Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata

Zyta Rudzka, pisarka, scenarzystka, psycholożka - to laureatka Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Kapituła ogłosiła też nazwiska twórców nominowanych do stypendium im. S. Barańczaka. To Łukasz Barys, Ivan Davydenko oraz Anna Wakulik. 

Zyta Rudzka. - grafika artykułu
Zyta Rudzka - laureatka Nagrody im. Adama Mickiewicza.

We wtorek podczas konferencji prasowej w CK Zamek ogłoszona została laureatka Nagrody im. Adama Mickiewicza. 

-  Nasza laureatka to znakomita prozaiczka, mistrzyni stylu, błyskotliwa obserwatorka życia i osoba o niezwykłym poczuciu humoru - zaznacza prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.  

Zyta Rudzka debiutowała powieścią "Białe klisze" w 1993 roku, opublikowała także świetnie przyjęte książki prozatorskie, jak: "Mykwa" (1999) oraz ostatnio - "Ten się śmieje, kto ma zęby" (2022). Jest autorką sztuk teatralnych - m.in. "Zimny Bufet" czy "Cukier Stanik". Jej twórczość tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, rosyjski, francuski, czeski, włoski, angielski, chorwacki i japoński. Za tryptyk powieściowy "Ślicznotka doktora Josefa", "Krótka wymiana ognia" i "Tkanki miękkie" otrzymała Nagrodę "Odry". Jest także finalistką Nagrody Literackiej Nike oraz laureatką m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. 

Osoby wytypowane do Nagrody-Stypendium im. S. Barańczaka ogłosił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Nominowani do Nagrody-Stypendium im. S. Barańczaka są przyszłością naszej kultury. To budujące i wyjątkowe, że tak młodzi ludzie piszą i dzielą się z nami swoją twórczością. W tym roku wytypowani to: Łukasz Barys - poeta i prozaik, laureat m.in. Paszportu "Polityki", Ivan Davydenko - poeta urodzony w Żytomierzu, który pisze wiersze, także po polsku, mimo że nie jest to jego pierwszy język, a także Anna Wakulik - dramatopisarka, które sztuki wystawiano m.in. w teatrze The Royal Court w Londynie - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak - ówczesny rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Składa się ona z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza (w wysokości 60 tys. zł) przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli m.in. Stanisław Rosiek, Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski, Jan Gondowicz i Krystyna Miłobędzka. Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka trafiło do Urszuli Honek, Kiry Pietrek, Magdaleny Kicińskiej, Małgorzaty Lebdy, Szczepana Kopyta, Tomasza Bąka, Igora Jarka i Moniki Glosowitz. 

Tegoroczna, uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 19 maja w Sali im. Lubrańskiego w Collegium Minus UAM. Wtedy też poznamy nazwisko osoby, która zdobyła Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

JZ