Prof. Jan Fibak uhonorowany tablicą pamiątkową

W głównym holu szpitala im. F. Raszei odsłonięto tablicę poświęconą prof. Janowi Fibakowi. Ten znakomity traumatolog przez ponad 30 lat był ordynatorem oddziału chirurgicznego tej miejskiej placówki. 

Na zdjeciu syn profesora pozujący do zdjęcia przy tablicy - grafika artykułu
W miejskim szpitalu im. F. Raszei odsłonięto tablicę poświęconą prof. J. Fibakowi

- Nie bez powodu odsłaniamy tę tablicę dziś - mówiła podczas uroczystości Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka szpitala. - Gdyby pan profesor żył, to właśnie dziś skończyłby 100 lat. Cieszę się, że udało nam się zebrać tutaj tylu jego przyjaciół i uczniów. Miałam przyjemność z nim pracować - był wielkim, a równocześnie przemiłym człowiekiem. 

Jan Fibak był wybitnym chirurgiem i traumatologiem. Jako wykładowca akademicki kształcił studentów Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jego wiedza teoretyczna oparta była na latach praktyki - przez niemal 30 lat był ordynatorem oddziału chirurgicznego szpitala im. F. Raszei. W tym czasie przywrócił sprawność tysiącom pacjentów i przygotował do zawodu ponad stu przyszłych chirurgów. 

- Cała doba nie wystarczyłaby, by odpowiednio opisać profesora Jana Fibaka - podkreślał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Był nie tylko doskonałym lekarzem, ale i żołnierzem oraz wykładowcą, człowiekiem wielu talentów. Lekarze, którzy z nim pracowali i od niego się uczyli, są dziś doskonałymi specjalistami. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej tablicy i uhonorowania w ten sposób wyjątkowego człowieka. 

- Wiele osób zostawia ślad w pamięci bliskich - zauważył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Jednak by zostać zapamiętanym tak, jak profesor Jan Fibak - trzeba być wybitnym człowiekiem. Cieszę się, że możemy dziś go uczcić. 

Tablica ufundowana została przez syna profesora - Wojciecha Fibaka, znanego polskiego tenisistę, którego ojciec zaraził pasją do tego sportu.

- Dziękuję za uhonorowanie mojego taty - mówił Wojciech Fibak. - Jestem bardzo wzruszony, bo mój ojciec przez całe życie był dla mnie niedoścignionym wzorem, zwłaszcza, jeśli chodzi o dyscyplinę pracy, sumienność i bycie konsekwentnym.

Wśród gości była również Aleksandra Banasiak, pielęgniarka ze szpitala im. F. Raszei, bohaterka Poznańskiego Czerwca 1956, która podczas robotniczego zrywu pod kulami ratowała rannych poznaniaków na ulicach miasta.

- Zawsze cieszyłam się, że pracowałam z profesorem Fibakiem - wspominała. - To były niezapomniane czasy dla mnie i dla mojej rodziny. 

Tablica umieszczona w szpitalu im. F. Raszei przedstawia postać profesora Fibaka, trzymającego w ręku rakietę tenisową. Obok znajduje się napis: "prof. UM i AWF, Jan Fibak (1924 - 2000). Żołnierz Armii Krajowej, lekarz, chirurg, traumatolog, pionier medycyny sportu, ordynator chirurgii (1965-1994) Szpitala Miejskiego im F. Raszei, autor dwustu prac naukowych, nauczyciel lekarzy i sportowców - wdzięczni poznaniacy". 

Prof. Jan Fibak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Miasta Poznania oraz Odznaką za zasługi dla województwa poznańskiego. Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Jana Vianneya w Poznaniu.

AW