Poznań wyróżniony w prestiżowym konkursie ekologicznym

"Zielona Bateria" i "Aktywni w Wielkopolsce" - to dwa wyróżnienia, które Poznań otrzymał w Pucharze Recyklingu. To jeden z najstarszych, a według organizatorów jedyny tak kompleksowo oceniający selektywną zbiórkę odpadów i edukację konkurs w tym temacie. 

Zdjęcie przedstawia stojące na stole nagrody i dyplomy, które otrzymało Miasto Poznań - grafika artykułu
"Zielona Bateria" i "Aktywni w Wielkopolsce" - to dwa wyróżnienia, które Poznań otrzymał w Pucharze Recyklingu

Jest organizowany przez miesięcznik "Przegląd Komunalny" od 1999 roku. Kierowany jest do samorządów i podmiotów prywatnych zajmujących się gospodarką odpadami.

W konkursie oceniane są osiągane przez uczestników poziomy odzysku odpadów poszczególnych frakcji, ale też stosowane w systemie zagospodarowania wszelkie innowacje podnoszące efektywność selektywnej zbiórki odpadów oraz poziom przetwarzania surowców. Jury konkursowe ocenia również działania edukacyjne.

 Nagrody w imieniu Miasta podczas uroczystej gali na Kongresie ENVICON we Wrocławiu odebrała Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP.

- Ten rok zamykamy czterema nagrodami dla Poznania związanymi z gospodarką odpadami. To ogromnie cieszy i pokazuje, że nasze działania mają sens, że to co robimy, robimy dobrze - mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik. - Należy też podkreślić, że Miasto Poznań dopiero drugi rok prowadzi samodzielną politykę odpadową.

W tegorocznej edycji Miasto Poznań otrzymało aż dwa wyróżnienia. W głównym konkursie Puchar Recyklingu dostałowyróżnienie w kategorii "frakcje" - nagrodę "Zielona Bateria".

"Zielona Bateria" to kategoria konkursowa, w której pod uwagę brana jest selektywna zbiórka i odpowiednie zagospodarowanie zebranych baterii. W ramach Pucharu Recyklingu nagradzane są samorządy oraz przedsiębiorstwa, które uzyskują najlepsze wyniki w zbiórce baterii, w przeliczeniu na jedną osobę oraz realizujące akcje edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie zagospodarowania tych odpadów. Nieodpowiednio przechowywane baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Zawierają metale ciężkie, jak rtęć, ołów czy kadm. Z drugiej strony są odpadem o wysokim poziomie przetwarzalności. Według niektórych źródeł odzyskać można nawet 98 % surowców, z których powstają ogniwa.

Drugim wyróżnieniem przyznanym Miastu jest nagroda "Aktywni w Wielkopolsce", otrzymana za zaangażowanie w zakresie gospodarki odpadami. Co oczywiste, w tej kategorii nagradzane były podmioty działające w naszym województwie.

"Aktywni w Wielkopolsce" to kategoria konkursowa przyznawana w ramach Pucharu Recyklingu, ale organizowana wspólnie z samorządem województwa wielkopolskiego. Urząd marszałkowski wyróżnia podmioty z regionu, które stworzyły najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów, promujące nowe techniki w zakresie ich odbioru, odzysku i przygotowania do recyklingu oraz prowadzą skuteczna edukację ekologiczną.

WGK/ AJ