Strzelecki na muralu

Szkoła Podstawowa nr 53 na Głuszynie zyskała mural ze swoim patronem. Na jednej ze ścian pojawiło się malowidło przedstawiające Pawła Edmunda Strzeleckiego - polskiego podróżnika, badacza i zdobywcę Góry Kościuszki. 

Zdjęcia z odsłonięcia muralu z Pawłem Edmundem Strzeleckim - na muralu mężczyzna z koalą na ramieniu, mężczyzna trzyma w ręku lupę, przez którą patrzy na kulę ziemską. Dookoła zgromadzeni ludzie - grafika artykułu
Szkoła Podstawowa nr 53 na Głuszynie zyskała mural z Pawłem Edmundem Strzeleckim

Uroczyste odsłonięcie muralu Pawła Edmunda Strzeleckiego odbyło się w piątek, 27 października. Dzieło przedstawia Strzeleckiego, który ma na ramieniu koalę i patrzy przez lupę na kulę ziemską. 

- To już kolejne miejsce upamiętniające poznańskiego badacza i podróżnika. Mural ten to nie tylko ozdoba szkoły, ale także punkt, w którym odwiedzający Głuszynę będą mogli zrobić sobie zdjęcie z jedną z najwybitniejszych osób z tej okolicy. Cieszę się także, że praca wybitnego, znanego na arenie międzynarodowej artysty znalazła się także w Poznaniu - mówił Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Kulminacja obchodów roku Strzeleckiego odbyła się na początku października, ale wydarzenia związane z jego upamiętnieniem trwać będą jeszcze długo. 

Mural jest autorstwa Radu Dumbrava - artysty malarza, muralisty, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Kiszyniowie. Jest on autorem największego muralu w Mołdawii "Kolumna Narodu" oraz uczestnikiem realizacji najdłuższego historycznego malowidła ściennego w Polsce i Europie "750 Metrów Sławy" o powierzchni 2250 m2, które znajduje się w Legionowie. W latach 2015/2016 brał udział w festiwalu Monumental Art w Gdańsku i współpracował z Gdańską Szkołą Muralu. Od 2013 roku namalował ponad 3300 m2 dzieł w 15 miastach z 6 krajów. 

Szkic muralu powstawał przez kilka tygodni a jego ostateczna wersja została ustalona przez Katarzynę Ficer - dyrektorkę SP53, kadrę szkoły oraz artystę. Miasto przeznaczyło na jego wykonanie 10 tys. zł. 

W październiku minęło dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w Polsce, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem tego podróżnika. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie poznan.pl.

Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

PD