Razem chronimy dzieci
79 proc. dzieci przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło krzywdzenia. Doświadczają go najczęściej ze strony swoich rówieśników (66 proc.) i bliskiej osoby dorosłej (32 proc.) - wskazują najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ("Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023").
- Krzywdzenie dzieci to realny i aktualny problem w naszym kraju. Skala i waga tego zjawiska wymaga radykalnego zaangażowania wszystkich służb szeroko rozumianej pomocy społecznej - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego zaprosiliśmy na konferencję najlepszych specjalistów, by razem zadbać o dobro najmłodszych.
Miasto wraz z partnerami - Fundacją "Dziecko w Centrum", Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej - zaprasza na wydarzenie, podczas którego eksperci i ekspertki podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu ochrony dzieci przed przemocą.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli instytucji publicznych (m.in policji, prokuratur, sądów, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty), zespołów interdyscyplinarnych oraz organizacji pozarządowych, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych działają na rzecz wsparcia dzieci, w szczególności ich ochrony przed przemocą.
Organizatorzy zadbali o to, aby tematy poruszane podczas konferencji były aktualne i inspirujące. Podczas pierwszego wystąpienia Monika Horna-Cieślak - Rzeczniczka Praw Dziecka i sędzia Agnieszka Matysek przedstawią nowe przepisy ukierunkowane na ochronę najmłodszych i nakreślą ich stosowanie w praktyce.
Kolejne prelekcje dotyczyć będą:
- standardów ochrony dzieci, które obowiązkowo będą musiały być wprowadzone we wszystkich instytucjach pracujących z najmłodszymi;
- możliwości rozpoznania i diagnostyki przemocy stosowanej wobec dzieci;
- określenia przejawów krzywdzenia dzieci - zarówno tych widocznych od razu, jak i tych przejawiających się w zachowaniu najmłodszych;
- funkcjonujących w polskim systemie prawnychinstrumentów reagowania na krzywdzenie małoletnich;
- narzędzi i przedsięwzięć z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.
- Celem konferencji jest wzmocnienie merytoryczne kadry pracującej z dziećmi. To od poziomu naszej wiedzy, wrażliwości i uważności zależy rozpoznanie krzywdzenia dziecka i wdrożenie odpowiedniej interwencji psychologicznej i prawnej - podkreśla Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, które w imieniu Miasta Poznania współorganizuje konferencję.
Wydarzenie odbędzie się 28 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34. Początek zaplanowano na 10.00.
Podczas konferencji będzie również możliwość odwiedzenia stoisk organizatorów, a także zrobienia zakupów na kiermaszu społecznym. Szczegółowy program konferencji można znaleźć w załączniku. Zarejestrować się można na stronie razem-chronimy-dzieci.
AW