Sąsiedzkie Centra Inicjatyw Lokalnych - ruszył otwarty konkurs

Ruszył kolejny otwarty konkurs na prowadzenie Sąsiedzkich Centrów Inicjatyw Lokalnych. W tym roku może ich być nawet 25. Każdy poznaniak i poznanianka może tam przyjść i z pomocą innych zmienić swój fyrtel na lepsze. 

Na zdjęciu grupa ludzi na podwórku, przy wspólnym stole/ - grafika artykułu
Organizacje pozarządowe mogą składać swoje oferty do 19 lutego/ fot. Fyrtel Główna - Ula Jocz

W tym roku na prowadzenie wszystkich Centrów Inicjatyw Lokalnych Miasto zaplanowało przeznaczyć ponad 2,1 mln zł. To pieniądze, które pozwolą na działalność aż 26 takich miejsc. Część centrów (8 sąsiedzkich i jedno regrantingowe) już w ubiegłym roku otrzymała zapewnione miejskie wsparcie aż na trzy lata, w związku z tym nie musi w tym roku składać ofert w konkursie. 

Organizacje pozarządowe mogą składać swoje oferty do 19 lutego za pośrednictwem platformy witkac.pl. Podpisane i zeskanowane potwierdzenie złożenia dokumentu należy wysłać mailem na adres prd@um.poznan.pl oraz do wiadomości: cil@um.poznan.pl (w jednej wiadomości) do 22 lutego.

Oferty powinny zawierać m.in. szczegółowy opis koncepcji prowadzenia Sąsiedzkiego Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz korzyści, jakie mogłoby ono przynieść mieszkańcom okolicy. Niezbędny będzie także plan działań oraz oczekiwane rezultaty. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.poznan.pl.

Miasto zadbało również o ochronę środowiska. Zgodnie z regulaminem organizacje, które będą prowadzić sąsiedzkie CIL-e, nie powinny przy organizacji imprez używać jednorazowych plastikowych talerzyków ani sztućców, a wodę podawać w naczyniach wielorazowych - np. w szklankach albo w butelkach zwrotnych. Powinny również zrezygnować z jednorazowych reklamówek foliowych, baloników czy sztucznych ogni i petard. 

CIL - miejsce, w którym łączą się sąsiedzi

Czym są Sąsiedzkie Centra Inicjatyw Lokalnych? To miejsca, których najważniejszym zadaniem jest wspieranie i budowanie poczucia lokalnej wspólnoty. Program został uruchomiony w 2016 roku przez Gabinet Prezydenta Miasta Poznania, aby ułatwić poznaniakom uczestnictwo w życiu społecznym. 

- Mieszkańcy osiedli mogą się tam spotkać, by porozmawiać na ważne dla nich tematy oraz zrealizować swoje pomysły - wyjaśnia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Centra nie tylko organizują wydarzenia integracyjne czy edukacyjne, ale również badają i diagnozują potrzeby lokalnej społeczności. Dzięki temu mogą prowadzić działania, które są naprawdę potrzebne w danym sąsiedztwie. 

Obecnie w stolicy Wielkopolski działają dwa rodzaje CIL-i: sąsiedzkie (w ubiegłym roku było ich 22) oraz jedno regrantingowe.

Regranting - najprościej mówiąc - polega na tym, że organizacja pozarządowa otrzymuje od Miasta dotację, którą następnie przekazuje innym organizacjom - wybranym w konkursie mikrodotacji. To rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich. Miasto może dzięki niemu skuteczniej dotrzeć z ofertą konkursów do różnych środowisk, a mniejsze fundacje i stowarzyszenia mogą dzięki temu liczyć na prostsze procedury i większe wsparcie przy składaniu ofert i rozliczaniu mikrograntów. W efekcie korzystają wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy dzięki temu mogą wziąć udział w większej liczbie projektów i wydarzeń. 

CIL regrantingowe jest więc miejscem, gdzie mogą zgłosić się osoby, które mają ciekawe pomysły i chciałyby zmienić coś w swoim otoczeniu, ale w ich rejonie nie ma Sąsiedzkiego Centrum Inicjatyw Lokalnych. Wsparcia mogą tam szukać nie tylko organizacje pozarządowe, ale także małe, nieformalne grupy - może to być np. kilkoro sąsiadów, chcących zorganizować osiedlowy piknik, stworzyć ogród społeczny albo bibliotekę sąsiedzką. W regrantingowym CIL mogą wówczas złożyć wniosek o mikrogranty, czyli dofinansowania, na realizację swoich pomysłów.

AW