałach wyruszy w nich nie książę, a Rozczarowany Rumak Romuald, zupełnie bez jeźdźca. Maleńka pchła Majka pomyli pluszowego misia z żywym zwierzątkiem i wpadnie w niezłe tarapaty, w które zamieszany będzie podejrzanej maści komar. A na końcu widzowie wybiorą się w daleką podróż w towarzystwie koteczki Fiu Fiu oraz pcheł podróżniczek - Majki i Maćka. 

Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Sobota i niedziela - godz. 11:00 i 13:00

Bilety: 40-55 zł

Rekomendowany wiek widzów:  od 4 lat

Więcej informacji na stronie teatru

Tede z3H

Tede zaprezentuje swoje nowe wydawnictwo 3H. Przygotowana specjalnie na tę okazję oprawa wizualna zagwarantuje jedyne w swoim rodzaju doznania. 

Klub 2progi, al. Niepodległości 36

start wydarzenia 19:00

Bilety: 69 zł

Więcej na stronie wydarzenia

NIEDZIELA 16.04

15. Poznań Półmaraton

Na poznańskie ulice wybiegnie około 8 tysięcy osób, by pokonać ponad 21 kilometrów. Trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Grunwaldzką, Jugosłowiańską, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską, Dolna Wilda, Piastowską, Drogą Dębińską, Strzelecką, Garbary, Solną, Nowowiejskiego, Pułaskiego, Roosevelta i  Bukowską. Meta znajduje się na terenie MTP. Warto wybrać się na spacer i pokibicować biegaczom. Przy okazji półmaratonu w hali nr 3 odbywać się będą targi Run Expo.

Start: MTP, ul. Głogowska 14

Od godz. 10

Szczegóły na stronie 15.Poznań Półmaratonu.

"Przeminęło z wiatrem" w Rialto

Stowarzyszenie Kin Studyjnych świętuje 100-lecie wytwórni Warner Bros i z tej okazji w kinie Rialto będzie okazja zobaczyć prawdziwe perełki światowej kinematografii. W niedzielę można spędzić prawie 4 godziny oglądając na dużym ekranie ekranizację bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. W 1939 r. arcydzieło Davida O. Selznicka olśniło publiczność i zdefiniowało czym powinien wyróżniać się hollywoodzki hit: odważnym filmowaniem, pełnym rozmachu, pasji, dramatu i ponadczasowego romansu. Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 9 statuetek, w tym dla najlepszego filmu, za role aktorskie dla Vivien Leigh i Hattie McDaniel (pierwsza Afroamerykanka), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia i twórcze wykorzystanie taśmy barwnej.

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

godz. 17:00

Bilety: od 25 zł

Więcej na stronie wydarzenia.

Inne dobra w CK Zamek - wystawa Agnieszki Rayss

Wystawa składa się z fotografii przedstawiających obiekty znalezione w magazynach muzealnych. Została zorganizowana jednak odmiennie niż muzeum, które segreguje i porządkuje według obiektywnych w swojej opinii haseł. "Inne dobra" to słownik wizualnych skojarzeń. Miesza on porządki, rangi i hasła, aby wydobyć i wskazać fascynujące polityki muzealne. 

Galeria PF, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

godz. 12:00 - 19:00 (od 15 kwietnia do 28 maja)

obowiązują bilety na zwiedzanie Zachodniego Skrzydła Zamku

Więcej na stronie CK Zamek.

Nowy czyta dzieciom

Teatr Nowy kontynuuje podróż "Z nowym przez epoki". W kwietniu udadzą się do źródeł klasycznego teatru, w pasjonującą podróż w czasie ku starożytności. Będzie można sprawdzić, co kryje się pod komicznymi i tragicznymi maskami i kto chodził na koturnach, przyjrzeć się nieco bliżej zasadom rządzącym antycznymi przedstawieniami. To będą prawdziwe igrzyska!

Teatr Nowy, Trzecia Scena, Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego)

Godz. 11:00

Bilety: 15 zł (dzieci), 20 zł (dorośli)

Szczegóły na stronie Teatru Nowego.

Otwarcie sezonu motorsportowego na Torze Poznań

Akademia Toru Poznań, instruktorzy Sport Drive oraz kobieca strona motorsportu Motoheels wprowadzą w świat wyścigów oraz treningów dla zarówno zawodników profesjonalnych, jak i amatorów. Do przetestowania będą różne moduły treningowe Akademii Toru Poznań, rabaty na pełne szkolenia, a instruktorzy podzielą się tipami związanymi z techniką jazdy. 

Tor Poznań, ul. Wyścigowa 3, Przeźmierowo

od godz. 9:00

wstęp bezpłatny

Więcej informacji i zapisy na szkolenia dostępne są na stronie wydarzenia