Poznań w formie z Festiwalem Tradycji Poznańskich

Cykl festynów "Poznań w formie" łączy siły z "Festiwalem Tradycji Poznańskich", by przypomnieć o zdrowym życiu w mieście, poznańskiej kulturze i dziedzictwie. 5 sierpnia na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta i placu Kolegiackim na poznaniaków i poznanianki czekać będą atrakcje kulturalne, bezpłatne badania profilaktyczne, tańce, animacje i warsztaty.

Na zdjęciu drogowskaz z napisem: strefa badań, strefa sportu - grafika artykułu
Ta odsłona festynu będzie wyjątkowa - połączona z "Festiwalem Tradycji Poznańskich"

"Poznań w formie" to cykl rodzinnych, prozdrowotnych festynów, których inicjatorem jest Miasto Poznań. Najbliższy z nich odbędzie się już w sobotę, 5 sierpnia, na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta. Rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 16:00. Ta odsłona festynu będzie wyjątkowa - połączona z "Festiwalem Tradycji Poznańskich". 

Strefa zdrowia

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania zaprosi na bezpłatne badania profilaktyczne. W strefie cardio będzie można wykonać badania, które pozwolą określić ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz zawału mięśnia sercowego, a także skorzystać z porad dietetyka i konsultacji kardiologicznych. W pakiecie znajdą się: EKG, badanie oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI, kostka-ramię), pomiar poziomu cholesterolu i glukozy, ciśnienia krwi, tętna i saturacji, a także obliczanie wskaźnika BMI.

Podczas festynu będzie też można wykonać przesiewowe badanie widzenia, które wstępnie określi wadę wadę wzroku; a także badania słuchu, densytometryczne, które pozwolą oszacować ryzyko osteoporozy, oraz pomiary składu ciała z omówieniem wyników. Będzie też można dowiedzieć się więcej na temat nadciśnienia płucnego.

Fundacja Park Nadziei będzie zapisywać osoby z doświadczeniem choroby onkologicznej  na bezpłatne konsultacje z psychologiem, dietetykiem klinicznym i doradcą zawodowym. Będzie też szansa, by zapisać się do grupy wsparcia dla bliskich osób chorych onkologicznie, którą w najbliższym czasie Fundacja uruchomi przy Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Z kolei Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo zaprosi - pod okiem doświadczonych trenerów - do ćwiczeń na ergometrach wioślarskich, które mogą być dobrym sposobem na zachowanie siły i sprawności w każdym wieku.

Coś dla dzieci i coś dla seniorów

Do swojej strefy zaproszą poznaniaków i poznanianki również organizatorzy targów VIVA Senior. Będą warsztaty plecenia makramowych wzorów oraz wspólne harcerskie śpiewanie. Klub Seniora "Niezły Młyn", działający przy Fundacji Młyn Wsparcia, zaproponuje warsztaty tworzenia bransoletek. Będzie można też wziąć udział w warsztatach "Zaprzyjaźnij się z telefonem" organizowanych przez Senior App.

Program kulturalny skierowany do najmłodszej publiczności festynu jest również bogaty. To m.in. spektakl Teatru Mozaika "Tajemnice glinianych dzbanków", czyli odkrywanie świata garncarstwa poprzez opowieści i muzykę, spektakl muzyczny "Blumowe piosenki" Studia Teatralnego Blum oraz "Bajkowy Brzechwa" w wykonaniu Agencji Artystycznej Bonsai. W strefie rodzinnej rozrywki nie zabraknie też ruchu - animatorzy zaproszą publiczność do wspólnych tańców i zabaw. 

Strefa bezpieczeństwa i ekologii

Każdy festyn "Poznań w formie" to także promowanie bezpieczeństwa i ekologicznych zachowań. Straż miejska i policjanci zaproszą do zapoznania się z ich pracą i prowadzonymi programami prewencyjnymi. Będę też ekowarsztaty, edukacja ekologiczna i zabawy dotyczące segregacji odpadów i zasad zero waste.

Szczegóły programu znaleźć można na fanpage'u akcji "Poznań w formie" www.facebook.pl/poznanwformie.

AW