Rusza sezon kąpielowy

W sobotę, 15 czerwca startują miejskie kąpieliska nad poznańskimi jeziorami oraz pływalnia letnia Kasprowicza. Z wypoczynku nad wodą w stolicy Wielkopolski będzie można korzystać do końca wakacji. 

Zdjęcie przedstawia ratownika i ludzi na plaży. - grafika artykułu
Jezioro Kierskie - Plaża Parkowa (Kiekrz)/ fot. POSiR

Pływalnia letnia Kasprowicza otworzy się dla poznanianek i poznaniaków spragnionych kąpieli w sobotę w samo południe. Przez pierwszy tydzień będzie działała w godzinach 12.00-20.00. Po zakończeniu roku szkolnego, czyli od 22 czerwca, wydłuży godziny otwarcia i będzie działała od 9.00. Uruchomione zostaną ponadto tzw. godziny dla pływaków, czyli poranki (7.00-9.00), podczas których będzie możliwe skorzystanie wyłącznie z 50-metrowego basenu pływackiego.

Ceny wstępu na basen będą takie same jak w ubiegłym roku. Bilet normalny będzie kosztował 23 złote, a ulgowy 16 złotych. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny z kodem terytorialnym Poznania i seniorzy (Poznańska Złota Karta). 10-procentowy rabat czeka przy zakupie karnetu na 10 wejść. Warto również korzystać z obiektu po godzinie 18.00, wówczas cena biletu wynosi tylko 12 złotych. Uczestnicy programu OK Poznań mogą w dostępnej puli zniżek skorzystać z wejścia na basen letni za 1 zł. Bilety można kupować w kasach przy wejściu na pływalnie. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zachęcają do korzystania ze sprzedaży online prowadzonej przez platformę ToBilet.pl.

Odwiedzający pływalnię mają do dyspozycji 50-metrowy basen sportowy, nieckę ze zjeżdżalnią oraz brodzik z wodnymi atrakcjami dla najmłodszych. W sąsiedztwie dostępne są również boiska do siatkówki plażowej i urządzenia do street workoutu. Przy basenie będzie działał punkt gastronomiczny, na miejscu będzie także możliwość wypożyczenia leżaka.

Chwiałkę - drugą z letnich pływalni POSiR - można będzie odwiedzić po zakończeniu roku szkolnego. Jako pierwsi z tego obiektu skorzystają uczestnicy Enea Junior Poznań Triathlon. Zawody triathlonowe dla najmłodszych odbędą się w sobotę, 22 czerwca, a już następnego dnia - w niedzielę, 23 czerwca - baseny będą dostępne dla wszystkich. W sezonie Chwiałka będzie otwarta w godz. 9.00-19.00. Cennik pływalni jest taki sam, jak obiektu w parku Kasprowicza.

Bezpieczeństwo na kąpieliskach

Od soboty, 15 czerwca miłośnicy pływania pod chmurką będą mogli również wybrać się na jedno z czterech poznańskich kąpielisk. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zorganizują je nad Rusałką, Jeziorem Strzeszyńskim oraz Jeziorem Kierskim, które jako jedyne w Poznaniu posiada aż dwa kąpieliska (Plaża Smocza - Krzyżowniki oraz Plaża Parkowa w Kiekrzu).

Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez minimum dwóch, a w Kiekrzu trzech ratowników. Podczas ich obecności należy zwrócić uwagę na kolor flagi. Biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie pływania.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe, a w Kiekrzu miejsce na rozpalenie ogniska.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, defibratory, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. U ratowników można zgłaszać chęć skorzystania ze specjalnego wózka plażowego, który ułatwi plażowiczom z ograniczoną sprawnością ruchową wejście do wody. W takie ułatwienie wyposażone są wszystkie poznańskie kąpieliska. Przed sezonem teren sąsiadujący z kąpieliskami został gruntownie wysprzątany, obiekty przeszły konserwację, a na Krzyżowniki oraz nad Rusałkę trafił nowy piasek (łącznie 250 ton).

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.

W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Kąpieliska w sezonie 2024

  • Jezioro Kierskie - Plaża Parkowa (Kiekrz)

Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

  • Jezioro Kierskie - Plaża Smocza (Krzyżowniki)

Na plaży znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W sąsiedztwie kąpieliska mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy plaży stanie food truck z lodami, napojami i przekąskami.

  • Jezioro Strzeszyńskie - Plaża Malibu

Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do gier zespołowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne, plac zabaw, pomost oraz molo.

  • Kąpielisko Rusałka

Do dyspozycji wypoczywających jest rozległy teren piaszczysty oraz trawiasty. Dodatkową atrakcję stanowi molo. Na miejscu można korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

 POSiR