Poznań dla kotów

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Każdy może pomóc tym zwierzętom, włączając się w kocią zbiórkę organizowaną przez Miasto. Karmę można przynosić do urzędu lub wybranych miejskich jednostek.

Na zdjęciu kot jedzący z miski, w tle karma dla zwierząt i torba z napisem Poznań - grafika artykułu
Każdy może także przeprowadzić własną zbiórkę - np. w szkole, miejscu pracy czy wśród znajomych i sąsiadów

Miasto zaprasza do włączenia się w zbiórkę organizowaną z okazji Światowego Dnia Kota.  To święto przypada 17 lutego, w samym środku wielkopolskich ferii. Kocią karmę (suchą  i mokrą dobrej jakości, z dużą zawartością mięsa, bez dodatków zbożowych) można przynosić do Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) oraz do poznańskiej Palmiarni (ul. Matejki 18) w godzinach otwarcia obu placówek.

Każdy może także przeprowadzić własną zbiórkę - np. w szkole, miejscu pracy czy wśród znajomych i sąsiadów, w dowolnym miejscu i czasie. Do jej nagłośnienia można wykorzystać przygotowane przez Miasto plakaty. Zebrane dary można dostarczyć do urzędu miasta - do Wydziału Gospodarki Komunalnej  (ul. 28 Czerwca 1956 r., nr 404) lub do schroniska dla zwierząt (ul. Kobylepole). 

Cała zebrana karma zostanie przekazana osobom działającym w ramach Kociej Opieki Terenowej, które codziennie dokarmiają wolno żyjące koty, a także fundacjom działającym dla dobra zwierząt w Poznaniu.

Poznań dla kotów

Miasto od lat prowadzi darmową kastrację i sterylizację zwierząt domowych. Zabieg ten pozwala uchronić koty przed wieloma chorobami, a także kontrolować ich rozmnażanie i problem bezdomności. Działania te możliwe są w ramach corocznego "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt". Tegoroczna edycja aktualnie znajduje się na etapie opiniowania, a jej przedstawienie na sesji rady miasta, zaplanowane jest na 5 marca. Po tym terminie znane będą tegoroczne zasady możliwości skorzystania z zabiegów.

Poznań prowadzi również bezpłatne chipowanie kotów. Jeśli zwierzę ma czip, daje to możliwość szybkiego i skutecznego zidentyfikowania opiekuna w przypadku ucieczki mruczka. Szybki powrót zwierzęcia do domu zdecydowanie ogranicza strach i stres obu stron. Lista gabinetów, w których można bezpłatnie zaczipować psa i kota, znajduje się na stronie schroniska.

W szybszym znalezieniu zaginionego zwierzęcia pomocne mogą być strony schroniska, poświęcone zwierzętom, które tam niedawno trafiły oraz sposobom na skuteczne poszukiwanie czworonogów. 

W stolicy Wielkopolski działa też Kocia Opieka Terenowa (KOT). Jej członkowie - wolontariusze - opiekują się wolno żyjącymi kotami na terenie Poznania. Są wpisani do rejestru KOT i mają odpowiednią legitymację. Miasto na miarę możliwości zapewnia im pomoc - karmę czy budki, które można ustawić na zimę. Więcej informacji na stronie poznan.pl.

AW