Prosty język w urzędzie miasta

Urząd Miasta Poznania dołączył do grona instytucji, które podpisały "Deklarację prostego języka". Oznacza to, że jego przedstawiciele będą nadal dążyć do prostej komunikacji i zachowywać standardy językowe. 

Na zdjęciu grupa ludzi pozująca do zdjęcia, w tle napis: V Forum Prostego Języka - grafika artykułu
Urząd Miasta Poznania już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz prostej komunikacji

Deklarację podpisano podczas piątej, jubileuszowej edycji Forum Prostego Języka "Prosto i kropka". Urząd miasta reprezentował Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP.

Każda instytucja, która zdecyduje się na podpisanie deklaracji, zobowiązuje się, że będzie dążyć do tego, aby jej pracownicy przestrzegali zasad prostego języka w mowie i piśmie i szerzyli je wśród innych. Powinna też tworzyć standardy językowe i zachęcać do ich stosowania, a także uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych - bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia. 

Urząd Miasta Poznania już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz prostej komunikacji, podpisanie deklaracji stało się więc kolejnym ważnym krokiem w realizacji tego przedsięwzięcia.

Obok urzędu do inicjatywy przystąpiły m.in.: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Łącznie w Polsce deklarację prostego języka podpisało już 68 instytucji różnego typu.

Po raz pierwszy dokument ten został podpisany 3 października 2018 roku przez przedstawicieli ministerstw i innych instytucji ważnych dla prostego języka. W kolejnych latach do inicjatywy dołączały następne podmioty państwowe i samorządowe.

Prosty język jest ważny

Obecnie na prosty język przechodzą liczne instytucje publiczne: ministerstwa, banki, firmy ubezpieczeniowe, a od kilku lat także urzędy. Ideę prostego języka popiera Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (wcześniej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju). To właśnie ta instytucja jako pierwsza w kraju - wspólnie z Pracownią Prostej Polszczyzny z Wrocławia - przygotowała reformę języka urzędowego w swoich strukturach i wydała pierwszy poradnik dla urzędników pt. "Jak pisać o Funduszach Europejskich"? 

Jubileuszowa edycja forum tradycyjnie stała się okazją do wymiany doświadczeń i do poczynienia pewnych podsumowań. Część wykładową otworzył prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek, który argumentował, że prosty język ma bardzo długą tradycję i obecnie staje się niezbędnym elementem sprawnej administracji. Odbyła się też dyskusja - wszyscy jej paneliści zgodzili się, że taki model komunikacji to konieczność. Podkreślili, że żyjemy w świecie, w którym co chwila docierają do nas nowe wiadomości, a w natłoku informacji trudno wyłowić to, co naprawdę ważne. Dlatego potrzebne są zwięzłe i przystępne komunikaty. Prosty język jest więc komunikacją przyszłości.

AW